Pływanie w ciąży - korzyści z uprawiania tego sportu

Pływanie w ciąży - korzyści z uprawiania tego sportu

Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia, 2019

Jeżeli zależy Ci na zachowaniu aktywności fizycznej będąc w ciąży, pamiętaj że pływanie oferuje niezliczone korzyści właśnie dla przyszłych mam. Pływanie w czasie ciąży jest szczególnie zdrową opcją ćwiczeń dla kobiety, zwłaszcza że aktywność ta należy do ćwiczeń aerobowych bezpiecznych dla przyszłych mam.

W przeciwieństwie do innych, bardziej męczących sportów pływanie jest ćwiczeniem lekkim i relaksującym. Jeżeli przyszłe matki mają odpowiednie zezwolenie od swoich lekarzy, pływanie jest bezpieczne już od pierwszego trymestru. Twój lekarz zapewni Cię że ta aktywność jest bezpieczna dla Ciebie i Twojego malucha.

Pływanie w ciąży – 6 korzyści

Poniżej przedstawiamy 6 z wielu korzyści pływania dla oczekujących matek:

1. Redukuje ból pleców

Pływanie to sport który powoduje znaczną redukcję obciążenia masy ciała dziecka dla kręgosłupa matki. Podczas aktywności w wodzie grawitacja znika a Twoja waga wspierana jest przez wodę. Pozwala to na wykonywanie ruchów bez obciążania kręgosłupa i stawów. W tego typu treningu nie ma żadnego obciążenia dla stawów. Jest to szczególnie korzystne w przypadku nadwagi lub otyłości.

2. Korzyści dla Twojego ciała 

Kiedy pływasz regularnie jednocześnie spalasz kalorie. Ponadto jest to bardzo pomocne w promowaniu relaksacji ciała a jednocześnie w wyszczuplaniu sylwetki. Pływanie w czasie ciąży znacznie ułatwia zrzucenie tych dodatkowych kilogramów podczas ciąży. Poprawia się również napięcie mięśni.

Kobieta w ciąży

3. Łagodzi stres i skurcze mięśni

Stały masaż jaki wywiera woda na ciało pozwala przyszłym matkom zredukować stres. Rozluźnia też napięte mięśnie, które często towarzyszą miesiączce. Należy pamiętać że retencja wody jest częstym objawem podczas ciąży, szczególnie w kończynach dolnych.

Może to prowadzić do stagnacji i wynikającego z tego obrzęku. Wiele kobiet cierpi na obrzęk stóp i kostek podczas ciąży. Będąc w wodzie automatycznie się unosisz. Twoje ciało waży zaledwie ułamek tego co na lądzie. Powoduje to obniżenie ciśnienia, które odczuwają zarówno kończyna dolna jak i górna. W tym samym czasie pływanie jest bardzo relaksującą czynnością, która pozwala na rozciąganie rąk i nóg. Zmniejsza to również napięcie mięśni.

“Uczucie nadmiaru kilogramów trwa dziewięć miesięcy, ale radość z zostania mamą trwa wiecznie.”
-Nikki Dalton-

4. Poczucie lekkości

Przyszłe matki, które decydują się na pływanie podczas ciąży wpływają na to, że ich ciało czuje się lepiej. Należy jednak robić to świadomie i pod ścisłym nadzorem lekarza. Między innymi pływanie zwiększa diurezę, zmniejsza wzdęcia i pomaga przyszłym matkom czuć się ogólnie lżej. Pływanie umożliwia kobietom w ciąży szybkie złagodzenie wielu niewygodnych objawów typowych dla ciąży. Jednocześnie aktywność ta promuje dobry poziom aktywności fizycznej

5. Korzyści psychologiczne

Przyszłe matki które decydują się na pływanie w czasie ciąży również odnotowują korzyści psychologiczne. Ten sport łagodzi stres i napięcie a także pozwala uciec od problemów życia codziennego. Dlatego pływanie nie tylko przyczynia się do dobrego samopoczucia fizycznego, ale także do psychologicznego.

6. Woda łagodzi obrzęki

Kobiece stopy i dłonie mają tendencję do pęcznienia podczas ciąży z powodu zatrzymania płynów. Kiedy pływasz kończyny są zanurzone w wodzie, a to popycha płyny z powrotem w kierunku nerek. Te płyny są następnie usuwane z moczem. W tym samym czasie poprawia się także kondycja całego ciała. Przyczynia się to również do eliminacji nadmiaru płynów w stopach i kostkach.

Ćwiczenia w wodzie

Jaki styl pływania wybrać?

Bez wątpienia styl klasyczny jest najbardziej odpowiedni dla kobiet w ciąży. Nie wymaga to rotacji tułowia oraz nie pociąga za sobą używania znacznej siły. Podczas ciąży kręgosłup i miednica mają tendencję do pochylania się do przodu. Jednak styl klasyczny pomaga wzmocnić i zrelaksować wszystkie mięśnie pleców.

Innym zalecanym stylem pływania jest styl na plecach. Ta metoda nie wiąże się z ryzykiem a jednocześnie pomaga zmniejszyć bóle mięśni, które mają tendencję do zwiększania się w czasie ciąży.

Podsumowując ważne jest aby podkreślić znaczenie konsultacji z lekarzem i ginekologiem przed rozpoczęciem każdego sportu. W ten sposób unikniesz problemów, które mogą narodzić się w wyniku nieprawidłowego doboru aktywności fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Juhl, M., Kogevinas, M., Andersen, P. K., Andersen, A. M. N., & Olsen, J. (2010). Is swimming during pregnancy a safe exercise? Epidemiology. https://doi.org/10.1097/EDE.0b013e3181cb6267
  • Lee, H. H., Kim, H., Lee, J. W., Kim, Y. S., Yang, H. Y., Chang, H. K., … Kim, C. J. (2006). Maternal swimming during pregnancy enhances short-term memory and neurogenesis in the hippocampus of rat pups. Brain and Development. https://doi.org/10.1016/j.braindev.2005.05.007
  • Kim, K., Chung, E., Kim, C. J., & Lee, S. (2012). Swimming exercise during pregnancy alleviates pregnancy-associated long-term memory impairment. Physiology and Behavior. https://doi.org/10.1016/j.physbeh.2012.06.004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.