Rozmowa z dzieckiem podczas ciąży - jakie ma znaczenie?
Rozmowa z dzieckiem podczas ciąży pomaga stworzyć solidną więź. Jest ona bardzo istotna, gdyż będzie towarzyszyć Twojemu dziecku przez całe życie.
Wiele kobiet może myśleć, że rozmowa z dzieckiem podczas ciąży nie jest tak ważna, głównie dlatego, że płód może nic nie słyszeć. Prawda jest jednak taka, że dla niemowląt niezwykle ważne jest, aby zaczęły słyszeć głosy członków swojej rodziny jeszcze w łonie matki.
Rozmawiając z dzieckiem podczas ciąży, pomagasz jego rozwojowi neuronowemu i emocjonalnemu. Ponadto jest to ważny sposób na nawiązanie z nim nowych więzi. Ta aktywność może być bardzo ekscytująca, ponieważ dzieci mogą często reagować na pewne głosy przez ruch.
Słuch to zmysł, który jako pierwszy rozwija się u niemowląt. W 24 tygodniu dzieci mogą słyszeć. Głos matki porusza się w wibracjach, które przechodzą przez jej kości. Wtedy dziecko może je poczuć, gdy jest w łonie matki.
Rozmowa z dzieckiem podczas ciąży i jej znaczenie
Ważne jest, aby niemowlęta słyszały głos matki, ponieważ obudzi to ich pragnienie słuchania. Będą również ruszać się lub bawić ciałem, obracać i zginać kolana. Ponadto mogą kopać lub skakać w rytm głosu swojej matki. Dźwięk głosu matki może wyeliminować stres i niepokój dzieci. Jest to szczególnie prawdziwe w ostatnich stadiach ciąży.
Od 36 tygodnia ciąży niemowlęta mogą rozróżniać głos matki od innych dźwięków. Są również bardziej wrażliwe na głośne dźwięki. Na przykład trzaskanie drzwiami, muzyka i inne dźwięki wytwarzane poza macicą. Głos ojca nie ma tak wysokiej częstotliwości, ponieważ jest zewnętrznym bodźcem. Jednak dla niemowląt nadal ważne jest słuchanie głosu ich tatusia.
Dzieci w łonie matki są zwykle bardziej aktywne i podatne na stymulację w nocy. Rozmowa z nimi w nocy pomoże dzieciom czuć się bardziej komfortowo i że są kochane. Słuchanie głosu rodziców jednego po drugim pomoże maluszkom je odróżnić.
Co mówić do dziecka w czasie ciąży?
Podczas, gdymatki rozmawiają z dziećmi, ważne jest, aby pieściły swoje brzuchy, by dać poczucie ciepła. Wiele kobiet na początku nie wie co powinno powiedzieć. Najpierw możesz porozmawiać o tym, co zrobiłaś tego dnia lub co kupiłaś. Ponadto, możesz powiedzieć dziecku jaki kolor ma jego pokój lub jak się czujesz w czasie ciąży.
Możesz także śpiewać piosenki lub opowiadać historie, kładąc nacisk na onomatopeję. Warto też podzielić się tą umiejętnością z ojcem. W ten sposób dziecko może poczuć emocjonalny związek między mamą i tatą.
Z drugiej strony, słuchanie muzyki jest również dobrym rozwiązaniem. W takim przypadku musisz wybrać odpowiednie melodie dla swojego dziecka. Zalecamy rozpoczynanie tego po piątym miesiącu, kiedy uszy dzieci są już dobrze rozwinięte.
Głos matki porusza się w wibracjach, które przechodzą przez jej kości. Wtedy dziecko może je poczuć, gdy jest w łonie matki.
Zalety rozmowy z dzieckiem w czasie ciąży
Porozumiewanie się
Dialog wzmacnia relacje między rodzicami i ich dzieckiem w czasie ciąży. To powoduje, że dzieci reagują na wszystko, co dzieje się poza macicą. Zarówno na te dobre, jak i złe sytuacje.
Poczucie dobrego samopoczucia
Rozmowa z dzieckiem podczas ciąży pomaga zachować spokój malucha. Ponadto, jako jedyny dźwięk na świecie, głosy rodziców mogą łatwo uspokoić dziecko, gdy nie może spać. Maluch może się uspokoić tylko przez słuchanie dźwięków ich głosów.
Rozwijanie umiejętności
Rozmowa z niemowlętami przed ich urodzeniem pobudzi ich umiejętności językowe. Ponadto zachęci to do rozwoju słuchu w młodym wieku. Pomaga to zapobiegać zaburzeniom języka lub innych procesów.
Dzieci to uwielbiają!
Dzieci uwielbiają słyszeć głos matki. Wzmacnia to ich rozwój emocjonalny i neuronalny. Ponadto sprawia, że kopią, skaczą i poruszają się w macicy. Rozmowa z dzieckiem podczas ciąży jest początkiem wspaniałego połączenia między tobą a Twoim dzieckiem. Uczucie, że porusza się w Twoim brzuchu, gdy słyszy Twój głos, jest jednym z najlepszych doświadczeń jakie możesz mieć.
Mów z miłością do swojego dziecka, aby zapewnić jego prawidłowy rozwój. Pamiętaj, że wiele umiejętności zaczyna się formować, gdy dziecko wciąż jest w brzuchu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Moreno Ricard, V. E., Sampayo Hernández, I. C., & Guerra Castellanos, L. (2018). La estimulación de la comunicación en la etapa gestacional. Humanidades Médicas, 18(2), 356-369. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1727-81202018000200356
- Aguilar Cordero, M. J., Vieite Ravelo, M., Padilla López, C. A., Mur Villar, N., Rizo Baeza, M., & Gómez García, C. I. (2012). La estimulación prenatal: Resultados relevantes en el periparto. Nutrición Hospitalaria, 27(6), 2102-2108. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112012000600041
- Hernández, K. (2016). La estimulación prenatal: Evolución y beneficios. http://repositoriounicaes.catolica.edu.sv/handle/123456789/170