Jak przygotować się na poród – 12 praktycznych wskazówek

Jak przygotować się na poród – 12 praktycznych wskazówek
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nadal nie możesz w to uwierzyć. Po tak długim oczekiwaniu wielki dzień zbliża się milowymi krokami. Niedługo będziesz trzymać swoje dziecko w ramionach. Ale najpierw musisz przygotować się na poród. Mamy dla Ciebie 12 przydatnych wskazówek!

Wydaje się to niezwykłe, ale powinnaś powoli zająć się szczegółami, które ułatwią ten trudny etap. Po tak długim oczekiwaniu Twoja ciąża dobiega końca. W ciągu kilku tygodni będziesz mieć przy sobie swoje dziecko. Wraz z przyjściem Twojego dziecka na świat skończy się Twój wolny czas. Powinnaś wykorzystać ten etap ciąży i odpowiednio przygotować się na poród.

Przede wszystkim postaraj się zapobiec nieprzewidzianym problemom rujnującym najważniejszy dzień Twojego życia. Pokój Twojego dziecka, łóżeczko i Twoja torba to tylko niektóre ze szczegółów, o których nie możesz zapomnieć. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować się na poród. Zapoznaj się z nimi po osiągnięciu 36 tygodnia ciąży.

12 wskazówek, jak przygotować się na poród

Kobieta w ciąży, uśmiechnięty mężczyzna i pluszowy miś - jak przygotować się na poród

Twoja torba

Po siódmym miesiącu ciąży powinnaś przygotować torbę z wszystkimi niezbędnymi przedmiotami dla Ciebie i Twojego dziecka.

Dla dziecka trzymaj pieluszki dla noworodków, chusteczki i olejki dla dzieci. Dorzuć kilka bawełnianych śpioszków z długimi rękawami, czapeczki i skarpetki. Nie zaszkodzi też spakować kocyk i buciki. Możesz również zabrać krem na odparzenia i do kikuta pępowiny (jeśli będzie takie zalecenie).

Matka nie powinna zapominać o koszulach nocnych z otworem z przodu ułatwiającym karmienie piersią, szlafroku, kapciach, majtkach poporodowych z wysokim stanem i paskami, biustonoszu do karmienia i wkładkami laktacyjnymi. Ponadto przydatny będzie krem z nagietka, podkłady poporodowe i przybory do higieny osobistej.

Tata może spakować ubrania, bieliznę, skarpetki, piżamy, kapcie i artykuły do higieny osobistej.

Testy przedporodowe

Z pewnością na tym etapie Twój ginekolog poprosi o serię testów, aby dowiedzieć się, czy jesteś fizycznie zdolna do porodu, takich jak badania krwi i elektrokardiogram. Nie zapomnij zawsze mieć pod ręką wyników tych badań na wypadek, gdyby były potrzebne. Możesz nawet trzymać wszystkie wyniki badań wykonanych podczas ciąży w jednej teczce.

Ważna dokumentacja i przydatne numery telefonów

Jeśli chcesz dobrze przygotować się na poród, zawsze noś przy sobie ważne dokumenty. Należy również nosić ważne numery telefonów, takie jak numer ginekologa, kliniki i biura pomocy społecznej.

Pokój Twojego dziecka

Nadszedł czas, aby dopiąć najważniejsze szczegóły, jeśli chodzi o urządzenie pokoju dziecka: łóżeczko, stół do przewijania, a nawet zabawki. Dziecko potrzebuje wygodnej przestrzeni do spania i zabawy, więc nadszedł czas, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne przedmioty.

Jeśli chodzi o wystrój pokoju, zaleca się stosowanie ciepłych kolorów, korzystanie z bezpośredniego światła naturalnego i utrzymywanie komfortowej temperatury. Pamiętaj, że umieszczenie w pokoju krzesła do karmienia piersią może być dla Ciebie bardzo pomocne i wygodne.

Kołyska lub łóżeczko

W ciągu pierwszych kilku miesięcy zalecana jest kołyska, ponieważ jest mniejsza, a przez to bardziej przytulna dla dziecka. Możesz nawet użyć poduszek lub koców, aby jeszcze bardziej zmniejszyć przestrzeń, a tym samym stworzyć ciepłe „gniazdo”. Ponadto, aby uniknąć dyskomfortu dziecka z powodu typowego refluksu żołądkowego, łóżeczko można lekko przechylić.

Jedzenie przygotowane w zamrażarce

Rozważ pozostawienie w zamrażarce pojemników z gotowymi potrawami, które będzie można podgrzać w dniu porodu. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, będzie w centrum uwagi. Pozwoli to zaoszczędzić czas i skupić się na zaaklimatyzowaniu w domu, aby w pełni cieszyć się nowym członkiem rodziny.

Kobieta w ciąży - jak przygotować się na poród

Nie zapomnij o pieluchach

Aby przygotować się na poród, nie wystarczy uzbroić się w garść pieluszek. Przekonasz się, że szybko się skończą. Nie pozwól sobie na dezorganizację. Pieluchy, olejki i chusteczki nasączane zawsze muszą być w domu i w torbie dziecka.

Sen

Z pewnością nerwy i niepokój utrudniają zasypianie. Ale rzeczywistość jest taka, że ​​musisz się zrelaksować i odpoczywać tak dużo, jak to możliwe, szczególnie przed pojawieniem się dziecka. Gdy ono pojawi się w domu, zrozumiesz, jak trudno jest zasnąć podczas pierwszych kilku miesięcy jego życia.

Pamiętaj więc, aby spać tak dużo jak to tylko możliwe. Jeśli będziesz zmęczona przed porodem, będzie Ci trudniej wytrzymać podczas pierwszych dni, kiedy będziesz musiała odnaleźć się w swojej nowej roli – roli bycia matką.

Ćwiczenia Kegla

Trenuj mięśnie dna miednicy, aby zwiększyć elastyczność potrzebną podczas porodu. Słynne ćwiczenia Kegla polegają na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni Kegla, tak jakbyś chciała zatrzymać i uwolnić strumień moczu.

Ćwicz techniki oddechowe

Niebawem znajdziesz się w sytuacji, na którą tak długo się szykowałaś. Jeśli brałaś lekcje rodzenia lub macierzyństwa, czas zapoznać się z tym, czego się nauczyłaś. W przeciwnym razie naucz się odpowiednich rodzajów oddychania dla każdego etapu porodu, aby zmniejszyć ból i zrelaksować się w tym ważnym momencie.

Higiena osobista

Aby przygotować się na poród, nie zapomnij o paznokciach u rąk i stóp. Powinny być krótkie i wypolerowane, aby nieumyślnie nie podrapać dziecka.

Zdejmij pierścionki, kolczyki i inną biżuterię. Nie tylko są to niebezpieczne przedmioty dla Twojego dziecka, ale także zabronione w sali porodowej, gdzie nie wolno wnosić niesterylizowanych przedmiotów mogących być powodem infekcji. Depilacja nie jest wymogiem. To od kobiety zależy, czy się na nią zdecyduje.

Poinformuj swoją rodzinę.

Idealny moment na poinformowanie rodziny i przyjaciół pozostaje w gestii każdej matki. Aby zmniejszyć ogólne poddenerwowanie, warto ogłosić szczęśliwą nowinę po porodzie. Pozwoli to uniknąć długiej kolejki osób oczekujących na szpitalnym korytarzu w dzień porodu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.