Tkliwość piersi: przyczyny i sposoby łagodzenia bólu

Tkliwość piersi: przyczyny i sposoby łagodzenia bólu

Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia, 2019

Tkliwość piersi jest bardzo częstym stanem, doświadczanym przez wiele kobiet z różnych powodów. Dzisiaj chcemy omówić czynniki powodujące tkliwość piersi i możliwości łagodzenia tego dyskomfortu.

W tkance gruczołu mlekowego może pojawiać się pewnego rodzaju wrażliwość zachodzić, znana również jako mastalgia, która może wywoływać wiele bólu i dyskomfortu.
Kobiety cierpiące na mastalgię często skarżą się na ból spowodowany przez określone ruchy, obrzęk piersi i uczucie przytłoczenia.

Niektóre kobiety, które doświadczają bólu w jednej z piersi obawiają się, że może to być symptom raka piersi.

Jednak tkliwość piersi nie jest oznaką raka. Przeciwnie, istnieją różne możliwe przyczyny.

Co wywołuje tkliwość piersi

W niektórych przypadkach tkliwość piersi jest normalnym stanem. Ból i dyskomfort mogą być wynikiem różnych zmian hormonalnych, takich jak:

Okres dojrzewania płciowego

Ból i uczucie dyskomfortu w piersiach mogą pojawić się u młodych kobiet, u których wciąż rozwija się nowa tkanka gruczołu mlekowego i występują zmiany hormonalne.

Ból może być sporadyczny lub ciągły i zwykle ustępuje w chwili, gdy piersi przestaną rosnąć, a hormony się ustabilizują.

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy to jeden z najpowszechniejszych powodów wrażliwości i bólu piersi.

Miesiączka to czas, kiedy organizm kobiety wytwarza więcej estrogenu, który osiąga maksymalny poziom w połowie cyklu.

Tkliwość i ból piersi

Ciąża

Ciąża to czas, w którym kobiety mogą silnie odczuwać tkliwość piersi, zwłaszcza gdy są młode lub jest to ich pierwsza ciąża.

To wszystko jest w zupełności normalne, ponieważ piersi faktycznie zwiększają swój rozmiar w czasie ciąży.

Kobiety w ciąży mogą również zauważyć niebieskawe żyły na swoich piersiach w czasie ciąży z powodu zwiększonego przepływu krwi.

Karmienie piersią

Ból i tkliwość piersi mogą również pojawić się po urodzeniu dziecka. Ten ból może pojawić się nie tylko w chwilach faktycznego karmienia dziecka piersią.

Dzieje się tak dlatego, że piersi mogą zostać zatkane nagromadzonym mlekiem. Jeśli ból nie ustępuje, może to być objaw zapalenia sutka.

Zapalenie sutka

Kobiety karmiące piersią często dotyka zapalenie gruczołu mlekowego. Zapalenie sutka występuje, gdy mleko matki nie przepływa prawidłowo i gromadzi się w piersiach.

W niektórych przypadkach jest to infekcja spowodowana wirusem lub grzybem. Zarażona pierś często staje się czerwona, ciepła i boleśnie nabrzmiała.

Leki

U niektórych kobiet niektóre leki mogą wywoływać tkliwość piersi jako efekt uboczny.

Przykładami są tabletki antykoncepcyjne i leki zastępujące hormony, ponieważ zmieniają one ilość progesteronu i estrogenu w ciele kobiety.

Torbiele piersi

Torbiele piersi to małe worki, które tworzą się wewnątrz piersi i wypełniają się płynem. Pojawiają się, gdy gruczoły sutkowe powiększają swój rozmiar.

Mniejsze torbiele można wykryć dzięki mammografii lub podczas badania ultradźwiękami. W większości przypadków te torbiele są łagodne. Jednak większe torbiele można wykryć za pomocą ręcznego badania piersi.

Ropnie w piersiach

Ropnie występują w wyniku nagromadzenia się ropy w tkance piersi i mogą powodować ból i tkliwość piersi.

Podczas samodzielnego badania piersi kobiety mogą wyczuć małe grudki, powstałe głównie przez bakterie, które dostają się przez szczeliny w sutkach.

Jeśli cierpisz na ropnie piersi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Tkliwość piersi - nieodpowiedni biustonosz

Noszenie źle dobranego biustonosza

Wiele kobiet nie docenia roli biustonosza, nie zna swoich dokładnych wymiarów ani nie wybiera właściwego biustonosza, co kończy się zakupem niewłaściwego rozmiaru.

Dlatego pamiętaj, by przy zakupie nowego biustonosza, ustalić swój prawdziwy rozmiar, aby zapobiec bólom pleców i tkliwości piersi.

Leczenie bólu piersi i dyskomfortu

Istnieje kilka możliwości leczenia tkliwości piersi, które obejmują:

  • Stosowanie zimnych okładów na piersi: To może pomóc zmniejszyć obrzęk i zmniejszyć ból.
  • Stosowanie ciepłych okładów na piersi: Ciepło pomoże Ci się zrelaksować, a także złagodzi ból.
  • Ograniczenie lub unikanie kofeiny, ponieważ może to być przyczyną dyskomfortu.
  • Zażywanie witamin E, B6 i jodu: te suplementy mogą pomóc w walce z tkliwością piersi i innymi bólami.
  • W przypadkach silnego bólu można stosować środki przeciwbólowe, takie jak aspiryna, ibuprofen i tylenol.
  • Unikanie biustonoszy, które ściskają piersi. Jeśli używasz staników, które zapewniają odpowiednie wsparcie, znajdziesz ulgę, której szukasz.

Jak już wspominaliśmy, tkliwość piersi jest czymś bardzo powszechnym wśród kobiet i może być wywołane przez wiele przyczyn.

Istnieje kilka metod leczenia, które możesz wypróbować, aby dowiedzieć się, który z nich działa na Ciebie najlepiej.

Pamiętaj, że jeśli dyskomfort nie ustępuje lub wpływa na Twoje codzienne życie, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi niezbędne badania i wskaże właściwe leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Smith, V. (2015). Interventions for treating painful nipples among breastfeeding women. Practising Midwife. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007366.pub2
  • Kent, J. C., Ashton, E., Hardwick, C. M., Rowan, M. K., Chia, E. S., Fairclough, K. A., … Geddes, D. T. (2015). Nipple pain in breastfeeding mothers: Incidence, causes and treatments. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph121012247
  • Dennis, C.-L., Schottle, N., Hodnett, E., & McQueen, K. (2012). An All-Purpose Nipple Ointment Versus Lanolin in Treating Painful Damaged Nipples in Breastfeeding Women: A Randomized Controlled Trial. Breastfeeding Medicine. https://doi.org/10.1089/bfm.2011.0121

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.