Wyliczanie daty porodu – jak możesz to zrobić?
Pośród wielu myśli, które często siedzą w głowie przyszłych rodziców znajduje się bardzo istotna kwestia: wyliczanie daty porodu. Chociaż nie można z całkowitą pewnością podać określonego dnia, istnieje kilka metod, by przewidzieć datę porodu z dość dużym prawdopodobieństwem.
Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, najczęściej zastanawia się, kiedy dziecko przyjdzie na świat. Istnieje kilka sposobów na wyliczenie daty porodu. Niektóre bazują na prostych równaniach matematycznych, inne zaś opierają się na tablicach medycznych stworzonych przez specjalistów.
Niezależnie od wybranej metody, kobieta zawsze musi wiedzieć, kiedy miała miejsce jej ostania miesiączka.
Cykl płodności kobiety pomaga rozpoznać moment, w którym prawdopodobnie doszło do zapłodnienia. Możesz wyliczyć to na podstawie pierwszego dnia ostatniego cyklu menstruacyjnego.
Po czternastu dniach od pierwszego dnia cyklu komórka jajowa jest najbardziej płodna. Zakłada się, że w tym momencie mogła zostać zapłodniona. Okres maksymalnej płodności kobiety trwa od dwóch do trzech dni.
Wyliczanie daty porodu – jakich metod użyć?
Dwa najpopularniejsze sposoby umożliwiające wyliczanie daty porodu to reguła Naegelego i kalendarzyk medyczny.
Pierwsza składa się z matematycznego równania wykorzystującego datę ostatniej miesiączki. Odejmujesz od niej trzy miesiące i dodajesz siedem dni. Na przykład jeśli ostatni cykl menstruacyjny rozpoczął się 11 maja, prawdopodobna data porodu to 18 lutego.
Kalendarzyk medyczny może występować w formie koła lub tabeli. Bardzo często znajduje się w gabinetach lekarskich.
W przypadku formy tabeli, w lewej kolumnie znajduje się miesiąc ostatniego okresu, a w górnym wierszu dni. Między miesiącem a dniem znajduje się linia sugerująca możliwą datę porodu.
W internecie znajdują się również inne sposoby umożliwiające wyliczanie daty porodu. Istnieje wiele elektronicznych kalkulatorów, które doskonale działają. W każdym z nich należy podać datę ostatniej miesiączki.
Jednak data porodu podawana przez nie sprawdza się jedynie u 10% kobiet.
Zalety poznania daty porodu
Ciąża jest uznawana za terminową, gdy dziecko rodzi się w przedziale od 38. do 42. tygodnia. Dzięki temu specjalista może podać mamie określony przedział czasowy, w którym może spodziewać się porodu.
Mama jest o tym informowana, aby była w stanie przygotować się fizycznie i psychicznie na ten moment. Może również przyszykować wszystko, co będzie potrzebne dla dziecka.
W rzeczywistości data porodu może mieć miejsce dwa tygodnie przed lub po wyznaczonym dniu.
W zależności od rodzaju ciąży i warunków, w jakich żyje mama, niektórzy specjaliści nie podają dokładnej daty porodu. Chociaż zazwyczaj informują mamę o miesiącu narodzin, nie podają określonego dnia. Taką decyzję można podjąć w przypadku mam, które są bardzo niespokojne lub cierpią z powodu problemów związanych z ciśnieniem krwi wywoływanych przez zmiany stanu emocjonalnego.
“Cykl płodności kobiety pomaga rozpoznać moment, w którym prawdopodobnie doszło do zapłodnienia.”
Skąd wiedzieć, kiedy dziecko jest gotowe na narodziny
Wielu specjalistów czeka na wyniki USG z 12. tygodnia ciąży. Przyglądają się wymiarom dziecka i ogólnej ocenie płodu.
Biorąc pod uwagę te czynniki oraz wiek mamy mogą określić dokładniejszą datę porodu.
Badanie USG wykonywane w 12. tygodniu pozwala specjalistom rozpoznać nieprawidłowości w płodzie. Od 60% do 70% nieprawidłowości genetycznych i wrodzonych można wykryć właśnie w tym momencie. Jednak z nich to zespół Downa, jaki i problemy związane z sercem i naczyniami krwionośnymi.
Kolejna korzyść płynąca z badania USG w 12. tygodniu ciąży to wykrycie ciąży mnogiej.
Podczas USG można również zmierzyć miednicę mamy i na ile jest gotowa do porodu. Wyniki tego USG mogą pokazać również powikłania, które mogą pojawić się podczas ciąży.
Poznanie możliwej daty porodu umożliwia rodzicom dostosowanie swojego domu i harmonogramu na przybycie dziecka.
Należy być świadomym, że data porodu jest elastyczna. Nie ma znaczenia, ile analiz przeprowadzą lekarze – nie da rady wyliczyć stuprocentowo pewnej daty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gil Almira, A. (2008). Embarazo: diagnóstico, edad gestacional y fecha del parto. MEDISAN, 12(4). https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=368445249017.
- González-González, A., Rodríguez-González, R., & Herrero-Ruiz, B. (2009). Ecografía en obstetricia. Anales de Pediatría Continuada, 7(1), 39-44. https://www.elsevier.es/es-revista-anales-pediatria-continuada-51-articulo-ecografia-obstetricia-S1696281809704500.
- Gómez, L., Salgado, M., Villegas, V., & Villegas, O. (2015). Comparación de la confiabilidad de la ecografía obstétrica del primer trimestre y la fecha de última menstruación en la predicción de la fecha de parto vaginal espontáneo en pacientes admitidas en un centro de atención de I nivel en Manizales Colombia (2012-2013). Archivos de Medicina, 15(1), 107-113. https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/lil-776043.
- Valenti, E., Campos Flores, J. L., & Repetto, J. (2022). Semiología de la mujer gravídica. Salud de la mujer (pp. 1351-1370). Universidad Nacional de La Plata (UNLP). http://sedici.unlp.edu.ar/handle/10915/147950.