Skóra podczas ciąży: czy wiesz jak ją poprawnie pielęgnować?
Woda to dar od Boga, który ma zapewnić nam piękno i wysoką jakość życia. Skóra podczas ciąży także jej pragnie. To twoja sojuszniczka w pielęgnacji.
Zdaniem ekspertów w ciąży powinnaś pić dwa do trzech litrów wody dziennie. Zapewnia ona nawodnienie organizmu i zapobiega zaparciom. Ma ona także inne zalety – pomaga utrzymać odpowiednią ilość płynu owodniowego i zapewnia prawidłowy rozwój płodu.
Zaleca się picie niskozmineralizowanej wody (niski poziom sodu i odpowiednie stężenie wapnia, magnezu i fluoru) oraz naturalnych soków, mleka czy napojów izotonicznych. Powinno się natomiast unikać słodkich, gazowanych napojów.
Odżywiaj skórę kremami
Poza piciem dużych ilości wody, warto nawilżać skórę (dwa razu dziennie lub częściej) odpowiedni kremem dla kobiet w ciąży i wmasowywać go dla lepszego wchłaniania.
Na rynku dostępne są kremy przeciwko rozstępom i cellulitowi. Ważne jest także unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce i stosowanie wysokich filtrów od pierwszego dnia ciąży. Krem z filtrem to drugi po wodzie, najlepszy sojusznik skóry.
Ochrona skóry kremem z filtrem powinna wejść ci w nawyk, nawet zimą. Zapobiegasz w ten sposób pigmentacji i unikasz fotostarzenia, szczególnie w ciąży, gdy skóra jest wrażliwsza. Unikaj także drażniących produktów kosmetycznych takich jak mydła, peelingi czy kosmetyki do mikrodermabrazji.
Jeśli chodzi o jedzenie, dla dobra skóry zwiększ spożycie warzyw i owoców oraz ogranicz podaż węglowodanów. Utrzymywanie prawidłowej wagi w ciąży ze stopniowym przyrostem kilogramów to optymalne rozwiązanie,
Consejos para cuidar tu piel
1. Odżywiaj się prawidłowo. To najważniejsze z zaleceń. W ten sposób zapobiega się nadmiernemu tyciu podczas ciąży i rozciąganiu skóry nim spowodowanym.
2. Dieta bogata w warzywa i owoce oraz picie dużych ilości wody zapewniają skórze nawilżenie od wewnątrz. Do tego ważne jest spożywanie białka pod postacią mięsa, ryby czy drobiu trzy do czterech razy w tygodniu. Stymuluje to tworzenie nowych włókien mięśniowych i zapobiega utracie jędrności skóry po porodzie.
3. Zaleca się także codzienne stosowanie kremów nawilżających, najlepiej takich, które zapobiegają cellulitowi i rozstępom oraz na bazie naturalnych składników.
Skóra podczas ciąży
Rozstępy to problem wielu ciężarnych kobiet, z którym trudno sobie poradzić. Specjaliści zapewniają, że najlepszym sposobem walki z nimi jest zapobieganie.
Mimo że na rynku dostępnych jest wiele produktów przeciwko rozstępom, badania naukowe wskazują na to, że ekstrakt z wąkroty azjatyckiej (centenella asiatica) to najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy środek.
Inni eksperci twierdzą, że rozstępy to największa zmora matek. Pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży jako konsekwencja rozciągania się skóry wskutek powiększania się brzucha i przybierania na wadze.
Wpływ na ten proces ma także poziom relaksyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za elastyczność stawów, który przygotowuje ciało na poszerzenie kanału rodnego i jednocześnie sprawia, że zwiększa się zdolność skóry do produkcji kolagenu.
Dopóki rozstępy mają różowy kolor są w fazie początkowej – da się je usunąć. Biały kolor to oznaka uszkodzenia tkanek. Wówczas możliwe jest tylko ich spłycenie.
Żylaki
Żylaki to problem często pojawiający się pod koniec ciąży. By im zapobiegać unikaj obcisłej odzieży i długiego stania. Odpoczywaj z uniesionymi nogami. Czasami zaleca się noszenie specjalnych rajstop.
Niektórzy specjaliści twierdzą, że zwiększenie objętości i przepływu krwi podczas ciąży sprzyja powstawaniu żylaków w nogach. Poza wyżej wymienionymi rekomendacjami, zaleca się unikania wysokich obcasów, krzyżowania nóg i korzystania z zimnych pryszniców.
Pigmentacja skóry: melazma lub maska ciążowa
Melazma to plackowata pigmentacja skóry, która z czasem zanika. Często pojawia się u ciężarnych kobiet (w 50 % przypadków), dlatego też bywa nazywana maską ciążową.
Plamy tego typu pojawiają się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży i obejmują zwykle policzki, czoło i górną wargę. Uwydatniają się wraz z postępowaniem ciąży i zwykle znikają same z siebie w ciągu roku po porodzie.
Inne problemy skórne podczas ciąży
Sucha skóra: utrata płynów może powodować przesuszenie skóry podczas ciąży. By zachować odpowiednie nawilżenie przez cały dzień, warto pić dużo wody, unikać częstej ekspozycji na słońce i stosować kremy nawilżające.
Trądzik: kobiety, które mają problemy z trądzikiem mogą doświadczyć ich nasilenia w czasie ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach. Specjaliści zalecają oczyszczanie skóry i stosowanie kremów z retinoidami.
Cellulit: podczas ciąży cellulit może się pogłębić. By temu zapobiec, zaleca się pobudzanie krążenia w nogach poprzez długie spacery, zdrową dietę i picie dużych ilości wody.