Zmniejszanie blizn i ich usuwanie – najlepsze sposoby
Blizny powstają w wyniku rozcięć skóry lub zmian skórnych. Często wyglądają mało estetycznie, dlatego decydujemy się na zmniejszanie blizn i ich usunięcie, gdy tylko to możliwe.
Wiele kobiet wstydzi się ich i stara się je zakrywać lub kamuflować makijażem. Z czasem decydują się na zmniejszanie blizn za pomocą mniej lub bardziej skutecznych technik.
Gdy na ciele człowieka powstaje rana, rozpoczyna się żmudny proces naprawy uszkodzonych tkanek. Dzięki niemu ciało może wyleczyć zadrapania, rozcięcia i inne rodzaje małych ran.
To proces nazywany bliznowaceniem, który można podzielić na kilka etapów. Jednak mimo tego, że przebiega naturalnie, często nie udaje się w całości usunąć ze skóry śladów po urazie.
Ludzie chcą zazwyczaj pozbyć się tych blizn, które znajdują się w widocznych miejscach na ciele. Widoczne blizny zmniejszają pewność siebie i pogarszają postrzegany przez nas obraz własnego ciała.
Wszystko to może prowadzić do poważniejszych zaburzeń.
Wpływ blizn
Blizny po cięciu cesarskim to jedne z najczęściej pojawiających się blizn. Mimo tego nadal często są źle odbierane. Wiele kobiet poszukuje sposobów na zmniejszanie blizn, żeby nie były aż tak wyraźne, lub stara się je całkowicie usunąć.
Ludzie starają się usuwać, a przynajmniej zmniejszać, blizny po oparzeniach, rozcięciach czy trądziku. Jednak za usuwaniem blizn nie kryją się jedynie powody estetyczne, ale również psychologiczne.
Za naszymi bliznami wielokrotnie kryją się nieprzyjemne przeżycia.
Na szczęście postęp medycyny i niektóre metody tradycyjne umożliwiają zmniejszanie blizn lub nawet ich całkowite usuwanie.
Możliwość sprawienia, że blizny będą mniej zauważalne stała się ratunkiem dla wielu osób. Co więcej, praktycznie każdy jest w stanie osiągnąć poprawę.
Niektóre blizny bywają delikatniejsze, na przykład blizna po usunięciu wyrostka w dzieciństwie. Niestety inne zabiegi medyczne, takie jak usunięcie żylaków lub operacja tarczycy, mogą zostawiać wyraźniejsze znaki.
Czynniki wpływające na proces powstawania blizn
Niektóre osoby lepiej przechodzą przez proces bliznowacenia od innych. Taka sama procedura medyczna, na przykład cięcie cesarskie, może u niektórych kobiet pozostać wyrazistą bliznę, zaś inne będą miały jedynie praktycznie niewidoczną linię.
Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj jest to związane z typem skóry, umiejscowieniem blizny, rodzajem rany, wiekiem, a nawet dietą. Wszystkie z wymienionych czynników wywierają wpływ na to, jak dobrze goją się rany.
Nie zapominaj także o białku, które wspomaga ciało w leczeniu uszkodzonych tkanek – kolagenie.
Co ciekawe, proces bliznowacenia może trwać od 12 do 18 miesięcy. W związku z tym ostateczny wygląd blizny ujawni się najwcześniej po roku.
Bliznowce i hipertrofia blizny po cięciu cesarskim
Keloidy, inaczej bliznowce, to blizny trudne w leczeniu. Powstają w wyniku oparzeń, żylaków i głębokich ran po zabiegach chirurgicznych.
Operacje w obrębie jamy brzusznej i krocza, takie jak cesarskie cięcie i episiotomia, mogą prowadzić do powstania keloidów. W takich przypadkach nadmierna ilość tkanki bliznowatej tworzy hipertroficzne znamię.
Naturalne zabiegi zmniejszające blizny
Aloes
- Aloes doskonale oddziałuje na skórę. Można go wykorzystywać do leczenia oparzeń i rozjaśniania blizn, a jego nawilżające i regenerujące właściwości są świetne dla naszego ciała. Z tego powodu aloes jest jednym z najczęściej używanych składników w produktach do pielęgnacji skóry.
- Polisacharydy i lignina, dwa składniki w aloesie, wspomagają regenerację i nawadnianie skóry oraz dbają o jej pH.
Olejek z owoców dzikiej róży
- Dzika róża to kolczasty krzak o nieocenionych właściwościach w dziedzinie leczenia rozstępów, blizn, oparzeń, suchej skóry, itp.
- Olejek z tej rośliny wspomaga odnowę komórek w każdej warstwie skóry. Co więcej, bierze udział w produkcji kolagenu i elastyny.
Masło kakaowe
- Masło kakaowe, podobnie jak olejek z owoców dzikiej róży, jest wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji skóry. To jeden z najlepszych sposobów na naturalne zmniejszanie blizn.
- Ten tłuszcz roślinny świetnie sprawdza się w nawadnianiu skóry. Wygładza blizny i powoli zmniejsza ich widoczność, przywracając skórze naturalną elastyczność.
Zmniejszanie blizn – specjalistyczne techniki
Zawsze istnieje również prosta i skuteczna możliwość udania się do ośrodka specjalizującego się w usuwaniu i leczeniu blizn.
W takich gabinetach specjaliści zastosują techniki, które pomogą zwalczyć różne rodzaje defektów, od blizn po trądziku po blizny powstałe w skutku traumatycznych wypadków, oparzeń i operacji.
Najczęściej stosowane techniki
- Plastyka Z: Technika z zakresu operacji plastycznych, które poprawia blizny pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Dzięki niej profesjonalista może rozciągnąć, rozluźnić i ułożyć inaczej blizny, aby stały się mniej zauważalne.
- Lipostruktura: Proces przeszczepu mikrotłuszczu, podczas którego usuwa się tłuszcz z jednego obszaru ciała i wstrzykuje w inny, aby wypełnić defekty lub wgłębienia będące pozostałościami po wypadku lub operacji.
- Dermabrazja: Dermabrazja to technika wykonywana przez wyspecjalizowany personel medyczny, która pozwala usuwać blizny na powierzchni skóry, na przykład blizny po trądziku. Ścierając warstwy naskórka od górnych do środkowych wygładza się i zmniejsza głębokość blizn.
- Technologia laserowa: Laser jest bez wątpienia najczęściej wykorzystywanym narzędziem w walce z bliznami. Technologia laserowa niszczy pigmentację blizn i ujednolica kolor skóry.
- Kwas hialuronowy: Substancja, która ułatwia wygładzanie tkanki bliznowatej.
Istnieje wiele sposobów na walkę z bliznami. Nie ma znaczenia, gdzie znajdują się blizny ani jak długo istnieją.
Najważniejsze jest, byś czuła się dobrze z samą sobą i cieszyła się z tego, co widzisz w lustrze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Reish, R. G., & Eriksson, E. (2008). Scars: A review of emerging and currently available therapies. Plastic and Reconstructive Surgery. https://doi.org/10.1097/PRS.0b013e318185d38f
- Momeni, M., Hafezi, F., Rahbar, H., & Karimi, H. (2009). Effects of silicone gel on burn scars. Burns. https://doi.org/10.1016/j.burns.2008.04.011
- Gozali, M. V., Zhou, B., & Luo, D. (2015). Effective treatments of atrophic acne scars. Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology.
- McLean, H. J. (2015). Scar Tissue. The Journal of Pastoral Care & Counseling : JPCC. https://doi.org/10.1177/1542305015618157