Dylatacja szyjki macicy: co się wtedy dzieje z moim ciałem?
Dylatacja szyjki macicy, czyli proces rozszerzania stanowi pierwszy z trzech etapów porodu. Po nim następuje jeszcze właściwy poród i wydalenie łożyska.
Tak naprawdę podczas porodu dylatacja szyjki macicy odgrywa kluczową rolę. Skurcze umożliwiają otwarcie szyjki, pozwalając dziecku się urodzić.
W przypadku przedwczesnych skurczów szyjka może ulec skróceniu lub znacznie się otworzyć. W takim przypadku wskazane jest udanie się do szpitala w celu zatrzymania skurczów i otrzymania niezbędnej opieki lekarskiej dla matki i dziecka.
Natomiast w czasie ciąży szyjka macicy pozostaje zamknięta, aby utrzymać ciepło i bezpieczeństwo płodu podczas jego rozwoju.
Inne objawy przed porodem, którymi poprzedzona jest dylatacja szyjki macicy obejmują: odejście czopa śluzowego, początek skurczów, odejście wód płodowych i obniżenie się brzucha.
Gdy rozszerzenie osiągnie maksymalne rozmiary, dziecko może łatwo opuścić Twoje ciało.
Jak przebiega dylatacja szyjki macicy?
Dylatacja szyjki macicy może nastąpić na dwa sposoby:
- Naturalnie, pojawia się spontanicznie, bez potrzeby interwencji medycznej.
- Poprzez leki, gdy jest to konieczne ze względu na zdrowie matki lub płodu.
Etapy rozszerzenia szyjki macicy
Czas trwania od początku skurczów do momentu zakończenia porodu określany jest jako „faza rozszerzenia”.
Jest to najdłuższy etap porodu i zwykle trwa od 8 do 12 godzin w przypadku pierwszego dziecka. Jeśli jest to druga ciąża kobiety faza ta trwa około 5 do 7 godzin.
Średnio szyjka macicy rozszerza się o jeden centymetr na godzinę, ale szybkość rozszerzania nie jest regularna. Rozszerzenie się o pierwsze centymetry zwykle trwa najdłużej. Ale to tylko przybliżone informacje, ponieważ ciało każdej matki jest inne, tak jak inne jest każde dziecko.
Dylatacja szyjki macicy przebiega w następujących fazach:
1. Faza utajona
Skurcze występują co 5 do 30 minut i trwają średnio od 30 do 45 sekund.
Jeśli skurcze mają małą intensywność, możesz odczuwać ból w plecach i pachwinie. Skurcze te są jednak bardzo skuteczne: podczas fazy utajonej szyjka macicy może rozszerzyć się do 3 cm.
2. Faza aktywnej pracy
Następne skurcze występują co 5 minut i trwają od 30 do 40 sekund. Dylatacja szyjki macicy osiąga 5 centymetrów.
Potem skurcze zaczynają występować co 2 do 3 minut i mogą trwać do 50 sekund. Szyjka macicy rozszerzy się do 6 centymetrów.
3. Faza przyspieszania
Jest to ostatni etap, na którym szyjka macicy rozszerza się do 10 cm. W tej fazie wszystko przyspiesza: skurcze pojawiają się co 2 do 3 minut i wydłużają się, pozostawiając matce niewiele wytchnienia.
Tej fazie mogą towarzyszyć nudności, wymioty, zaczerwienienie lub dreszcze. Bez wątpienia jest to najtrudniejszy etap dla matki.
Rodzaje dylatacji szyjki macicy
Dylatacja szyjki macicy dzieli się na dwa rodzaje:
Rozszerzanie pasywne
Szyjka macicy rozszerza się do 3 centymetrów, a skurcze występują nieregularnie i ze średnią intensywnością.
Na tym etapie najwygodniej jest pozostać w domu lub w cichym otoczeniu. Nie powinnaś iść do szpitala, dopóki skurcze nie zaczną pojawiać się co 5 minut przez 1 godzinę.
Rozszerzenie aktywne
Szyjka macicy rozszerza się od 3 do 10 centymetrów, a skurcze stają się częstsze i intensywniejsze.
W tym czasie najlepiej być w szpitalu, ponieważ te skurcze poprzedzają poród dziecka.
Kiedy dylatacja szyjki macicy nie postępuje
Czasami rozszerzenie szyjki macicy nie występuje wystarczająco szybko lub następuje jego stagnacja.
Przyczyną może być: nieprawidłowość w szyjce macicy, przebyta operacja szyjki macicy, dziecko zbyt duże dla miednicy matki lub niewystarczająco skuteczne skurcze.
Nie oznacza to jednak, że konieczne jest cesarskie cięcie. Zespół medyczny może być w stanie przeprowadzić inne interwencje, aby pomóc matce urodzić naturalnie.
- Odejście wód płodowych. Działanie to zwykle powoduje silniejsze skurcze i większy nacisk głowy dziecka na szyjkę macicy.
- Podanie syntetycznej oksytocyny. Hormon ten podaje się, by zwiększyć siłę naturalnej oksytocyny, która wywołuje skurcze macicy, pomagając wzmocnić je i sprawić, by były częstsze.