Zmiany psychiczne w ciąży: o czym powinnaś wiedzieć?
Okres ciąży to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Ale u niektórych kobiet pojawiają się w tym okresie trudne emocje i niepokój. Częściowo te zjawiska wywołują zmiany zachodzące w kobiecym ciele. Dowiedz się na czym polegają zmiany psychiczne w ciąży i jak sobie z nimi poradzić.
Ciąża to bez wątpienia okres oczekiwania i ekscytacji. Z drugiej jednak strony, dla części kobiet zmiany psychiczne w ciąży są niełatwe. To normalne, że wahania występują. Nie czuj się winna – zadbaj o siebie!
Zmiany psychiczne w ciąży są normalne i dotyczą wielu kobiet. Jesteśmy na nie wtedy szczególnie wrażliwe. Najczęstsze problemy to przemęczenie i poważna depresja.
Przemiany pojawiające się w ciele, strach przed samym porodem i kwestionowanie własnej zdolności do macierzyństwa mogą wywoływać zmiany psychiczne w ciąży. Nietrudno wtedy o napady niepokoju. Niestety te zmiany mogą być długotrwałe, intensywne i często pogarszające się z biegiem miesięcy.
Jakie zjawiska mamy na myśli? Czym się one charakteryzują? Jak sobie z nimi poradzić? Przeczytaj dzisiejszy artykuł aby przygotować się w pełni na zmiany psychiczne w ciąży i lepiej przez nie przejść!
Najczęstsze zmiany psychiczne w ciąży
Ciąża to okres zmian. Zmienia się Twoje ciało, zmienia się Twoja psychika. Zmienia się nawet Twoje otoczenie wraz z kolejnymi etapami przygotowania domu na przybycie dziecka. Z biegiem miesięcy kobieta może doświadczać zaburzeń emocjonalnych takich jak niepokój, depresja czy przemęczenie psychiczne.
1. Wahania nastrojów
Wahania nastrojów u kobiet w ciąży zdają się nie mieć bezpośredniej przyczyny. Są silnie zależne od zmian hormonalnych, które są szczególnie intensywne w pierwszym trymestrze ciąży. Takie procesy mogą zmienić zachowanie kobiety, jej nastrój oraz sposób, w jaki postrzega ona otoczenie.
Niestety z wahaniami nastrojów w ciąży trudno jest walczyć. Zazwyczaj przejawiają się one w bardzo nietypowy sposób. Towarzyszą im zjawiska o podobnym charakterze czyli nagła awersja do pewnych zapachów i smaków. Pojawia się także zespół porannych nudności i wymiotów.
Ten okres zazwyczaj pełen jest pytań, wątpliwości, silnych, sprzecznych emocji oraz niepokoju i strachu. Nagromadzenie takiego ładunku emocjonalnego wywołuje czasem zmiany psychiczne w ciąży.
Dowiedz się więcej: Emocje, jakie przenosisz na dziecko
2. Depresja
Depresja to choroba która wpływa na myśli, zachowania i uczucia. Część ciężarnych kobiet jest narażona na jej działanie w tym okresie szczególnej wrażliwości. Depresja wiąże się z głębokim cierpieniem.
Co więcej, same zmiany hormonalne towarzyszące ciąży mogą prowadzić do wystąpienia depresji i niepokoju. Napięcia w związku, złe samopoczucie fizyczne i wspomniane wcześniej trudne do opanowania zmiany nastrojów mogą prowadzić do rozwinięcia się depresji.
Depresja w ciąży musi być leczona pod czujnym okiem terapeuty. W przeciwnym razie może prowadzić do poważnych problemów takich jak poronienia i przedwczesne porody. Może więc mieć negatywny wpływ na dziecko – u wcześniaków częsta jest choćby niedowaga.
3. Niepokój
Ciąża to niekoniecznie czas stuprocentowej, nieprzerwanej radości. Dla wielu kobiet to także miesiące niepokoju i strachu. Już choćby zmiany fizyczne zaburzają codzienność i potrafią utrudnić wykonywanie zwykłych czynności.
Ponadto, zmiany hormonalne przyczyniają się do niestabilności emocjonalnej. Dlatego też wiele kobiet pada ofiarą ataków niepokoju.
Jak już wspominaliśmy, zmiany psychiczne w ciąży są normalne. Potrafią jednak być przy tym poważne, zwłaszcza w końcowych miesiącach. To właśnie wtedy, podobnie jak na początku ciąży, kobieta doświadcza różnych trudnych emocji takich jak:
- Strach przed poronieniem
- Strach przed momentem porodu
- Obawa o zdrowie dziecka
- Strach o to, że dziecko umrze
- Niepewność i wątpliwości związane z tym, czy będziemy dobrymi matkami i poradzimy sobie z opieką nad dzieckiem
Przemiany pojawiające się w ciele, strach przed samym porodem i kwestionowanie własnej zdolności do macierzyństwa mogą wywoływać zmiany psychiczne w ciąży. Nietrudno wtedy o napady niepokoju.
Podsumowując, niepokój kobiety ciężarnej wpływa nie tylko na nią samą, ale może również wywołać przedwczesne narodziny dziecka i szereg komplikacji.
Nadmiernym niepokojem trzeba się odpowiednio zająć. Nie pozwól mu przejąć kontroli! Na szczęście w większości przypadków niepokój nie rozrasta się do rozmiarów poważnego problemu i nie powoduje zagrożenia dla matki ani dziecka.
Dowiedz się więcej: 26 tydzień ciąży. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety i dziecka.
4. Zmęczenie mentalne
Kobiety w ciąży doświadczają różnych zmian mentalnych i fizycznych na przestrzeni trzech trymestrów. Oto cechy typowe dla każdego etapu:
- Pierwszy trymestr: hormony takie jak progesteron mogą wywoływać zmiany w rytmie snu. Często pojawiają się też mdłości i wymioty. Kobiety ciężarne nierzadko czują się w pierwszym trymestrze zmęczone i bardzo śpiące.
- Drugi trymestr: poziom progesteronu spada. Wraz z nim znika przemęczenie oraz mdłości. Zaburzenia snu także nie są już aż tak dokuczliwe. Ale jeżeli występuje u Ciebie niedobór żelaza, uczucie zmęczenia będzie jeszcze silniejsze niż wcześniej. Kobietom u których poziom żelaza jest odpowiedni zmęczenie raczej nie będzie doskwierało.
- Trzeci trymestr: ten etap ciąży wiąże się zazwyczaj z powrotem uczucia zmęczenia, niezależnie od poziomu żelaza. Może być Ci trudniej uregulować sen. Zaczniesz także odczuwać ciężar powiększonej macicy i rozwijającego się dziecka. Naturalne jest więc zmęczenie.
Kobiety w ciąży są wrażliwe i wyjątkowo podatne na zmiany i wahania emocjonalne. Bardzo dużą rolę odgrywają tu hormony. To trudne dziewięć miesięcy.
Przyszła mama doświadcza ciągłych zmian fizycznych i psychicznych. W efekcie, potrzebne jest jej wsparcie na różnych poziomach. Podkreślamy więc to, jak bardzo ważna jest w tym kontekście rola partnera i kobiet z najbliższego otoczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Maldonado-Durán, M., Sauceda-García, J. M., & Lartigue, T. (2008). Cambios fisiológicos y emocionales durante el embarazo normal y la conducta del feto. Perinatología y Reproducción Humana, 22(1), 5-14. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumenI.cgi?IDARTICULO=21076
- López, M. E. G., Calva, E. A., Meléndez, J. C., & Bravo, C. S. (2006). Alteraciones psicológicas en la mujer embarazada. Psicología Iberoamericana, 14(2), 28-35. https://www.redalyc.org/pdf/1339/133920321004.pdf
- Oates, M. (1989). 6 Normal emotional changes in pregnancy and the puerperium. Baillière’s clinical obstetrics and gynaecology, 3(4), 791-804. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0950355289800653