Ciało kobiety - jak zmienia się w czasie ciąży

Ciało kobiety - jak zmienia się w czasie ciąży

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2018

Wykonujesz test ciążowy i wychodzi pozytywnie. Wspaniałe wiadomości! Nosisz piękne nowe życie w swoim łonie. Ale dzięki temu szczęśliwemu rezultatowi pojawia się milion różnych pytań. Co zmieni się moje ciało? Co powinnam jeść? Nie ma wątpliwości: ciało kobiety przechodzi drastyczne zmiany w czasie ciąży.

Jest to jeden z najczęstszych problemów kobiet, kiedy dowiedzą się, że są w ciąży. Twoje ciało zmienia się podczas ciąży, a także po urodzeniu dziecka.

Dla wielu kobiet ciąża to piękne przeżycie. Na tym etapie ciało kobiety dostosowuje się, aby podtrzymać i dbać o nowe życie.

Naprawdę imponująca jest myśl o tym, jak dziecko może rozwinąć się z naszych własnych komórek rozrodczych. Jeszcze bardziej niesamowity jest proces, w którym ta grupa komórek staje się w pełni ukształtowaną ludzką istotą.

Bądźmy jednak realistami. Nie zawsze będzie tak różowo, a Twoje ciało przechodzi przez wiele fizycznych zmian podczas ciąży. Niektóre będą oczywiste dla wszystkich wokół Ciebie, podczas gdy są inne zauważysz tylko Ty.

Podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka zmienia życie. Oznacza to decyzję, że od tego momentu Twoje serce zacznie bić również poza Twoim ciałem.

Jak zmieni się Twoje ciało i psychika w czasie ciąży

  • Twoje piersi: od samego początku ciąży Twoje piersi zaczną rosnąć i puchnąć, powoli, ale nieustająco. Wzrost o jeden lub dwa rozmiary to dla niektórych kobiet marzenie. Dla innych z kolei to koszmar. Ale dla każdej kobiety w ciąży to rzeczywistość.
  • Twoja waga: możesz przybierać na wadze około 400 gramów co tydzień. Pod koniec ciąży oznacza to, że Twoja waga wzrośnie o około 12 kg. Musisz dobrze jeść, aby mieć pewność, że Twoje dziecko jest zdrowe. Jedyne, co należy zrobić, to utrzymać zrównoważoną dietę zgodnie z zaleceniami zespołu medycznego i ćwiczyć, jeśli lekarz to zaleci.
  • Twoja macica: ten organ zwykle waży 50 g, ma 6,5 ​​cm długości i ma pojemność 2-3 mililitrów. Pod koniec ciąży waży 1,5 kg i mierzy 33 cm długości, o pojemności 4 lub 5 litrów.
  • Nudności i wymioty są częstymi objawami fizycznymi w pierwszym trymestrze ciąży.
  • Nastąpią również zmiany hormonalne. Mogą one prowadzić do żylaków, obrzęków i skurczów kończyn dolnych u kobiet w ciąży.
Poranne wymioty

Zmiany w czasie ciąży, których możesz nie zauważyć:

Twoje ciało przejdzie przez prawie nieskończoną listę zmian fizjologicznych podczas ciąży. Oto niektóre z najbardziej zauważalnych:

  • Twoja krew: w czasie ciąży całkowita objętość krwi w twoim ciele wzrasta o 1,5 litra.
  • Twój puls: ponieważ w twoim ciele jest więcej krwi, twoje tętno również wzrośnie o 10 do 15 uderzeń na minutę. To pozwala twojemu sercu na krążenie dodatkowej krwi.
  • Twój oddech: czasami możesz mieć problemy z oddychaniem. Im większy płód, tym więcej miejsca zajmuje w Tobie.
  • Twoja jama ustna: przez wytwarzanie zwiększonej ilości śliny, twoje dziąsła będą wrażliwe i skłonne do krwawienia. Uważaj na ubytki.
  • Twoje żyły: będą się rozszerzać, możesz zauważyć obrzęk w nogach i prawdopodobnie nieestetyczne żylaki.
  • Twoje ciśnienie krwi: zmniejszy się, ponieważ naczynia krwionośne będą rozszerzone. Powrócisz do normalnego poziomu w trzecim trymestrze.
  • Zaparcia: może to być jeden z najgorszych objawów ciąży. Jest to spowodowane wolniejszym tranzytem żołądkowo-jelitowym. Zaleca się dietę bogatą w błonnik.
  • Pęcherz: będzie coraz bardziej skompresowany. Oznacza to, że będziesz musiała częściej chodzić do łazienki.
  • Twoje hormony: jak możemy o nich zapomnieć? Zapewniają one prawidłową ciążę i są odpowiedzialne za wszystkie zmiany wewnętrzne.
Kobieta dba o swoje ciało podczas ciąży

Moje ciało jest niesamowite: w pewnym momencie ma dwie głowy, cztery ramiona, cztery nogi i dwa serca bijące. Kim jestem? Matką!

Eksperci zalecają dużo odpoczynku w ostatnich miesiącach ciąży. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, prawdopodobnie będziesz mieć wiele nieprzespanych nocy, opiekując się nim. Spowoduje to problemy ze snem i emocjonalnie wyczerpanie.

Poza tym, spróbuj cieszyć się ciążą. Jest to etap przejściowy. Taki, który wprowadzi znacznie ważniejsze zmiany do Twojego życia niż zmiany Twojego ciała.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.