Hipnopedia i płynące z niej korzyści dla Twoich dzieci
Słowo hipnopedia oznacza „uczenie się przez sen”. Jest to technika programowania neurolingwistycznego, która pomaga nam przeprogramować umysł do kilku różnych celów. Jest to możliwe, ponieważ kiedy śpimy, nasza podświadomość jest znacznie bardziej podatna na otrzymywane z zewnątrz wiadomości. Jakie są więc główne zalety hipnopedii?
Jeśli zastosujemy hipnopedię w przypadku dzieci, możemy przekazać im wszystkie informacje, które w ciągu dnia, i dla różnych powodów, często trudno jest im sobie przyswoić. To bardzo przydatne narzędzie do wspomagania rozwoju umysłowego i emocjonalnego.
A przede wszystkim możemy użyć go do przekazania im naszej miłości, aby stała się ona mocno zakorzeniona w ich umysłach.
Jak działa hipnopedia?
Podświadomość kieruje ponad 90% naszego życia. Nasze myśli, emocje i działania wynikają z różnych przekonań, które są w nim zakorzenione. Jeśli są one negatywne lub dysfunkcyjne, mogą codziennie powodować problemy lub cierpienie. Dlatego też jeśli chcemy zmienić swoje nastawienie, musimy udać się do samego źródła.
Sen to idealny moment na wykonanie tego zadania. Dzieje się tak, ponieważ kiedy śpimy, bariery świadomego umysłu opadają i jesteśmy znacznie bardziej otwarci na informacje. Można powiedzieć, że jesteśmy znacznie bardziej „przepuszczalni”.
Wszystko, co powiesz dziecku podczas snu, przeniknie do niego bezpośrednio i skutecznie. Właśnie dlatego hipnopedia jest tak cennym narzędziem.
Jak zastosować hipnopedię w praktyce?
Przede wszystkim zdecyduj, jakie wiadomości chcesz przekazać dziecku. Upewnij się, że są krótkie i napisane w pozytywny sposób. Unikaj używania słowa „nie” i skup się na tym, co chcesz osiągnąć, a nie na tym, o co się martwisz. Na przykład zamiast mówić „nie jesteś już niespokojny”, użyj stwierdzenia „czujesz spokój i szczęście przez cały czas ”.
Ważne jest również, aby nie wybierać zbyt wielu wiadomości naraz. Staraj się nie przekraczać czterech na dobę . Gdy masz już jasność co do treści wiadomości, dobrze jest zapisać ją na kartce papieru, aby jej nie zapomnieć.
Teraz poczekaj, aż Twoje dziecko wejdzie w fazę REM. Pamiętaj, że ta faza snu zwykle pojawia się w ciągu dwóch godzin od faktycznego momentu zaśnięcia. W tym momencie stań obok dziecka i nie budząc go, zacznij mówić to, co wcześniej napisałeś. Zrób to naturalnie, powoli i miękkim głosem, prawie szepcząc.
Czytaj dalej treść wiadomości lub rozmawiaj z nim przez pięć do dziesięciu minut . Zakończ przekaz pozytywnym, pełnym miłości zdaniem. Powiedz coś w stylu „Kocham Cię”, „jesteś dla mnie bardzo cenny” lub coś podobnego, co pochodzi z głębi Twojego serca.
Powinieneś powtarzać tę procedurę przez co najmniej 21 dni z rzędu. Wybór tego czasu wynika z faktu, że regeneracja komórek mózgu następuje właśnie co 21 dni. Tak więc nowe komórki Twojego dziecka zostaną „naładowane” pozytywnymi informacjami, które im przekazałeś.
Jakie są zalety hipnopedii?
Hypnopedia może być wykorzystywana do różnych celów. Oto kilka z nich:
- Przekazywanie swoim dzieciom tego, jak bardzo je kochasz. Kiedy jesteśmy zaangażowani w codzienną rutynę, nie zawsze jesteśmy w stanie wyrazić naszą miłość. Czasami wydaje nam się, że spędzamy cały dzień na poprawianiu ich lub wypełnianiu zadań i obowiązków i nigdy nie znajdujemy odpowiedniego momentu. Sen jest idealną fazą, aby to zrobić, ponieważ Twoje słowa dotrą bezpośrednio do ich nieświadomości, sprawiając , że poczują się naprawdę kochane. Możesz również skorzystać z okazji, je przeprosić, jeśli popełniłeś błąd w ciągu dnia.
- Wpływanie na problematyczne zachowanie. Kiedy dzieci zachowują się niewłaściwie, łatwo popaść w desperację. Wydaje się, że nie słuchają naszych słów ani poleceń, a my mamy dość walki z nimi przez cały dzień. Aby zmienić tę sytuację, możemy wykorzystać hipnopedię. Jeśli na przykład Twoje dziecko jest agresywne, przekaż mu takie wiadomości, jak „jesteś miły i kochający dla innych” lub „czujesz się bardzo szczęśliwy ze swoimi przyjaciółmi”.
- Zachęcaj dziecko do rozwoju. Możesz pomóc mu poprawić jego samoocenę, przezwyciężyć nieśmiałość lub wpłynąć na lepsze wyniki w szkole, dostosowując komunikaty, takie jak: „zawsze czujesz się bardzo bezpieczny i pewny siebie”; „uwielbiasz nawiązywać przyjaźnie i jesteś w tym świetny” lub „łatwo się uczysz, rozumiesz i zapamiętujesz z łatwością nowe rzeczy”.
Hipnopedia ma wiele zalet i powodów, dla których warto stosować tę technikę. Jej skuteczność w połączeniu z prostotą sprawia, że jest potężnym narzędziem do poprawy samopoczucia dziecka i relacji z nim.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Acosta, M. T. (2019). Sueño, memoria y aprendizaje. Medicina (Buenos Aires), 79, 29-32. http://www.scielo.org.ar/pdf/medba/v79s3/v79s3a08.pdf
- Alcover, C. M., & Rodríguez, F. (2012, 05 de enero). Plasticidad cerebral y hábito en William James: un antecedente para la Neurociencia Social. Psychologia Latina 2012, Vol. 3, No. 1, 1-9. https://burjcdigital.urjc.es/handle/10115/12088
- Guzmán, E. (1992). Sueño, sueños y aprendizaje. Acta Med Colomb, 17(4N). http://www.actamedicacolombiana.com/anexo/articulos/04-1992-06-.pdf
- Kapsi, S., Katsantonis, S., & Drigas, A. (2021, 12 de junio). Hypnopaedia or sleep learning: Overview on methods and results. Research, Society and Development, 10(7), e2410714721-e2410714721. https://rsdjournal.org/index.php/rsd/article/view/14721
- Padilla-García, D. (2020, 10 de junio). Efectos del sueño sobre el aprendizaje y la memoria. Universidad de Jaén. https://tauja.ujaen.es/handle/10953.1/15930
- Paller, K. A., & Oudiette, D. (2019). Despierta la hipnopedia. Investigación y ciencia, (508), 20-26. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6911958
- Reinoso-Suárez, F. (2005, 16 de octubre). Neurobiología del sueño. Revista de Medicina de la Universidad de Navarra, 10-17. https://revistas.unav.edu/index.php/revista-de-medicina/article/view/7496