Wgłobienie u dziecka – objawy i leczenie
Wgłobienie zwane po łacinie “invaginatio” lub “intussusceptio” pojawia się u dzieci pomiędzy 3. miesiącem a 3. rokiem życia. To stan chorobowy którego wynikiem jest powstanie zatoru w jelitach. Zator ten polega na tym, że część jelita wsuwa się teleskopowo w odcinek sąsiadujący.
Wgłobienie z zasady pojawia się w jelicie grubym, jelicie cienkim lub w odcinku łączącym je. Zazwyczaj diagnostyka opiera się o prześwietlenie i może być wymagane leczenie chirurgiczne.
Wczesna diagnoza i rozpoczęcie leczenia są kluczowe i pozwalają na uniknięcie komplikacji. Tak więc warto wiedzieć dokładnie na czym polega wgłobienie i jak się je leczy.
Wgłobienie u dziecka: objawy
Pierwszym objawem tego, że u dziecka pojawiło się wgłobienie jest głośny i nagły płacz. Na początku może się wydawać, że maluch cierpi po prostu na kolkę lub skurcze. Ale skurcze stają się coraz bardziej bolesne przy każdym wystąpieniu i trwają coraz dłużej.
Chociaż wgłobienie może wiązać się z różnymi objawami w zależności od przypadku, szereg często powtarzających się symptomów sugeruje tę właśnie chorobę:
- Zginanie kolanek: podkurczanie kolan do klatki piersiowej występuje razem z wierceniem się i płaczem.
- Krew w stolcu i mazista konsystencja przypominająca galaretkę.
- Gorączka, osłabienie, bladość, wymiotowanie żółcią, odwodnienie, nadmierna potliwość itd.
- W niektórych przypadkach można również wyczuć zgrubienie lub opuchliznę na brzuszku dziecka.
Jeśli tylko zauważysz któryś z tych objawów, powinnaś zabrać dziecko do lekarza na badania i testy. Diagnostyka na pewno będzie opierała się o prześwietlenie, zastosowanie lewatywy przy użyciu powietrza lub wykonania badania USG z kontrastem. Podjęcie leczenia w przeciągu 24 godzin zazwyczaj daje pozytywne efekty.
Jak leczy się wgłobienie u dzieci?
Kiedy lekarz rozpozna wgłobienie, podejmie decyzję o najlepszym w danym przypadku leczeniu. Po pierwsze, warto podać dziecku płyny dożylnie w celu zapobiegania odwodnieniu. Dalsza terapia może polegać na następujących krokach:
Zastosowanie lewatywy
Wielu lekarzy decyduje się na rozpoczęcie leczenia poprzez wykonanie wlewu doodbytniczego. Polega to na umieszczeniu niewielkiego przewodu w odbycie dziecka i wprowadzenie powietrza lub płynu. Celem jest przywrócenie jelit do naturalnego kształtu i usunięcie teleskopowego zagięcia. Jednakże jeśli wgłobienie wywołane jest infekcją, metoda ta może okazać się nieskuteczna.
Zabieg chirurgiczny
Jeżeli osłabione zdrowie dziecka nie pozwala na przeprowadzenie innych zabiegów, lekarz może uznać, że konieczny jest zabieg chirurgiczny. Operacja ta polega na rozcięciu brzucha. Lekarz następnie wprowadza do odcinka objętego wgłobieniem powietrze aby przywrócić naturalny kształt jelit. Natomiast jeśli wystąpiła już martwica, chirurg usuwa dany odcinek jelita i zszywa końce.
Koniecznie należy podkreślić, że wgłobienie to schorzenie, które wiąże się z zagrożeniem życia dziecka. A więc gdy tylko zauważysz pierwsze objawy choroby, udaj się z dzieckiem do lekarza. W ten sposób zwiększysz jego szanse na wyzdrowienie. Wcześniej zaczęte leczenie jest zwykle skuteczniejsze.
“Jeśli tylko zauważysz któryś z tych objawów, powinnaś zabrać dziecko do lekarza na badania i testy.”
Co wywołuje wgłobienie?
Przyczyny pojawiania się wgłobienia u dzieci zazwyczaj nie są znane. Ryzyko podnoszą na pewno czynniki takie jak obecność infekcji wirusowej, polipów i zapalenie węzłów chłonnych w okolicach brzucha.
Wgłobienie może pojawić się u pacjentów w każdym wieku, ale najczęściej dotyka dzieci przed trzecim rokiem życia. Co więcej, statystyki pokazują, że częściej pojawia się u chłopców.
Jakie są konsekwencje choroby?
Wgłobienie polega na tym, że jelito wsuwa się samo w siebie. Takie zdarzanie może mieć następujące konsekwencje:
- Podrażnienie i zapalenie
- Ograniczenie krążenia krwi, prowadzące do martwicy
- Zaburzenie trawienia – pokarm nie może być przetransportowany przez jelito
- Krwawienie
- Perforacja, która z kolei może prowadzić do infekcji, odwodnienia i wstrząsu.
Gdy nie leczy się wgłobienia odpowiednio szybko, skutki mogą być tragiczne. Kolejnym ważnym czynnikiem o którym należy pamiętać jest to, że to schorzenie ma tendencję do nawracania. A więc kluczowe jest regularne kontrolowanie zdrowia dziecka i stanu jelit.
Podsumowując, wgłobienie u dzieci pojawia się wtedy, gdy część jelita wsuwa się w odcinek sąsiadujący. To skutkuje objawami, które wymagają natychmiastowego leczenia. Ryzyko zachorowania zwiększa się, jeżeli w rodzinie dziecka są osoby, u których pojawiło się wgłobienie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- de Lambert, G., Guérin, F., Boubnova, J., Franchi-Abella, S., & Martelli, H. (2014). Invaginación intestinal aguda en lactantes y niños. EMC – Pediatría. https://doi.org/10.1016/s1245-1789(14)68094-x
- Jiménez, J. H. (2005). Invaginación intestinal en pediatría. Revista mexicana de cirugía pediátrica, 12(4), 195-203. http://www.medigraphic.com/pdfs/revmexcirped/mcp-2005/mcp054b.pdf
- Lora-Gómez, R. E. (2014). Dolor abdominal agudo en la infancia. Pediatria Integral.