Obawy podczas ciąży: o co zapytać ginekologa
Noszenie w sobie nienarodzonego dziecka jest doświadczeniem, które wiąże się z wieloma zmianami, więc liczne obawy podczas ciąży są zupełnie normalne. Przecież chcesz mieć pewność, że nic nie zagraża ani Tobie ani Twojemu dziecku.
Twój ginekolog powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiać wszelkie obawy podczas ciąży. Jako specjalista może pomóc znaleźć właściwe rozwiązania dla Twoich indywidualnych problemów.
Poniżej omawiamy 8 najpopularniejszych pytań, które kobiety zadają swoim ginekologom podczas ciąży. Nie trzeba dodawać, że wybór dobrego ginekologa jest kluczowy.
Każdy pracownik medyczny powinien zadbać o to, byś czuła się bezpiecznie i pewnie. Zwłaszcza jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy.
Jeśli byłaś wcześniej w ciąży, prawdopodobnie lepiej zrozumiesz, co i jak. Mimo to poświęć chwilę, by poznać najpopularniejsze obawy podczas ciąży, aby w razie potrzeby skonsultować się ze swoim lekarzem.
Bez względu na to, czy Twoja ciąża była skrupulatnie zaplanowana, medycznie wspomagana, czy niespodziewana, jedno jest pewne – Twoje życie nigdy nie będzie takie samo.
-Catherine Jones-
Obawy podczas ciąży: Najpopularniejsze pytania do ginekologa
1. Jakie leki dostępne bez recepty mogę zażywać?
Jest bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie ciąży będziesz potrzebować leków dostępnych bez recepty. Objawy takie jak ból głowy, niestrawność, nudności, zaparcia i bóle mięśni są dość powszechne.
Ale zanim podejmiesz jakiekolwiek działania w celu złagodzenia objawów, powinnaś skonsultować z ginekologiem skład leku pod kątem bezpieczeństwa dla Ciebie i Twojego dziecka.
2. Czy to normalne mieć skurcze i plamienie?
Podczas pierwszego trymestru skurcze i plamienie to nic niezwykłego. Może się to zdarzyć, gdy zapłodnione jajeczko zacznie rosnąć w macicy.
Jednak ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, by wykluczyć jakąkolwiek anomalię – szczególnie jeśli krwawienie utrzymuje się przez pewien czas. Może to wskazywać na infekcję pochwy lub macicy, które należy natychmiast wyleczyć.
3. Ile powinnam przytyć podczas ciąży?
Na podstawie badania masy ciała przed zajściem w ciążę lekarz wyznacza prawidłowy zakres. Twój lekarz weźmie pod uwagę Twoją wagę i wzrost, aby obliczyć tę liczbę i zweryfikować ją w każdym trymestrze.
Nie ma uniwersalnego standardu dla wszystkich kobiet. Waga, którą powinnaś mieć podczas ciąży, zależy od Twojej fizycznej kondycji.
4. Czy mogę ćwiczyć podczas ciąży?
Ćwiczenie poprawia fizyczne samopoczucie matki i dziecka. Pomaga także uniknąć wszelkiego rodzaju dyskomfortu, od zatrzymywania wody w organizmie po niepokój.
W przypadku typowej ciąży lekarz na ogół zaleca takie aktywności fizyczne, jak pływanie, chodzenie lub joga prenatalna.
Aby uniknąć ryzyka, Twój ginekolog przekaże Ci szczegółowe wskazówki. Powinnaś uważać, aby nie przesadzić z intensywnością lub czasem trwania treningu.
5. Jakiej szczepionki potrzebuję?
Aby Twój system odpornościowy nie zawodził, musisz przyjąć określone szczepionki. Istnieją pewne momenty podczas ciąży, kiedy należy zastosować każde z tych szczepień.
Ważne jest przestrzeganie tych zaleceń. Pamiętaj, że Twoje ciało jest teraz bardziej podatne na choroby i musisz podjąć wszelkie środki ostrożności, aby zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i Twojego dziecka.
6. Czy mój układ rozrodczy zmieni się na stałe po porodzie?
Twoje mięśnie miednicy są zaprojektowane tak, aby pomieścić Twoje dziecko i, ogólnie rzecz biorąc, powrócą do swojej normalnej pozycji i wielkości. Pamięć mięśniowa pomoże Twojemu ciału wrócić do stanu sprzed ciąży.
Dobrym pomysłem jest wykonywanie ćwiczeń Kegla, aby wzmocnić te partie ciała.
7. Czy po urodzeniu dziecka będę mieć problemy z trzymaniem moczu?
Według doktor Suzanne Gilberg istnieje tendencja do osłabienia kontroli pęcherza w czasie ciąży i po porodzie. Jest to szczególnie ważne, gdy zbliżasz się do terminu porodu. Możesz nawet mieć kilka tego typu wypadków.
Wszystko wróci do normy w ciągu około trzech miesięcy od urodzenia dziecka. Aby zredukować te objawy, ponownie pomocne są ćwiczenia Kegla.
Aby rozwiązać wszelkie problemy, porozmawiaj z ginekologiem o wszelkich wątpliwościach.
8. Czy częstsze oddawanie moczu podczas ciąży jest normalne?
Odpowiedź brzmi: tak. Twoje hormony zmieniają się w czasie ciąży ze względu na wszystkie zmiany zachodzące w Twoim ciele. Zwiększa się również przepływ krwi do miednicy.
Prawdopodobnie będziesz odczuwać potrzebę częstego oddawania moczu w ciągu najbliższych 9 miesięcy. Jeśli jednak odczuwasz ból, swędzenie lub pieczenie podczas oddawania moczu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. To samo dotyczy przypadku, gdy zauważysz, że Twój mocz ma dziwny kolor lub zapach.
Ważne jest, abyś miała dobre relacje z lekarzem, który będzie Ci towarzyszyć na tym ważnym etapie Twojego życia.
Pytania wymienione w dzisiejszym artykule mają na celu rozwiać najczęstsze obawy podczas ciąży. Jednak z pewnością napotkasz inne wątpliwości, które również wymagają odpowiedzi.
Pamiętaj, aby omówić je ze swoim ginekologiem i podjąć wszelkie środki ostrożności konieczne dla zadbania o bezpieczną i spokojną ciążę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Reitter, A., Daviss, B. A., Bisits, A., Schollenberger, A., Vogl, T., Herrmann, E., … Zangos, S. (2014). Does pregnancy and/or shifting positions create more room in a woman’s pelvis? American Journal of Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1016/j.ajog.2014.06.029
- Wu, W. H., Meijer, O. G., Bruijn, S. M., Hu, H., Van Dieën, J. H., Lamoth, C. J. C., … Beek, P. J. (2008). Gait in pregnancy-related pelvic girdle pain: Amplitudes, timing, and coordination of horizontal trunk rotations. European Spine Journal. https://doi.org/10.1007/s00586-008-0703-0