Stan przedrzucawkowy poporodowy i jego przyczyny

Dziś powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o objawach, przyczynach, ryzyku i metodach diagnozy rzadko spotykanego, ale istotnego zjawiska określanego jako stanem przedrzucawkowy poporodowy.
Stan przedrzucawkowy poporodowy i jego przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2020

Stan przedrzucawkowy poporodowy jest jednym z najbardziej delikatnych schorzeń, jakich może doświadczyć kobieta. Chociaż nie jest to powszechnie występujące zjawisko, ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze.

Kobiety muszą również wiedzieć, jak rozpoznawać objawy wskazujące na stan przedrzucawkowy poporodowy, aby jak najszybciej otrzymać odpowiednie leczenie.


Objawy takie mogą pojawić się natychmiast po porodzie i mogą trwać nawet od jednego do trzech miesięcy.

„Podwyższone ciśnienie krwi po porodzie występuje częściej w ciągu pierwszych trzech do sześciu dni po porodzie, kiedy większość pacjentek została już wypisana ze szpitala. Znaczny wzrost ciśnienia tętniczego może być niebezpieczny (na przykład powodując incydenty naczyniowo-mózgowe). Wciąż jednak istnieje niewiele informacji na temat zapobiegania i leczenia tego stanu ”.
–Guillermo Hernández, Ernesto Deloya, Jenner Martínez, Manuel Lomelí–

Na początek musimy zdefiniować stan przedrzucawkowy poporodowy jako chorobę związaną z wysokim ciśnieniem krwi. To samo może się zdarzyć w czasie ciąży, czyli przed porodem.

Ważne jest, aby wyjaśnić, że ten stan wymaga natychmiastowego leczenia, aby uniknąć ryzyka powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego. Wśród tych problemów możemy wymienić uszkodzenia naczyń krwionośnych i żył oraz długotrwałe choroby serca.

Oznaki i objawy wskazujące na stan przedrzucawkowy poporodowy

Dziś powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o objawach, przyczynach, ryzyku i metodach diagnozy rzadko spotykanego, ale istotnego zjawiska określanego jako stanem przedrzucawkowy poporodowy. Na początek prezentujemy typowe objawy tego zjawiska:

Mierzenie ciśnienia krwi
  • Nagły wzrost ciśnienia tętniczego. Przez wysokie ciśnienie krwi mamy na tutaj myśli odczyty równe 140 na 90 lub wyższe.
  • Nadmierne stężenie białka w moczu (powyżej 300 mg).
  • Nagła i przejściowa utrata wzroku. Kobiety mogą również odczuwać nadwrażliwość na światło, osłabienie, zmęczenie i zmienione stany świadomości.
  • Nagły i zauważalny przyrost masy ciała. Na przykład jeden lub dwa kilogramy tygodniowo, pomimo przestrzegania zdrowej diety. Mogą również występować nudności i wymioty.
  • Obrzęk kończyn i twarzy.
  • Ból żołądka lub brzucha.
  • Bóle podczas oddychania.

Przyczyny wywołujące stan przedrzucawkowy poporodowy

Lekarze i naukowcy wciąż nie doszli do porozumienia co do konkretnej przyczyny tego stanu. Jednak najbardziej realnym wyjaśnieniem jest to, że stan przedrzucawkowy poporodowy występuje u kobiet, które cierpią na stan przedrzucawkowy w czasie ciąży – nawet o tym nie wiedząc.

Innym czynnikiem, który może mieć związek z wystąpieniem stanu przedrzucawkowego po porodzie, są wystąpienia tej choroby w rodzinie. Ponadto dodatkowe czynniki ryzyka obejmują między innymi:

  • Wzrost ciśnienia krwi po 20. tygodniu ciąży.
  • Ciąża, która ma miejsce u kobiet w wieku poniżej 20 lat lub powyżej 40 lat.
  • Otyłość lub nadwaga.
  • Ciąże mnogie.

Powikłania i czynniki ryzyka

Ten stan ma objawy podobne do symptomów klasycznego stanu przedrzucawkowego. Główna różnica polega na tym, że może spowodować także epizody rzucawki i ostateczne uszkodzenie ważnych narządów, takich jak mózg i nerki.

W najgorszych przypadkach stan przedrzucawkowy poporodowy może być śmiertelny lub doprowadzić do śpiączki kobiety.

Badanie lekarskie

Choroba ta polega na jednoczesnym wystąpieniu dwóch stanów: zakrzepicy żył i zatorowości płucnej. Kiedy ten stan występuje, kobiety mają trudności z oddychaniem, odczuwają ból w klatce piersiowej, mają gorączkę i nie są w stanie prowadzić normalnego życia.

Ponadto stan przedrzucawkowy poporodowy może wywołać obrzęk płuc. Jest to choroba, która drastycznie wpływa na układ oddechowy. Polega ona na gromadzeniu się płynów we wnętrzu tkanek i jam płucnych. Można ją rozpoznać po wydalaniu krwi podczas kaszlu, uczuciu niepokoju, nadmiernej potliwości oraz trudności w oddychaniu.

Diagnoza i metody leczenia

  • Badania krwi. Badania krwi pomagają ustalić, czy wątroba i nerki funkcjonują normalnie. Sprawdzają również, czy kobieta ma prawidłową liczbę płytek we krwi. Komórki te regulują krzepnięcie w naczyniach układu krążenia i mogą uratować życie w przypadku krwotoku.
  • Badania moczu. Ten rodzaj testu wskaże stężenie białka w moczu kobiety. Stężenie powyżej 300 mg to znak ostrzegawczy.

Jeśli chodzi o leczenie poporodowego stanu przedrzucawkowego, należy zwrócić uwagę, że generalnie wymaga on stosowania leków. Leczenie powinno skupiać się na unikaniu drgawek, obniżaniu ciśnienia krwi i normalizacji składu moczu.

Teraz wiesz już, jak rozpoznać objawy stanu przedrzucawkowego poporodowego i konsekwencje ich ignorowania. Ciała kobiet są bardziej wrażliwe po urodzeniu dziecka, dlatego tak ważne jest, abyśmy zwracały baczną uwagę na to, co mówią nam nasze organizmy.

Twoje zdrowie musi być dla Ciebie priorytetem, abyś mogła zadbać o swoje dziecko i cała rodzinę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.