Emocje, jakie przenosisz na dziecko
Czy zastanawiałaś się kiedyś jak emocje, których doświadczasz w czasie ciąży wpływają na Twoje dziecko. To oczywiste, że branie narkotyków lub picie alkoholu przez ciężarną wywierają szkodliwy wpływ na dziecko. Jednak emocje, których doświadcza kobieta w ciąży także na nie oddziałują. W zależności od tego czy przyszła mama jest szczęśliwa, smutna, czy w stanie depresji, jej emocje mogą mieć szkodliwy lub korzystny wpływ na dziecko.
Emocje
Emocje są reakcją, która pokazuje nasze postrzeganie poszczególnych przedmiotów, miejsc, wydarzeń. Te psychologiczne stany wpływają na nasze ciało. Zmieniają na przykład okres skupionej uwagi, nasilają pewne zachowania oraz aktywują w naszym mózgu sieci związane z pamięcią.
Właśnie dlatego nasze ciało reaguje instynktownie na niektóre sytuacje. Zmienia się wyraz naszej twarzy, nasze mięśnie kurczą się, nasz głos się zmienia, reaguje też nasz system hormonalny. Różne stany emocjonalne powodowane są przez uwalniane neuroprzekaźniki i hormony, które przekształcają emocje w uczucia, a te w mowę.
Emocje pomagają nam tworzyć relacje międzyludzkie, popychając nas w stronę jednych ludzi i dystnsując od innych. Nasze emocje działają jak przechowalnia wrodzonych i wyuczonych oddziaływań. Niektóre mają stałą charakterystykę, inne zależne są od jednostki, grupy, kultury.
Szkodliwe emocje w ciąży
Stres
Badania pokazują, że gdy kobieta jest w ciąży, każda sytuacja stresowa, może mieć wpływ na nienarodzone dziecko, prowadząc nawet do stresu okresu niemowlęcego, jak i późniejszego. Brano pod uwagę przemoc fizyczną, a nawet werbalną, zwłaszcza sprzeczki z partnerem, jak również bierny udział w kłótniach innych ludzi.
Odkryliśmy, że gdy kobieta była źle traktowana przez swojego partnera podczas ciąży, miało to znaczący wpływ na rozwój dziecka. Relacja pomiędzy rodzicami odgrywa kluczową rolę w rozwoju dziecięcego mózgu.
-Vivette Glover- Naukowiec, Imperial College Londyn
Napięcie nerwowe
Emocje, jakie przenosisz na dziecko, wywierają na nie olbrzymi wpływ. Dla przykładu, przemęczona matka, ma wiecznie zmęczone dzieci. Podobnie, gdy matka cierpi na wysoki poziom napięcia nerwowego, może na tym ucierpieć rozwój płodu.
Stan zdrowia w łonie matki kształtuje rozwój płodu, nastrajając dziecko do medycznych predyspozycji, wynikających z nadmiernej presji nałożonej na matkę.
-Pathik Wadhwa-Wydział Medyczny, Uniwersytet Kentucky
Badania pokazują, że przeciążone matki rodzą przedwcześnie. Również podkreślono jak “ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi kobietom w ciąży odczuwającym duże napięcie, prowadząc do zdrowszego środowiska w łonie”.
Niepokoje
Zaniepokojenie matki wpływa na poziom inteligencji jej dziecka. Może to prowadzić do chorób psychicznych, hiperaktywności, syndromu deficytu uwagi.
Negatywne emocje w ciąży powodują produkcję hormonu zwanego CRH. Przysadka mózgowa ukrywa inny hormon, znany jako ACTH, który nakazuje gruczołowi nadnerczy uwolnienie kortyzolu, powodując, że ciało ciężarnej wchodzi w wysoki stan pogotowia.
Kortyzol jest toksyczny dla płodu, a gdy jego poziom jest zbyt wysoki może przekroczyć barierę ochronną między łożyskiem a dzieckiem. Kortyzol mówi dziecku, że jest w niebezpieczeństwie i musi odpowiedzieć.
To dlatego niektóre dzieci więcej płaczą, są bardziej podatne na stres i wysoki poziom lęków. Stan niepokoju u matki zmienia jej przepływ krwi, dostarczając mniej krwi dla płodu i poddając jego rozwój intelektualny w niebezpieczeństwo.
Pozytywne emocje
Pozytywne emocje w ciąży dają Twojemu dziecku trwałą ochronę. Im więcej szczęścia i harmonii w Twoim domu, tym Twoje dziecko będzie się czuło szczęśliwsze i bardziej wyczekiwane. Ludzie wokół Ciebie mogą natchnąć Cię nadzieją, zaufaniem, wiarą i bezpieczeństwem, stymulującymi czynnikami, które wpływają pozytywnie na jego emocjonalne i psychiczne zdrowie.
Wiedz, że jedną z bardzo ważnych spraw jest uśmiech. Tak, uśmiech ma ogromne znaczenie. Oddziałuje na tego, kto się uśmiecha, jak i na odbiorcę. Przyjazny uśmiech może nawet zmniejszyć stany lękowe, pomaga też rozładować napięcie. Jeśli jesteśmy napięci lub sfrustrowani, uśmiech może zmniejszyć nasze napięcie i pokonać frustrację.
Emocje, jakie przenosisz na dziecko mogą mu szkodzić, ale mogą również mieć na niego pozytywny wpływ – i to jest kwestia, w której każdy członek rodziny może pomóc.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Maldonado-Durán, M., Sauceda-García, J. M., & Lartigue, T. (2008). Cambios fisiológicos y emocionales durante el embarazo normal y la conducta del feto. Perinatología y Reproducción Humana, 22(1), 5-14. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumenI.cgi?IDARTICULO=21076
- Guarino, L. (2010). Sensibilidad emocional, afrontamiento, salud y calidad de vida percibida durante el embarazo. Psicología y Salud, 20(2), 179-188. https://psicologiaysalud.uv.mx/index.php/psicysalud/article/view/600