Karmienie piersią a dzieci z zespołem Downa

Zespół Downa nie powinien być przeszkodą w karmieniu dziecka piersią. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, co musisz wiedzieć.
Karmienie piersią a dzieci z zespołem Downa

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2021

Zespół Downa u dziecka nie powinien powodować, że należy porzucić karmienie piersią. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, co musisz wiedzieć. Niektórzy uważają zespół Downa za przeszkodę w tym procesie. Jednak w rzeczywistości karmienie piersią dzieci z zespołem Downa oferuje wiele korzyści.


Zespół Downa to zmiana genetyczna wynikająca z dodatkowego chromosomu w parze chromosomów o numerze 21. Z tego powodu jest on również znany jako trisomia 21. Chromosomy są częścią naszego DNA, która zawiera materiał genetyczny.

Zespół Downa to główna przyczyna niepełnosprawności intelektualnej i jest też najczęstszą zmianą genetyczną wśród ludzi. Wpływa na rozwój mózgu i narządów.

Ten stan obejmuje między innymi zmiany w układzie krążenia i pokarmowym, a przyczyna tej zmiany genetycznej jest nadal nieznana. Istnieją jednak pewne czynniki, które zwiększają szanse na urodzenie dziecka z zespołem Downa. Są to:

Zadowolone dziecko
  • Podeszły wiek matki.
  • Posiadanie poprzedniego dziecka z zespołem Downa.
  • Kiedy jedno z rodziców posiada tę translokację genetyczną.

W przypadku, gdy lekarze zdiagnozują tę chromosomopatię, matki mogą przerwać ciążę lub wybrać opcję jej donoszenia. Rodzice powinni upewnić się, że są dobrze poinformowani, aby w dowolny sposób podjąć świadomą, dobrowolną i świadomą decyzję. Co więcej, powinni móc liczyć na wsparcie i szacunek pracowników służby zdrowia bez względu na to, co zdecydują.

W Stanach Zjednoczonych średnia długość życia osób z zespołem Downa wynosi około 60 lat. Liczba ta wzrosła znacząco od 1983 roku, kiedy to wynosiła zaledwie 25 lat, ze względu na wyeliminowanie nieludzkiej wręcz instytucjonalizacji tej specyficznej populacji.

Wczesne wykrycie zespołu Downa

W pierwszym trymestrze ciąży kobieta może przejść badania przesiewowe płodu w celu wykrycia tej anomalii chromosomowej. To badanie dostarcza informacji statystycznych dotyczących szans urodzenia dziecka z zespołem Downa.

Badanie to nie tylko wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa u dziecka, ale także wykrywa zespół Edwardsa i zespół Pataua. Ryzyko oblicza się, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

  • Wiek matki.
  • Niektóre markery uzyskane za pomocą USG w pierwszym trymestrze.
  • Poziomy biochemiczne we krwi matki podczas pierwszego badania w czasie ciąży.

Poziomy biochemiczne, które analizuje to konkretne badanie, muszą być uzyskane w określonych tygodniach ciąży – zwykle około 9 lub 10 tygodnia – w celu uzyskania wolnej frakcji hormonu ciążowego (B-hCG) i wartości białka łożyska (PAPP). -ZA).

Badanie USG musi zostać przeprowadzone między 11 a 13 tygodniem. Znacznikiem mierzonym przez technika USG, który pomoże ocenić ryzyko, jest przezierność karkowa (NT). Dzieje się tak, ponieważ nienarodzone dzieci z zespołem Downa mają w tej przestrzeni większą ilość płynu.

Dodatkowe badania pozwalające na wykrywanie zespołu Downa

Jeśli specjaliści uznają ryzyko za wysokie, w zależności od konkretnego przypadku i dostępnych usług, matka będzie miała możliwość wykonania nieinwazyjnych badań prenatalnych lub amniopunkcji.

Dziecko z zespołem Downa

Nieinwazyjne badania prenatalne pozwalają na analizę anomalii chromosomalnych u płodu. Polegają konkretniej rzecz biorąc na badaniu próbki krwi matki w celu przyjrzenia się DNA płodu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe pokrywają koszt tego testu w przypadku ciąż wysokiego ryzyka. W przeciwnym razie może on kosztować nawet 3 000 PLN.

Amniopunkcja polega na pobraniu próbki płynu owodniowego w celu wyszukania nieprawidłowych chromosomów płodu. Lekarze wykonują nakłucie brzucha, aby pobrać próbkę. Dlatego jest to badanie inwazyjne, które wiąże się z ryzykiem poronienia.

Karmiące piersią dzieci z zespołem Downa

Noworodki z zespołem Downa posiadają trzy cechy, które mogą utrudnić karmienie piersią. Te cechy to:

  • Glossoptosis: przesunięcie lub cofnięcie języka w dół.
  • Makroglosja: nieprawidłowe powiększenie języka w porównaniu do innych struktur w jamie ustnej.
  • Hipotonia: niskie napięcie mięśniowe, często związane ze zmniejszoną siłą mięśni.

Karmienie piersią pomaga poprawić koordynację i kontrolę języka u niemowląt z zespołem Downa. Powoduje to mniej problemów z mową oraz wzmocnienie mięśni ustno-twarzowych i szczęki. Zapewnia również dodatkową stymulację.

Dlatego nie ma powodu, aby uważać zespół Downa za przeszkodę, jeśli chodzi o karmienie dziecka piersią. Wręcz przeciwnie, karmienie piersią oferuje szereg korzyści, z których warto skorzystać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.