Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca, 2020

W poniższym artykule przedstawimy wskazówki dotyczące przezwyciężenia lęku przed porodem. Strach jest bardzo powszechny, szczególnie dla kobiet rodzących po raz pierwszy.

Gdy wszystko jest już gotowe na przybycie Twojego maleństwa, wszystkie przygotowania są zakończone, a Ty czujesz się w pełni szczęśliwa, nagle zaczyna ogarniać Cię strach przed nieznanym.


Liczne wizyty u lekarza czy nawet świadomość postępu w technologii medycznej nie oznaczają, że kobieta jest w pełni spokojna. Strach przed porodem jest całkowicie normalny. Może on wpłynąć na młodą mamę zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Poród to wyjątkowe i niepowtarzalne przeżycie. Jednak gdy coś nie do końca idzie zgodnie z oczekiwaniami, to doświadczenie może zostawić na zawsze ślad w pamięci kobiety.

Z tego powodu ważne jest, aby przygotować się w najlepszy możliwy sposób. Pomoże to zachować spokój, aby uniknąć wszelkiego rodzaju problemów spowodowanych stresem.

Strach przed porodem. 7 skutecznych sposobów na przezwyciężenie lęku:

1. Oddziały położnicze

Na początku dowiedz się więcej o oddziałach położniczych w Twoim mieście. Dobrym wyjściem jest też czytanie komentarzy na stronach internetowych i forach lub rozmowy z krewnymi i przyjaciółmi.

Strach kobiety przed porodem

Po zarejestrowaniu się na oddziale położniczym naucz się lokalizować pomieszczenia i pospaceruj po szpitalu. Wyobraź sobie te wszystkie miejsca. W ten sposób lepiej będziesz mogła przygotować się na przybycie dziecka.

2. Ogranicz strach – przygotuj się na przybycie dziecka

W celu zniwelowania stresu związanego z porodem czytaj specjalistyczne książki. Pozwolą one poznać różne etapy ciąży a także rozwiążą wątpliwości czy dadzą odpowiedź na wiele pytań.  Nie zapomnij udekorować pokoju dziecka i zakończyć ostatnie przygotowania przed narodzinami maluszka.

3. Ćwicz techniki oddechowe

W trakcie ciąży należy ćwiczyć techniki oddychania, na przykład trenując jogę. Umożliwi to rozluźnienie umysłu i mięśni.

4. Regularne wizyty medyczne

Poświęć czas na spotkanie z ginekologiem, anestezjologiem i położną, którzy wezmą udział w narodzinach Twojego dziecka. Nie wahaj się zadać im pytania i wyrazić swoje obawy.

Musisz pamiętać, że nie jesteś pierwszą osobą, która przeżyje tę chwilę. Dlatego profesjonaliści są przyzwyczajeni do radzenia sobie z przerażonymi kobietami w ciąży. Pamiętaj że nie ma głupich pytań. Najważniejsze, że uzyskane odpowiedzi pozwolą Ci się zrelaksować i uspokoić.

W momencie narodzin dziecka rodzi się również matka. Kobieta już istniała lecz matka – nigdy.

-Bhagwan Shree Rajneesh-

5. Poproś o pomoc Twojego partnera

Twój partner musi być także Twoim wsparciem. Poproś go, aby był obecny i aktywny podczas porodu. Może on Cię odpowiednio motywować oraz uspokajać za pomocą masaży lub innych równie skutecznych technik.

6. Ból można zredukować

Stwierdzenie, że poród jest bezbolesny nie może być prawdą. Jednak jeśli zdecydujesz się na poród bez znieczulenia zewnątrzoponowego istnieje wiele skutecznych metod w radzeniu sobie z bolesnymi skurczami:

Badania kobiety w ciąży
  • Poruszanie się, chodzenie lub taniec.
  • Odpowiednie oddychanie jest niezbędne podczas porodu. Pozwala to na ukierunkowanie energii i utrzymanie całej siły potrzebnej do urodzenia dziecka tak szybko, jak to możliwe.
  • Podczas skurczu można wizualizować ewolucję dziecka, nie będziesz już skupiać się tylko na bólu.
  • Pomiędzy każdym skurczem ważne jest, aby się zrelaksować i uwolnić umysł od nadmiaru myśli.

7. Pozytywne nastawienie pozwoli pokonać strach

Najlepszym sposobem na pokonanie lęku przed porodem jest po prostu pozytywnie myślenie o tym magicznym momencie, w którym po długich miesiącach oczekiwania przytulisz Twojego maluszka.

Jak w każdej codziennej sytuacji pozytywne myślenie i nadzieja pomoże Ci wzmocnić Twoją psychikę i przygotować się na ten ważny moment. Niezależnie od tego, jak wielkie są Twoje obawy zawsze możesz sięgnąć po wsparcie profesjonalisty.

Uczęszczanie na zajęcia przygotowujące do porodu, dzielenie się obawami z położną lub konsultacje z ginekologiem pomogą również rozwiązać wiele wątpliwości i pomóc zmniejszyć lęk przed porodem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.