Farbowanie włosów podczas ciąży - czy jest szkodliwe?

Farbowanie włosów podczas ciąży - czy jest szkodliwe?

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2018

Czy farbowanie włosów podczas ciąży jest naprawdę niebezpieczne? Każda kobieta spodziewająca się dziecka wie, że podczas ciąży musi zachować wyjątkową ostrożność. Wiele osób uważa, że ​​powinniśmy także zachować ją, jeśli chodzi o kosmetyki.

Jednak, która kobieta nie chciałaby pięknie wyglądać na każdym etapie swojego życia? Dla wielu włosy są podstawowym elementem wyglądu.

I tu pojawia się pytanie. Czy spodziewając się dziecka, należy wprowadzić znaczące zmiany w pielęgnacji włosów? Czy farbowanie włosów podczas ciąży jest bezpieczne?

Dlatego chcemy podzielić się z Wami wszystkimi informacjami na temat pielęgnacji włosów w czasie ciąży.

Odżywianie, aktywność fizyczna, planowanie i rearanżowanie domu; wszystkie te aspekty są szeroko omawiane z przyszłymi matkami.

Jakby tego było mało; istnieją również zmiany fizyczne i hormonalne, przez które przechodzi ciało. Nie wspominając już o wpływie psychicznym i emocjonalnym, jaki ciąża wywiera na kobiety.

Wśród tych wszystkich pytań zawsze znajdą się takie, które pozostają nierozwiązane i wciąż dyskutowane. Jedna z nich dotyczy piękna i kosmetyków.

Wiele kobiet, aby osiągnąć pożądany wygląd, stosuje farby do włosów. Niemniej jednak nie są świadome, czy farbowanie włosów podczas ciąży niesie ze sobą jakieś konsekwencje.

Więc, jak to jest z tym farbowaniem? Bezpieczne czy nie?

Czy farbowanie włosów podczas ciąży jest bezpieczne?

Wiele osób odradza farbowanie włosów w ciąży, przynajmniej do czwartego miesiąca. Oto kilka powodów, dla których farbowanie włosów podczas ciąży jest uważane za niebezpieczne:

  • W pierwszych miesiącach ciąży kształtują się narządy niezbędne do życia dziecka. Ciało dziecka może być bardziej podatne na działanie substancji chemicznych, które powodują działania niepożądane w ciele matki.
  • Reakcja alergiczna lub inny niepożądany efekt uboczny u matki może negatywnie wpłynąć na płód.
  • Niektóre marki farb do włosów wykorzystują składniki takie jak octan ołowiu, który może być niebezpieczny dla mózgu dziecka; może również negatywnie wpływać na rozwój układu nerwowego dziecka.

Farby do włosów nie są jedynymi produktami, które mogą być szkodliwe dla dziecka. Kobiety w ciąży powinny unikać także trwałej ondulacji i stosowania podobnych, silnych kosmetyków.

Farbowanie włosów podczas ciąży

Brak dowodów

Z drugiej strony, niektórzy twierdzą również, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających związek między farbami do włosów a problemami rozwojowymi płodu.

W rzeczywistości producenci wyjaśniają, że formuła tych produktów została zmodyfikowana w ciągu ostatnich kilku lat w celu ograniczenia potencjalnie szkodliwych skutków ubocznych.

Niemniej jednak należy zdawać sobie sprawę, że argument o braku ryzyka również nie został udowodniony naukowo. Z tego powodu zaleca się zachowanie ostrożności.

Oznacza to podjęcie podstawowych środków ostrożności. Przede wszystkim jakość: nie używaj farby złej jakości lub taniej farby. Pamiętaj, że kiedy jesteś w ciąży, powinnaś bardziej zwracać uwagę na własne zdrowie i na zdrowie dziecka.

„Niektóre marki farb do włosów wykorzystują składniki takie jak octan ołowiu, który może być niebezpieczny dla mózgu dziecka.”

Dlatego powinnaś ograniczyć korzystanie z tych produktów.

Nawet jeśli Twój fryzjer zazwyczaj decyduje o terminie kolejnego farbowania, powinnaś wyjaśnić mu swoją sytuację, aby mógł podjąć niezbędne środki ostrożności.

I ostatnia sprawa, ale nie mniej ważna, częstotliwość farbowania. Staraj się zminimalizować częstotliwość farbowania włosów.

Przed i po ciąży możesz farbować włosy tak często, jak chcesz, ale w czasie ciąży lepiej zachować ostrożność, niż żałować.

Uwagi końcowe

Należy zauważyć, że argumenty, które wysunęliśmy, dotyczą większości, ale nie wszystkich przypadków.

Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, które mogłyby wpłynąć na rozwój Twojego dziecka.

Twój lekarz będzie mógł zaproponować Ci alternatywne środki ostrożności lub, w każdym przypadku, środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o farbowanie włosów podczas ciąży i tym podobne zabiegi.

Może to być na przykład farbowanie włosów na zewnątrz, używanie rękawiczek i odpowiednia ochrona oczu.

Kobieta w ciąży

W końcu ciąża jest pięknym doświadczeniem, podczas którego podkreślane są liczne zalety kobiety. To wtedy kobieta lśni i wygląda bardziej kobieco niż kiedykolwiek.

O ile nie jest to szkodliwe dla zdrowia, nie ma powodu, aby nie dbać o swój wygląd.

Niemniej jednak, jeśli nie czujesz się komfortowo wobec farbowania włosów podczas ciąży, zawsze są alternatywy. Na przykład szampony organiczne, henna i szampony kolorowe bez amoniaku są korzystne i bezpieczne dla włosów.

Decyzja należy do Ciebie, ale pamiętaj, by dobrze zaznajomić się z tematem i podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cernichiari, E., Brewer, R., Myers, G., Marsh, D., Lapham, L., Cox, C., … Clarkson, T. (1995). Monitoring Methylmercury during Pregnancy: Maternal Hair Predicts Fetal Brain Exposure. Neurotoxi.
  • Marie, C., Cabut, S., Vendittelli, F., & Sauvant-Rochat, M. P. (2016). Changes in cosmetics use during pregnancy and risk perception by women. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph13040383
  • Couto, A. C., Ferreira, J. D., Rosa, A. C. S., Pombo-De-Oliveira, M. S., & Koifman, S. (2013). Pregnancy, maternal exposure to hair dyes and hair straightening cosmetics, and early age leukemia. Chemico-Biological Interactions. https://doi.org/10.1016/j.cbi.2013.05.012
  • Haraux, E., Braun, K., Buisson, P., Stéphan-Blanchard, E., Devauchelle, C., Ricard, J., … Chardon, K. (2017). Maternal exposure to domestic hair cosmetics and occupational endocrine disruptors is associated with a higher risk of hypospadias in the offspring. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph14010027

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.