Plamienie w pierwszym trymestrze- czy jest się o co martwić?
Plamienie w pierwszym trymestrze jest jednym z najczęstszych objawów kobiet w ciąży. Co więcej, jest to także jedna z ich największych przyczyn niepokoju i stresu. Zmiany zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży są liczne i mogą wpływać na różne objawy, rozpoczynając od momentu implantacji.
Czytaj dalej!
Znajomość najczęstszych symptomów może pomóc zmniejszyć strach i lęk odczuwane przez wiele kobiet na początku ciąży.
Pierwsze oznaki ciąży
- Skurcze menstruacyjne. Symptom ten pojawia się z powodu zmian hormonalnych i zmian w morfologii macicy. Zazwyczaj są dość słabe I nie niosą większego bólu i dyskomfortu.
- Wrażliwe lub bolesne piersi. Ciąża jest procesem zapalnym, który zwiększa naszą percepcję sensoryczną.
- Wymioty i nudności podczas ciąży. Wydaje się, że główna przyczyna nudności i wymiotów związana jest ze wzrostem poziomu progesteronu w pierwszym trymestrze ciąży.
- Zmęczenie. Wszystkie zmiany, których doświadcza ciało kobiety w ciąży w pierwszym trymestrze ciąży, powodują zmęczenie fizyczne.
Plamienie podczas pierwszego trymestru: czy to poważne?
Specjaliści zalecają jak najszybsze skonsultowanie się z ginekologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, jeśli odkryjesz, że jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że może być.
Ekspert pomoże ci zrozumieć i wyjaśnić typowe objawy pojawiające się w pierwszym trymestrze ciąży. W ten sposób możesz zidentyfikować wszelkie sytuacje, które mogą wymagać pomocy medycznej lub obserwacji.
Dlaczego w pierwszym trymestrze ciąży występuje plamienie ?
Ważne jest, aby wyjaśnić, że plamienie w pierwszym trymestrze ciąży, niezależnie od tego, czy jest koloru brązowego czy czerwonawego, zazwyczaj nie jest uważane za powód do niepokoju.
Te małe plamy z krwi są wynikiem zmian w układzie naczyniowym kobiety w pierwszych tygodniach ciąży. Czynniki te zwiększają szanse kobiety na niewielkie plamienie z pochwy.
Nie oznacza to, że plamienie występuje u wszystkich kobiet lub podczas każdej ciąży. Plamienie w pierwszym trymestrze ciąży jest objawem, który może pojawić się w związku ze zmianami zachodzącymi w macicy. Ale to nie jest objaw pojawiający się podczas każdej ciąży. Innymi słowy, brak plamienia również nie jest powodem do niepokoju.
Po wykonaniu przezpochwowego badania USG kobiety często doświadczają niewielkiego krwawienia. Może się to zdarzyć tego samego dnia USG, a plamienie ma zwykle czerwonawy kolor. Jednak możliwe jest również pojawienie się plamki kilka dni po zabiegu USG, w którym to przypadku krwawienie ma zwykle bardziej brązowy kolor.
Bardzo często zdarza się, że w pierwszym trymestrze ciąży występuje niewielkie plamienie po stosunku seksualnym. Nie ma potrzeby martwić się, ani nie trzeba zaprzestać seksu, chyba że zaleci wam to wcześniej ginekolog.
Kiedy należy się zacząć martwić?
Poniżej znajduje się lista niektórych sytuacji wymagających pilnej pomocy medycznej:
Krwawienie przypominające miesiączkę. Tutaj odnosimy się do krwawienia, które jest czymś więcej niż zwykłym plamieniem. W przypadku obfitego krwawienia – podobnego do krwawienia miesiączkowego – należy natychmiast zwrócić się o pomoc.
Intensywny ból brzucha. Intensywny i długotrwały ból brzucha jest oznaką, że należy natychmiast udać się do ginekologa. Gorączka powyżej 38°C . W pierwszych tygodniach ciąży ważne jest, aby ocenić źródło infekcji, aby skutecznie ją wyleczyć.
W przypadku któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Te objawy mogą mieć jednak związek z innymi schorzeniami i sytuacjami, które nie wpływają na przebieg ciąży. Dlatego zawsze najlepiej jest udać się do lekarza ginekologa, przed wyciągnięciem jakichkolwiek negatywnych wniosków.
Plamienie podczas pierwszego trymestru: czy to poważne?
Co zrobić, jeśli plamienie wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży? Nie ma potrzeby stresować się i jechać do szpitala. Delikatne plamienie nie jest powodem do niepokoju, nie trzeba więc zazwyczaj szukać pomocy medycznej ani wpadać w panikę.
Zalecenia pozostania w łóżku zazwyczaj dotyczą poważniejszej przypadłości- krwiaka wewnętrznego. Krwiaki można wykryć za pomocą USG i zwykle pojawiają się wraz z krwawieniem typu miesiączkowego.
Wiele kobiet, doświadczają plamienia w pierwszym semestrze drastycznie ogranicza jakąkolwiek aktywność. Jednak jeżeli Twój lekarz nie ma nic przeciwko, możesz kontynuować wykonywanie ćwiczeń fizycznych, spacerów czy jogi.
Należy jednak zauważyć, że nie ma żadnego rodzaju aktywności fizycznej, która zwiększyłaby ryzyko plamienia. Tylko ekstremalne sytuacje, takie jak gwałtowne uderzenia lub intensywne ćwiczenia, których nigdy wcześniej nie robiłeś oraz podnoszenie ciężarów, mogą powodować zmiany w ciele, które narażają Cię na nieco większe ryzyko.
Warto skonsultować się z lekarze, aby upewnić się czy wybrana aktywność fizyczna jest dla ciebie wskazana.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Deutchman, M., Tubay, A. T., & Turok, D. K. (2009, June 1). First trimester bleeding. American Family Physician, Vol. 79, pp. 985–992. American Academy of Family Physicians.
- Norwitz, E. R., & Park, J. S. (2019). Overview of the etiology and evaluation of vaginal bleeding in pregnant women. UpToDate, 1–19. https://doi.org/10.1177/10883576060210010401