Objawy drugiego trymestru ciąży: 15 najczęstszych

Objawy drugiego trymestru ciąży: 15 najczęstszych

Ostatnia aktualizacja: 01 grudnia, 2018

Stworzenie życia i noszenie go w łonie przez dziewięć miesięcy to wyjątkowe doświadczenie. W tym czasie ciało zmienia się z tygodnia na tydzień. Czy wiesz, jakie są najczęstsze objawy drugiego trymestru ciąży?

Pierwsze 90 dni są prawdopodobnie najtrudniejsze ze względu na zmiany hormonalne i dodatkowe zużycie energii. Natomiast objawy drugiego trymestru ciąży nie są tak wyczerpujące.

Od 13 tygodnia do 26 tygodnia, fizyczne zmiany ciąży stają się widoczne gołym okiem.

Brzuch i piersi nadal rosną. Nudności znikają, ale pojawiają się inne objawy, takie jak ból pleców, przebarwienia skóry i zaparcia. Specjaliści zalecają monitorowanie lub kontrolowanie przyrostu masy ciała na tym etapie ciąży.

Do szóstego miesiąca matka z reguły przybiera co najmniej 5-6 kg.

Najczęstsze objawy drugiego trymestru ciąży

Niektóre kobiety mogą cierpieć na wszystkie dolegliwości związane z ciążą, podczas gdy inne doświadczają tylko kilku nieprzyjemnych objawów. Niektóre kobiety nie doświadczają żadnych.

Mimo to najczęstsze objawy drugiego trymestru ciąży są następujące:

  • Ból. Szczególnie dotyczy pleców, miednicy, bioder i nóg. Gdy dziecko rośnie, ciężar brzucha obciąża plecy. Więzadła w biodrach i miednicy rozciągają się, by zrobić miejsce niezbędne podczas porodu, co powoduje ból.
  • Skurcze. Począwszy od czwartego miesiąca, skurcze nóg są częste. Są one generowane przez nacisk wywierany na nerwy i naczynia krwionośne. Powikłaniem, które powoduje silny ból i obrzęk kończyn, jest zakrzepica żył głębokich, wymagająca natychmiastowej konsultacji z lekarzem.
  • Zgaga i zaparcia. Powiększająca się macica ściska żołądek i jelita, zmieniając przepływ pokarmów i kwasów. Wpływ hormonów na układ trawienny dodaje dodatkową warstwę złożoności do tego problemu. Aby uniknąć dyskomfortu lub go zmniejszyć, wskazane jest picie wystarczającej ilości płynów i spożywanie owoców i zbóż, a także wykonywanie ćwiczeń o niewielkiej intensywności.
  • Uważaj na hemoroidy! W wyniku zaparcia i ucisku na żyły odbytnicze, pojawienie się hemoroidów lub pogorszenie ich stanu to częste objawy drugiego trymestru ciąży. Należy unikać spożywania alkoholu i potraw korzennych. Wskazany jest trening, który rozluźnia mięśnie.
  • Przebarwienia na skórze. Zmiany te mogą zmniejszać się lub zniknąć po ciąży. Ciemne plamy pojawiają się na skórze twarzy, która staje się bardziej wrażliwa na słońce. Ponadto rozciąganie się i wysychanie skóry na piersiach i brzuchu powoduje świąd lub rozstępy.
  • Widoczna czarna linia na ogół pojawia się pd pępka do kości łonowej. Dobry filtr przeciwsłoneczny pomoże zapobiegać powstawaniu śladów na twarzy, zwanych „maską ciążową”.
Objawy drugiego trymestru ciąży

Inne fizyczne zmiany u przyszłej mamy

  • Zmiana kondycji włosów. Włosy kobiety ciężarnej cierpią na zmiany podobne do tych, które powstają przed miesiączką. Problemy te można złagodzić, kontynuując picie wystarczającej ilości wody i nakładając na skórę odpowiednie kremy i olejki.
  • Potliwość. Nadmierna potliwość może być kolejnym objawem drugiego trymestru ciąży z powodu powiększenia gruczołów potowych.

Aby uniknąć dyskomfortu lub go zmniejszyć, wskazane jest picie wystarczającej ilości płynów i spożywanie owoców i zbóż, a także wykonywanie ćwiczeń o niewielkiej intensywności, na przykład chodzenie kilka minut dziennie.

  • Przyspieszone tętno. Więcej krwi jest pompowane, a serce bije szybciej, co może wywołać silne kołatanie serca lub tachykardię. Stres i podnoszenie ciężarów również może wpływać na wydolność serca. Można tego uniknąć dzięki utrzymywaniu prawidłowej postawy i poświęcaniu czasu na relaks.
  • Zmiana w wyglądzie piersi. Po pierwszym trymestrze piersi stają się duże i ciężkie. Jednak dopiero w czwartym miesiącu rozwijają się nowe kanały mleczne.
  • Wokół otoczki pojawiają się małe guzki zwane guzkami Montgomery’ego. Zwiększa się również przepływ krwi do piersi, a żyły stają się bardziej zauważalne.
Kobieta w ciąży - zdrowa dieta

Co jeszcze należy do objawów?

  • Upławy. Ciało generuje przeciwciała i w tym czasie wydala przezroczystą lub białawą substancję z pochwy w większych ilościach niż zwykle. Jest to bezwonna ciecz, która zapobiega powstawaniu bakterii w pochwie.
  • Zapalenie dziąseł. Podczas mycia zębów może wystąpić niewielkie krwawienie. Z powodu nadmiernego przepływu krwi mogą wystąpić również krwawienia z nosa lub przekrwienie błony śluzowej nosa ze względu na obrzęk błony śluzowej.
  • Bezsenność. Ruch płodu w drugim trymestrze ciąży może powodować problemy ze snem. Dziecko zaczyna się rozciągać i robić „pompki” w brzuchu. Ruchy te mogą powodować ból lub dyskomfort przed snem, szczególnie gdy matka nie dba o prawidłową postawę.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, objawy drugiego trymestru ciąży mogą się różnić w zależności od uwarunkowań każdej kobiety, ciąży i dziecka.

Najważniejsze jest, aby złagodzić uciążliwe objawy w jak największym stopniu w celu zadbania o szczęśliwą ciążę.

Pamiętaj też, że rutynowe badania lekarskie to świetna okazja, by zadać lekarzowi nurtujące Cię pytania i poprosić o pomoc przy rozwiązaniu wszelkich problemów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.