Zespół Hughesa i poronienie – dlaczego do nich dochodzi

Zespół Hughesa i poronienie – dlaczego do nich dochodzi

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia, 2019

Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest zespół Hughesa i poronienie.

Czy próbujesz zajść w ciążę i chcesz mieć udany poród? Jeśli kiedyś już straciłaś jedną lub kilka ciąż z powodu poronienia, powinnaś sprawdzić, czy nie cierpisz na zespół Hughesa.

To choroba, która była przedmiotem wielu badań, a obecnie trwają prace nad stworzeniem terapii, która umożliwi pacjentkom uzyskanie lepszej jakości życia.

Na czym polega zespół Hughesa?

Zespół Hughesa, nazywany także zespołem antyfosfolipidowym, to rzadko występująca choroba, która sprawia, że krew staje się lepka i kleista.

Taka charakterystyczna gęstość krwi zwiększa tendencję do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych osób chorych. Mogą pojawić się w każdej żyle układu krążenia, a nawet w tętnicach. Zakrzepy w tętnicach zwiększają ryzyko wystąpienia zawału.

W przypadku ciężarnych kobiet zespół Hughesa może wywoływać nagłe poronienie w drugim trymestrze, bo łożysko nie jest odporne na działanie tej choroby.

Komórki krwi płynące w żyle - zespół Hughesa i powikłania

Przyczyny zespołu Hughesa

Choroba ta nazywana jest również zespołem antykardiolipinowym, w skrócie SAF. Do jej wystąpienia przyczynia się produkcja uszkodzonych białek, znanych pod nazwą przeciwciał antykardiolipinowych. Te przeciwciała stymulują układ odpornościowy, co z kolei zwiększa koagulację krwi.

Rodzaje zespołu Hughesa:

  • Pierwotny: Chorobę uznaje się za pierwotną, gdy nie jest związana z takimi schorzeniami jak toczeń.
  • Wtórna: Wtórny zespół Hughesa powstaje w wyniku choroby autoimmunologicznej, która obejmuje kilka układów w ciele, w tym układ krwionośny.

Objawy zespołu Hughesa

W przypadku tej choroby zazwyczaj nie występują objawy, które można z łatwością z nią powiązać.

Jednak obserwuje się określone oznaki, które łatwo pomylić z innymi przypadłościami. Najczęstsze objawy to:

  • Intensywne bóle głowy lub migreny,
  • Ból stawów,
  • Choroby układu krążenia,
  • Zimna skóra,
  • W zaawansowanych przepadkach epilepsja oraz niebiesko-fioletowe zabarwienie skóry w okolicach łokci i kolan.

U kobiet cierpiących na tą chorobę może dojść do poronienia w pierwszych 10 tygodniach ciąży. W niektórych przypadkach można donosić ciążę do 34 tygodnia, po czym dochodzi do przedwczesnego porodu.

Jak diagnozuje się zespół Hughesa?

Diagnozę może postawić jedynie lekarz. Dokona wywiadu rodzinnego, pozna historię choroby, zbada pacjentkę i zaleci wykonanie określonych testów laboratoryjnych, aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę.

Lekarze używają specjalnych testów z krwi, aby wykryć obecność przeciwciał antykardiolipinowych.

Należy pamiętać o tym, by poinformować lekarza o pojawieniu się zakrzepów oraz innych ewentualnych objawach.

Pamiętaj, że zespół Hughesa dotyka osoby w każdym wieku. Dobrze dobrane leczenie jest w stanie poprawić jakość życia.

Powikłania związane z zespołem Hughesa

Tę chorobę można leczyć stosując aspirynę, heparynę lub warfarinę. Wszystkie z wymienionych leków przeciwzakrzepowych, podawane w odpowiednich dawkach, zapobiegają powstawaniu zakrzepów.

Jeśli zespół Hughesa nie zostanie zdiagnozowany we wczesnym etapie, może prowadzić do wystąpienia powikłań, na przykład zawału, ślepoty lub udaru.

Oprócz tego tworzące się zakrzepy mogą uniemożliwiać swobodny przepływ krwi przez całe ciało.

Zespół Hughesa może również prowadzić do powstawania zakrzepów w płucach. To z kolei powoduje płytki oddech, bóle w klatce piersiowej i kaszel.

Dwie lekarki trzymające stetoskopy z uniesionymi głowicami

Zespół Hughesa i ciąża

Mimo wyżej wymienionych powikłań, które mogą pojawić się w przypadku zespołu Hughesa, nie wyklucza on terminowej i udanej ciąży. W przypadku planowanej ciąży zaleca się stosowanie terapii rozrzedzającej krew przed dojściem do zapłodnienia.

Bez odpowiedniego leczenia w łożysku kobiety mogą powstać zakrzepy, które będą uniemożliwiały dostarczanie płodowi wartości odżywczych. To z kolei może prowadzić do poronienia i stanu przedrzucawkowego.

Jeśli kobieta już jest w ciąży, lekarz zazwyczaj przepisze aspirynę. Takie leczenie zmniejsza gęstość krwi i zapewnia donoszenie ciąży w 80% przypadków.

Podsumowując, odpowiednio szybko rozpoczęte leczenie zespołu Hughesa może pomóc donosić ciążę i zapobiec nagłemu poronieniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.