Najlepsze pozycje do porodu – jaką warto wybrać?
Czy wiesz, że klasyczna pozycja porodowa posiada wiele wad? Dzisiaj przedstawimy najlepsze pozycje do porodu, abyś mogła poznać zalety i wady każdej z nich.
Najlepsze pozycje do porodu zmieniały się wraz z upływem lat. Ta, która jest obecnie najbardziej popularna, nazywana jest pozycją wertykalną. Została przedstawiona przez doktora François Mauriceau w 1668 r.
Jednak specjaliści podają wiele powodów przemawiających za tym, że ta pozycja nie jest dobra dla dziecka.
W takim razie jakie są najlepsze pozycje do porodu? Wielu naukowców i ginekologów opowiada się przeciwko najbardziej rozpowszechnionej pozycji porodowej.
W tej pozycja mama leży wyprostowana na plecach. Lekarze często umieszczają jej nogi na podpórkach lub odwieszają je, by uniknąć ruchu.
Pozycja wertykalna jest wybierana najczęściej z dwóch powodów. Po pierwsze umożliwia stałą kontrolę tętna dziecka. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że taka interwencja nie jest konieczna w większości przypadków. Drugi powód przemawiający za używaniem tej pozycji, choć może to wydawać się dziwne, to wygoda personelu medycznego.
Lekarze często decydują się na tą pozycję, bo trudniej jest zajmować się kobietą, która się rusza i zmienia ułożenie ciała.
Innymi słowy, do wyboru pozycji wertykalnej skłania wygoda personelu medycznego, a nie potrzeby pacjentki.
Ryzyka związane z pozycją wertykalną
Należy podkreślić ryzyko, jakie niesie ze sobą wykorzystywanie tej metody podczas porodu:
- Możliwe zagrożenie zdrowia dziecka, bo wywołuje nacisk na naczynia krwionośne, które dostarczają dziecku tlen.
- Zwiększone natężenie bólu odczuwanego przez mamę.
- Pozycja wyklucza pomoc sił grawitacji.
- Unieruchomienie mamy, które opóźnia rozwarcie oraz poród.
- Możliwe ryzyko poważnego uszkodzenia obszaru krocza.
- Pozycja wymaga inwazyjnej medykalizacji dziecka, co nie zawsze jest konieczne.
Najlepsze pozycje do porodu
Mając na względzie powyższe informacje, przedstawiamy najlepsze pozycje do porodu.
Wybór odpowiedniej pozycji zależy od osobistych upodobań i potrzeb każdej mamy.
1. Pozycja z wyprostowanym tułowiem
W tej pozycji można stać lub klęczeć. Jej główna zaleta jest związana z oddziaływaniem sił grawitacji, które pomagają wydostać się dziecku.
Kolejna zaleta to fakt, że płód i miednica znajdują się w odpowiednim ustawieniu.
Co więcej, ta pozycja nie wywiera nacisku na główne naczynia krwionośne. W związku z tym mamie ani dziecku nie zagraża nadciśnienie tętnicze. Dzięki temu skurcze będą bardziej intensywne i skuteczne, a jednocześnie mniej bolesne.
Do wad tej pozycji zalicza się ograniczoną kontrolę nad parciem. W związku z tym wydanie dziecka na świat następuje bardzo szybko, co zwiększa ryzyko rozerwania.
Ta pozycja utrudnia również asystę podczas porodu.
2. Pozycja siedząca
Mama może siedzieć na łóżku, podłodze, piłce lub tyłem do przodu na krześle. Ta pozycja ma podobne zalety związane z grawitacją i ułożeniem, co pozycja z wyprostowanym tułowiem.
Kiedy pojawia się główka dziecka, mama powinna zmienić pozycję, aby umożliwić dziecku przyjście na świat.
Ta pozycja umożliwi monitorowanie stanu i podanie znieczulenia zewnątrzoponowego. Co więcej, kobieta może robić sobie przerwy i odpocząć.
“Wielu naukowców i ginekologów opowiada się przeciwko najbardziej rozpowszechnionej pozycji porodowej w Stanach Zjednoczonych.”
3. Pozycja na boku
Leżenie na boku umożliwia rozluźnienie dolnej części pleców oraz zapewnia skuteczne krążenie krwi w nogach.
Nie wywiera nacisku na naczynia krwionośne mamy, dlatego też doskonale sprawdzi się w przypadku zbyt wysokiego lub zbyt niskiego ciśnienia krwi. Skurcze będą dłuższe, ale skuteczniejsze.
To jedna z najlepszych pozycji, bo umożliwia mamie odpoczynek oraz znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia krocza.
4. Pozycja klęcząca
Zazwyczaj kobieta klęczy na łóżku. Powinna przenieść wagę ciała na pięty.
Następnie rozłącza kolana trzymając je tak bardzo oddalone od siebie, jak to możliwe, jednocześnie zachowując złączone palce stóp. Taka pozycja poprawia rozwarcie.
Chociaż ta pozycja wydłuża poród, grawitacja ułatwia cały proces.
Co więcej, klęczenie w taki sposób umożliwia maksymalne dotlenienie i zdejmuje obciążenie z pleców mamy.
Ta pozycja może być zbyt męcząca podczas dłuższego porodu, ale mama może na kilka chwil oprzeć tułów na piłce porodowej. Klęczenie umożliwia również wykonanie rozluźniającego masażu pleców.
Podsumowując, należy podkreślić, że nie ma jednej idealnej pozycji porodu. Najważniejsze jest, by kobieta mogła się poruszać i wybrać pozycję, która jej najbardziej odpowiada w danym momencie. Bywa to trudne, bo konieczność pomocy medycznej często to uniemożliwia.
Dlatego najlepiej jest znaleźć rozwiązanie polubowne, które sprawi, że mama będzie czuła się swobodniej, ale zarazem będzie można jej szybko udzielić pomocy.
Wiele szpitali podejmuje starania, by sprawić, aby kobieta mogła korzystać z alternatywnych pozycji porodu.