Wstrząs anafilaktyczny u dziecka: przyczyny i leczenie

Wstrząs anafilaktyczny u dziecka: przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2019

Wstrząs anafilaktyczny u dziecka napawa rodziców ogromnym niepokojem. Może wystąpić w każdym momencie. To niesamowicie ostra reakcja alergiczna, która wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Anafilaksja to reakcja alergiczna, która upośledza funkcjonowanie kilku organów. Może mieć różne przyczyny, w zależności od wieku. Wstrząs anafilaktyczny u dziecka może okazać się trudny do zdiagnozowania, bo jego objawy wcale nie muszą być oczywiste.

Poza tym można go pomylić z innymi chorobami. Ponieważ stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, należy go rozpoznać jak najszybciej, aby podjąć odpowiednie działania.

Wstrząs anafilaktyczny u dziecka: czy w ogóle jest anafilaksja?

To bardzo niebezpieczna reakcja alergiczna obejmująca cały organizm, która atakuje jednocześnie ponad dwa układy narządów. Termin wymyślił Charles R. Richet, laureat nagrody Nobla w medycynie. To schorzenie jest znane pod nazwą wstrząs anafilaktyczny, reakcja alergiczna, anafilaksja i reakcja anafilaktyczna.

Po wystawieniu na działanie określonych substancji układ odpornościowy dziecka staje się na nie wrażliwy. Podczas następnego zetknięcia z alergenem u malucha może wystąpić reakcja anafilaktyczna.

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny u dziecka?

Zazwyczaj nagle pojawiają się następujące objawy:

  • Bardzo swędząca wysypka,
  • Poważne problemy z oddychaniem,
  • Zatkany nos lub kaszel,
  • Ściśnięte gardło,
  • Spuchnięte usta i język,
  • Zaburzenia działania układu pokarmowego, na przykład bóle brzucha, skurcze, biegunka, mdłości lub wymioty,
  • Chwilowa utrata świadomości,
  • Niskie ciśnienie krwi,
  • Chrypa lub trudności z mówieniem,
  • Przyspieszone tętno.

Co może wywołać wstrząs anafilaktyczny u dziecka?

Wstrząs anafilaktyczny u dziecka wywołują najczęściej:

Leki

Pośród leków, które mogą wywołać reakcję anafilaktyczną, znajdują się niesteroidowe leki przeciwzapalne i antybiotyki. Jeden z częstych sprawców to amoksycylina.

Chłopiec odpychający od siebie szklankę mleka

Szczepionki i inne terapie immunologiczne rzadko kiedy wywołują reakcje alergiczne.

Pokarmy

Ten czynnik będzie inny w każdym kraju, bo wiąże się z nawykami żywieniowymi, stycznością z alergenem i sposobem przygotowywania jedzenia. Wstrząs anafilaktyczny u dziecka mogą wywołać jajka, ryby, mleko, zboża, rośliny strączkowe i orzechy.

Inne czynniki

Anafilaksję wywołują także czynniki genetyczne i środowiskowe, jak również ugryzienia owadów błonoskrzydłych, na przykład os, mrówek czerwonych lub pszczół.

Dziecko może także wejść we wstrząs anafilaktyczny, gdy znajduje się w zimnym, wilgotnym lub gorącym środowisku. Mogą je także wywołać inne sytuacje, na przykład krwawienie miesięczne czy wizyta u dentysty.

Anafilaksja idiopatyczna

To rodzaj anafilaksji, w którym nie można ustalić wywołujących go czynników. Nie pomaga nawet przeprowadzenie pełnych testów alergicznych. Ten typ wstrząsu anafilaktycznego dotyka zarówno dzieci, jak i noworodki.

Sposoby na ochronę dzieci przed wstrząsem anafilaktycznym

Możesz uchronić dziecko przed wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego postępując zgodnie z poniższymi poradami:

  • Unikaj wszystkich czynników, które wcześniej wywoływały reakcję anafilaktyczną. Dokładnie czytaj etykiety produktów spożywczych i leków. Jeśli jecie na mieście, upewnij się, że restauracja używa składników, które Twój maluch może bez problemu spożywać.
  • Zgodnie z zaleceniami lekarza powinnaś zawsze mieć przy sobie dawkę ratunkową odpowiednich leków. Warto również nosić sprzęt do pomocy w przypadku ugryzień pszczół.
  • Umieść alergie dziecka na jego dowodzie lub legitymacji medycznej.

“Wstrząs anafilaktyczny u dziecka mogą wywołać jajka, ryby, mleko, zboża, rośliny strączkowe i orzechy.”

Natychmiastowe leczenie

Anafilaksja może błyskawicznie się pogłębić, dlatego wymaga natychmiastowego udzielenia pomocy. Jeśli dziecko cierpi na ten rodzaj alergii, zawsze noś ze sobą EpiPen, czyli auto-strzykawkę, w której znajduje się adrenalina.

Lekarz może przepisać automatyczny wstrzykiwacz jednorazowy, który wygląda jak duży długopis. Dzięki temu z łatwością go podasz, gdy zajdzie taka potrzeba, a jednocześnie nie przestraszysz dziecka.

Domięśniowe podanie adrenaliny to najlepszy sposób na leczenie anafilaksji. Adrenalina chroni organizm przed zatrzymaniem akcji serca i skurczami oskrzeli.

Mężczyzna klepiący krztuszącego się chłopca po plecach

Pediatra może zasugerować podanie dziecku leków antyhistaminowych zamiast adrenaliny. Jednak mogą one wejść w interakcję z innymi lekami.

Po wstrzyknięciu dziecku EpiPena zadzwoń na telefon ratunkowy 112, nawet jeśli maluch czuje się lepiej. Czasami anafilaksja potrafi powrócić z drugą falą objawów lub wywołać reakcję dwufazową.

Lekarze pozostawią dziecko na obserwacji w szpitalu przez około 4 godziny lub do momentu, w którym nie będzie już żadnego zagrożenia dla jego zdrowia. Jeśli będzie to konieczne, udzielą mu dalszej pomocy.

Nieleczony wstrząs anafilaktyczny u dziecka może okazać się śmiertelny. Dlatego musisz działać szybko i bez wahania. Mimo tego nie powinnaś się zadręczać możliwością jego wystąpienia. Naucz się podejmować odpowiednie kroki, na wypadek, gdyby Twoja pociecha potrzebowała pomocy i żyjcie normalnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.