Brak płynu owodniowego w ciąży – czy jest groźny?
Płyn owodniowy, nazywany inaczej wodami płodowymi, pełni wiele kluczowych funkcji, umożliwiających poprawny rozwój dziecka w łonie. Brak płynu owodniowego stanowi powód do niepokoju, a każda kobieta w ciąży powinna kontrolować jego poziom podczas regularnych wizyt lekarskich.
Wody płodowe chronią dziecko i tworzą warunki, które umożliwiają płodowi prawidłowy rozwój. Brak płynu owodniowego w ciąży lub choćby najmniejszy jego ubytek może prowadzić do wystąpienia komplikacji i mieć tragiczne skutki dla dziecka.
W niniejszym artykule powiemy Ci co powoduje brak płynu owodniowego w ciąży, abyś mogła podjąć odpowiednie działania, które pozwolą Ci się przed nim obronić.
Czym jest małowodzie albo brak płynu owodniowego?
Małowodzie to choroba występująca w trakcie ciąży, polegająca na zbyt małej ilości lub całkowitym braku wód płodowych. Szacuje się, że występuje w dziesięciu procentach ciąż, zwłaszcza w trzecim trymestrze.
W trakcie wykonywania badania ultrasonograficznego lekarz dzieli macicę na cztery części, aby wyliczyć ilość płynu.
Standardowa ilość oscyluje w granicach od 5 do 25 centymetrów. Małowodzie stwierdza się, jeśli dziecko ma mniej niż 5 cm płynu.
Ciąże z brakiem płynu owodniowego występują dość często. Ryzyko wystąpienia tej przypadłości zazwyczaj zwiększa się w końcowych etapach ciąży.
Co wywołuje brak płynu owodniowego?
Środowisko lekarskie nie ma stuprocentowej pewności, co powoduje brak płynu owodniowego w trakcie ciąży.
W większości przypadków odnotowuje się związek z nadciśnieniem tętniczym, stanem przedrzucawkowym, cukrzycą i ciążami mnogimi.
Oto inne czynniki, które mogą prowadzić do braku wód płodowych:
1. Pęknięcie błon
Kiedy pękają błony worka owodniowego, płyn wycieka przez powstały otwór. Należy mieć się na baczności zwłaszcza podczas ostatnich tygodni ciąży.
Jeśli zauważysz, że Twoja bielizna jest mokra lub odczuje ubytek płynu podczas ciąży, powinnaś od razu skontaktować się z lekarzem.
Takie komplikacje mogą narazić maluszka na infekcję, dlatego też należy jak najszybciej uzyskać pomoc.
2. Różne choroby
Inna przyczyna braku płynu owodniowego to określone choroby występujące jeszcze przed zajściem w ciążę. Zaliczamy do nich między innymi cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i toczeń.
Komplikacje mogą pojawić się również, gdy przyszła mama bierze leki na inne schorzenia.
W każdym z tych przypadków należy poinformować lekarza o wszystkich problemach zdrowotnych i lekach, które przyjmuje się w trakcie ciąży.
“Szacuje się, że brak płynu owodniowego występuje w dziesięciu procentach ciąż, zwłaszcza w trzecim trymestrze.”
3. Wady wrodzone lub choroby łożyska
Płód wdycha i spożywa płyn owodniowy, a następnie go wydala. To umożliwia rozwój płuc dziecka oraz jego układu pokarmowego.
Jednak niektóre wady wrodzone, głównie nerek, oddziałują negatywnie na wyrównywanie poziomu płynu poprzez oddawanie moczu.
Kolejny czynnik, który może utrudniać produkcję moczu to odklejanie się łożyska.
Ta choroba zmniejsza przepływ składników odżywczych od mamy do rozwijającego się dziecka, co z kolei zmniejsza ilość moczu produkowanego przez dziecko.
Ryzyko związane z brakiem płynu owodniowego
Ryzyko związane z brakiem płynu owodniowego zależy od momentu ciąży, w którym występuje.
Odpowiednia ilość płynu zapobiega kompresji sznura pępowinowego, schorzeniu, które upośledza dostarczanie dziecku tlenu i składników odżywczych.
Może to prowadzić do:
- Wad wrodzonych.
- Poronienia.
- Przedwczesnej śmierci.
- Problemów w trakcie porodu, bo dziecko może zacząć wdychać smółkę lub pierwsze wymioty.
- Nadciśnienia płucnego lub niepoprawnego rozwoju płuc dziecka.
- Zmniejszony wzrost w macicy.
Kiedy lekarz stwierdzi małowodzie, kobieta w ciąży będzie musiała wykonać serię badań. Ich celem jest ustalenie, czy dziecko rozwija się poprawnie.
Jeśli przyszła mama znajduje się w ostatnich tygodniach ciąży, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz zdecyduje się wywołać poród i będzie stale obserwował dziecko.
Objawy małowodzia
Teraz, gdy znasz już ryzyka związane z brakiem płynu owodniowego, warto, byś trzymała rękę na pulsie, jeśli wystąpi:
- Brak ruchu płodu.
- Utrata płynu owodniowego przez waginę.
- Zmniejszony wzrost maciczny.
Podczas wizyt kontrolnych ginekolog zwróci uwagę na to, czy płód rośnie zbyt wolno.
Jeśli zacznie podejrzewać brak płynu owodniowego, zaleci odpoczynek i leżenie w łóżku, aby uniknąć wystąpienia powikłań ciążowych. Lekarze zalecają także spożywanie dużej ilości płynów.
Inne sposoby leczenia polegają na stosowaniu odpowiednich leków, które stymulują produkcję płynu. Lekarz może zalecić także transfuzję lub wstrzyknięcie płynu podczas aminopunkcji.
Podsumowując, brak płynu owodniowego może być bardzo niebezpieczny, dlatego też powinnaś zwracać uwagę na każdą zmianę.
Regularne wizyty kontrole u lekarza pozwolą Ci upewnić się, że dziecko rozwija się zdrowo i rośnie silne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dulay, A. Oligohidrammios. Manual MSD (Versión para profesionales).
- Vigil, José Luis & Alvarez, Claudia. (2016). Fisiología, funciones y alteraciones del líquido amniótico.
- Alteraciones del líquido amniótico: diagnóstico y tratamiento. Protocolos UMF Vall Hebrón.