Lęk przed macierzyństwem: czy wiesz, jak sobie z nim poradzić?

Lęk przed macierzyństwem: czy wiesz, jak sobie z nim poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 07 sierpnia, 2019

Strach przed ciążą, porodem i macierzyństwem jest całkowicie normalny. Presja społeczna i krąg społeczny mogą znacznie wpłynąć na przyszłe mamy. Co powinnaś zrobić, kiedy odczuwasz lęk przed macierzyństwem, innymi słowy, chcesz być mamą, ale się boisz?

Lęk przed macierzyństwem to zjawisko psychiczne, które występuje znacznie częściej, niż mogłoby się wydawać. Wiele kobiet czuje się tak, gdy chce być mamą. Sytuacji nie ułatwia świadomość, że ta decyzja na zawsze radykalnie zmienia życie.

Tego rodzaju obawy to nie wszystko: są jeszcze presja społeczna i środowisko rodzinne. Dlaczego kobiety boją się zostać mamami? Przyjrzyjmy się temu tematowi, aby lepiej go zrozumieć.

Skąd się bierze lęk przed macierzyństwem?

Jeśli tak jak wiele kobiet odczuwasz lęk przed macierzyństwem, nie martw się. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z tym problemem.

Gdy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, jej reakcja może być wyjątkowo emocjonalna, nawet jeśli próbowała zajść w ciążę. W rzeczywistości niektóre kobiety czują ogromny strach i poddenerwowanie. Co więcej, wiele kobiet doświadcza mieszanych uczuć, kiedy dowiadują się, że zostaną mamą.

Istnieje wiele powodów do obaw, nawet jeśli chcesz i planujesz być mamą. Ogólnie rzecz biorąc, lęk przed macierzyństwem wynika ze strachu przed nieznanym. W końcu życie, jakie dotąd znałaś, całkowicie się zmieni. Ponadto wiele kobiet uważa, że ​​nie będą przygotowane wziąć na siebie tej odpowiedzialności.

To nie wszystko. Wiele pań odczuwa lęk przed macierzyństwem, ponieważ nie są pewne, czy są wystarczająco zabezpieczone finansowo. W takim przypadku trzeba przygotować dom i finanse na pojawienie się nowego członka rodziny.

Czy na pewno chcę być mamą?

Gdy zaczynasz odczuwać obawy związane z ciążą i macierzyństwem, pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić to zadać sobie pytanie, czy na pewno chcesz zajść w ciążę. W rzeczywistości możesz bowiem pomylić lęk przed macierzyństwem z emocjami wynikającymi z tego, że wcale nie chcesz zostać mamą.

Kobieta medytuje

Czasami kobiety nie mają odwagi się do tego przyznać, nawet przed sobą, i myślą: „Oczywiście, że chcę mieć dziecko”. Może to być jednak spowodowane presją społeczną, w której nadal utrzymuje się wiele seksistowskich przekonań. Często zdarza się, że społeczeństwo oczekuje od kobiety, że będzie ona miała dzieci, nie biorąc pod uwagę jej prawdziwych pragnień i uczuć.

Ponadto wiele osób uważa, że ​​wszystkie kobiety są rzeczywiście gotowe na to, by zostać mamą i że instynkt macierzyński zadziała, gdy dziecko przyjdzie na świat. Jednak nie zawsze tak jest.

Dlatego zachęcamy, abyś wcześniej spojrzała w głąb siebie i zastanowiła się, czy naprawdę chcesz być matką. Następnie spróbuj zastanowić się, co sprawia, że ​​czujesz się niespokojna i jak możesz pokonać ten lęk.

Lęk przed macierzyństwem wywołany potencjalnymi komplikacjami medycznymi

Wiele kobiet boi się macierzyństwa z powodu możliwych komplikacji medycznych związanych z ciążą i porodem. Czasami kobiety mogą bać się śmierci swojej lub dziecka. Jest to irracjonalne przeszacowanie niebezpieczeństwa.

W większości krajów opieka medyczna podczas porodu i ciąży gwarantuje, że powikłań jest jak najmniej. To sprawia, że ​​wiele przyszłych matek czuje się spokojniej.

Jeszcze przed porodem możesz wybrać się do szpitala, w którym zamierzasz rodzić i dowiedzieć się wszystkiego o panujących tam warunkach sanitarnych. Na ogół ta wiedza przynosi znaczną ulgę.

A co, jeśli nie jestem gotowa?

Przed podjęciem decyzji o posiadaniu dzieci bardzo często pojawiają się wątpliwości, które można podsumować tym krótkim pytaniem – czy jestem gotowa na dziecko? Wiele kobiet postrzega macierzyństwo jako pracę wymagającą wielu umiejętności i dlatego boją się nie sprostać wymaganiom.

Lęk przed macierzyństwem

Kobiety często boją się, że nie będą w stanie zaopiekować się dzieckiem i narażą go na niebezpieczeństwo. Wiele osób postrzega macierzyństwo jako coś zupełnie nieznanego i nowego.

Przyszłe mamy obawiają się też, że ich codzienne życie całkowicie się zmieni. To zrozumiałe, że powoduje to niepewność, a czasem nawet strach.

Najlepszym sposobem radzenia sobie ze strachem jest rozmowa z bliskimi i zaufanymi przyjaciółmi, którzy mają dzieci. Możesz zapytać ich o ich doświadczenia, a także spędzić czas z dziećmi z Twojej rodziny, aby przygotować się, zanim nadejdzie czas, by zająć się Twoimi własnymi dziećmi.

Znajdź pomoc

Większość kobiet, które pragną zostać mamą, samodzielnie pokonuje strach. Jednak nie możemy zapominać, że każda kobieta jest inna. Każda z nich może odczuwać strach w różnym stopniu i w inny sposób.

Jeśli boisz się tak bardzo, że uważasz, że samodzielnie nie jesteś w stanie pokonać tego lęku, rozważ wizytę u specjalisty, który pomoże Ci poradzić sobie z Twoimi obawami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.