Obecność ojca w życiu dzieci i wynikające z niej korzyści

Chociaż istnieje dziś wiele typów rodzin, obecność ojca jest nadal fundamentalna w twojej rodzinie. Dowiedz się więcej.
Obecność ojca w życiu dzieci i wynikające z niej korzyści
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nie da się ukryć, że obecność ojca w życiu dzieci jest korzystna. Zanim jednak zagłębimy się w temat, warto podkreślić, że nie zawsze jest to absolutna konieczność. Dzieci mogą być bardzo szczęśliwe bez względu na płeć i liczbę rodziców je wychowujących.

Ponadto zarówno samotne matki, jak i samotni ojcowie dążą do tego, aby ich dzieci były dobrze wychowane, a nieobecność jednego rodziców nie przeszkadzała im w prowadzeniu zdrowego i szczęśliwego życia. Wszystkie typy rodzin są ważne!

Obecność ojca w życiu dzieci

W dzieciństwie prawdopodobnie słyszałeś, jak kiedyś ojcom nie wolno było nawet wejść na salę porodową, kiedy się urodziłeś! To prawda, że od tamtego czasu trochę się to zmieniło.

Jednak w wielu przypadkach kultura popularna nadal ma tendencję do pomijania znaczenia postaci ojca lub uważa ją za mniej ważną, jeśli chodzi o wychowywanie dzieci. Nikogo nie dziwi, jeśli matka idzie porozmawiać z nauczycielem. Jednak gdy ojciec robi to samo, postrzegamy to jako zaskakujący wyjątek.

Syn z ramionami na szyi taty.

Żarty na temat zdezorientowanych mężczyzn, którzy nie mogą znaleźć ubrań swoich dzieci, są nadal od czasu do czasu normalne, ale większość z nas zdaje sobie sprawę z kluczowej roli, jaką ojcowie naszych dzieci odgrywają w ich życiu.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rola ojców w rozwoju dziecka była w dużej mierze ignorowana. Psychologowie wykształceni przed latami 80. rzadko widzieli w swoich czasopismach naukowych jakiekolwiek wzmianki o ojcach. Praktycznie wszystkie badania koncentrowały się na rolach matek w rozwoju ich dzieci.

Od tego czasu dowiedzieliśmy się, że obecność ojca odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka. Nie są już oni uważani za niepełnowartościowe „opiekunki”, ale są aktywnymi i równymi partnerami w życiu dziecka. Od narodzin do dorosłości, kluczowa rola ojców jest nadal ilustrowana kolejnymi badaniami. I nic w tym dziwnego!

Tatusiowie i ich dzieci

Podczas gdy większość z nas uważa obecność ojca w momencie narodzin naszego dziecka za powszechną i konieczną, nie było to oczywiste zaledwie jeszcze w poprzednim pokoleniu. Wiele z tych zmian wynika z wyraźnych korzyści, jakie może mężczyzna zapewnić zarówno dla matki, jak i dziecka.

Już od pierwszych dni życia dziecka obecność ojca lub zaangażowanego i uważnego partnera może mieć bardzo pozytywny wpływ na malucha.

Niektóre badania wykazały, że dzieci, które doświadczają kontaktu „skóra do skóry” ze swoimi ojcami w ciągu pierwszych kilku godzin po urodzeniu, rzadziej płaczą, szybciej się uspokajają i szybciej zasypiają niż dzieci pozostawione same w łóżeczku.

Mała dziewczynka dotyka nosa swojego taty.

Wspieranie bezpiecznego przywiązania

Uwaga rodziców i opieka nad niemowlętami we wczesnych miesiącach życia jest jednym ze sposobów rozwijania bezpiecznego przywiązania. Wcześniejsze badania zdawały się sugerować, że niemowlęta przywiązują się tylko do jednego opiekuna (zazwyczaj matki). Ale teraz wiemy, że tak nie jest.

Niemowlęta potrafią przywiązać się do wielu opiekunów. Zwłaszcza, jeśli drugi opiekun, na przykład partner, reaguje i zwraca uwagę na fizyczne i emocjonalne potrzeby dziecka. Ponadto tworzenie bezpiecznego przywiązania to nie tylko czas, jaki opiekunowie spędzają z niemowlętami.

Nawet pary, które nie są w stanie spędzać dużo czasu ze swoimi dziećmi, mogą utworzyć bezpieczne więzi. Jedno z badań wykazało, że reakcja opiekuna ma większe znaczenie niż wspólne spędzanie dużej ilości czasu. Ostatecznie przywiązanie polega na dostrojeniu się do potrzeb i sygnałów dziecka.

Tak więc bezpieczne przywiązanie oczywiście promuje wszelkiego rodzaju dobre wyniki dla dzieci w nadchodzących latach. Mogą to być na przykład lepsza regulacja emocji, mniej problemów behawioralnych, a nawet lepsze wyniki w nauce w okresie dojrzewania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.