Jak przestać kłócić się z partnerem: 7 podstawowych zasad

Jak przestać kłócić się z partnerem: 7 podstawowych zasad

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2019

Jeśli chcesz przestać kłócić się z partnerem, prawdopodobnie nie uda Ci się tego osiągnąć z dnia na dzień. Obydwoje musicie zobowiązać się do podjęcia wysiłku w celu rozwiązania tego problemu i uwolnienia się od napięcia. Oczywiście dobra komunikacja to jedna z podstawowych zasad.

Jeśli kłótnie są częścią Twojego codziennego życia, Twoja sytuacja prędzej czy później może zacząć się pogarszać, szczególnie jeśli nic z tym nie robisz. Dlatego w tym artykule podpowiemy Ci, co robić, aby przestać kłócić się z partnerem.

Porady, jak przestać kłócić się z partnerem

Utrzymywanie dobrego związku zazwyczaj nie jest łatwym zadaniem. Dzielenie życia z drugim człowiekiem bywa trudne i czasami mogą zdarzać się dni, kiedy kłótnia jest nieunikniona. Możesz spędzić cały dzień, krzycząc lub wypominając swojemu partnerowi coś, co wydarzyło się kilka miesięcy temu.

1. Kontroluj swoje oczekiwania

Idealne pary istnieją tylko w filmach. Mimo to nawet te filmowe idealne pary muszą przechodzić wzloty i upadki, aby dać przykład widzom.

Kontrolowanie oczekiwań nie oznacza rozliczania partnera, ale raczej bycie przygotowanym. Dyskusje i kłótnie prędzej czy później zdarzają się w każdym związku. Nie zawsze wszystko jest łatwe i różowe.

2. Znajdź słowa, by zakończyć kłótnię

Kiedy atmosfera jest gorąca od nerwów, może się wydawać, że coś jest nie tak w relacji, którą tworzycie. Dobrym pomysłem na zakończenie kłótni, aby nie przerodziła się w walkę, której możecie żałować, jest wypowiedzenie określonych słów, oznaczających „koniec czasu”.

jak przestać kłócić się z partnerem

Poszukaj frazy lub słowa, które mogą dać Wam chwilę na głęboki oddech lub na pójście na spacer.

3. Rozmawiaj

Dobra komunikacja to jedna z fundamentalnych zasad, która pomoże Ci przestać kłócić się z partnerem. Wszystko dzięki temu, że jeśli potrafisz wyrazić to, co czujesz, kłótnie prawdopodobnie będą zbędne.

Każda zdrowa relacja opiera się na porozumieniu i wzajemnym zrozumieniu. Pamiętaj, że Twój partner nie jest czytnikiem myśli i nie będzie wiedział, co myślisz, jeśli mu tego nie powiesz.

Dlatego ważne jest, aby zawsze dbać o dobrą komunikację. Skorzystaj z weekendowej wycieczki lub porozmawiaj, nawet jeśli nie zawsze jest przyjemnie. Zobaczysz, że dzięki szczerej rozmowie stopniowo uda Ci się przestać kłócić z partnerem lub przynajmniej szybciej dochodzić do porozumienia.

4. Ucz się na błędach

Jakie wnioski możesz wyciągnąć z kłótni? Liczne! Kiedy zaczynasz mówić, masz okazję poznać punkt widzenia partnera, a także lepie zrozumieć swój własny. Ponadto możesz kierować swoje myśli lub uczucia na konkretny problem.

Wierz lub nie, ale kłótnie mogą mieć pozytywną stronę. Przynajmniej będziesz wiedzieć, jak nie zareagować następnym razem, aby uniknąć krzyków lub bolesnych słów.

5. Konstruktywna postawa

Przyjmowanie postawy pomocnej, zamiast destrukcyjnej, jest dobrą techniką, aby przestać kłócić się z partnerem. Nikt nie lubi, gdy ktoś mu mówi, że popełnił błąd. Nikt nie lubi czuć się upokorzony lub bezużyteczny.

para narysowana na rozdartej kartce

6. Nie komunikuj się krzykiem

Zachowanie spokoju wydaje się niemożliwe w trakcie kłótni, ale ważne jest, aby nad tym pracować. Pomoże to uniknąć nadmiernie nieprzyjemnych sytuacji. Mówienie spokojnym głosem, w przeciwieństwie do komunikacji krzykiem, zmniejsza napięcie.

Milczenie też może pomóc. Nie milcz przez cały czas, ale staraj się dostrzegać, kiedy warto coś odpowiedzieć, a kiedy lepiej się powstrzymać.

7. Dojdź do porozumienia

Obydwoje jesteście odpowiedzialni za kierunek, w którym zmierza dyskusja. Dlatego zawsze możesz ogłosić rozejm, by przestać kłócić się z partnerem, choćby na kilka minut, by ochłonąć i przemyśleć sytuację. Daj partnerowi czas na wypowiedzenie się i wyjaśnienie jego punktu widzenia – nie przerywaj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beck, A. T. (2009). Con el amor no basta: cómo superar malentendidos, resolver conflictos y enfrentarse a los problemas de pareja. Barcelona [etc]: Paidós, 2003 Barcelona [etc.]: Paidós, 2003.
  • Morfa, J. D. (2003). Prevención de los conflictos de pareja. Desclée de Brouwer.
  • Vargas, J., & Ibáñez, J. (2007). Solucionando los problemas de pareja y familia: fundamentos teóricos y alternativas de solución a los conflictos desde la perspectiva del vínculo. Editorial Pax México.
  • Willi, J. (1985). La pareja humana: relación y conflicto. Ediciones Morata.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.