Terapia przywspółczulna noworodków - czym jest?

Terapia przywspółczulna noworodków - czym jest?

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2019

Terapia przywspółczulna polega na stymulowaniu i pobudzaniu głównych funkcji życiowych w okresie tuż po narodzeniu. Jest wskazana szczególnie dzieciom urodzonym przedwcześnie lub w wyniku skomplikowanego i trudnego porodu. Terapia przywspółczulna przynosi duże korzyści, które postaramy się przedstawić w poniższym artykule.

Ośrodek przywspółczulny znajduje się w układzie nerwowym, a dokładniej – części grzbietowej rdzenia kręgowego. Odpowiada za regenerację organizmu, trawienie i inne powolne procesy. Terapia przywspółczulna wpływa na ciało noworodka kompleksowo, pomaga mu się rozluźnić i zrelaksować. Najlepiej jest ją wykonać w ciągu 48 godzin od porodu.

Jak przebiega terapia przywspółczulna?

Prawidłowe ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego jest jedną z wytycznych zdrowia noworodka. Ponieważ to od tego parametru zależy funkcjonowanie całego układu nerwowego, jak i wszystkich organów w ciele.

Jego rytm może być pośrednio regulowany poprzez delikatne masaże głowy, szyi i całego kręgosłupa. I na tym właśnie polega zabieg terapii przywspółczulnej.

Najlepiej wykonać taki zabieg, gdy dziecko przebywa w ramionach matki. Pora karmienia jest szczególnie dobrą porą na przeprowadzenie go.

Fizjoterapeuta masuje ciało maluszka ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa i głowy. To tam gromadzi się najwięcej napięcia. Celem masażu jest pozbycie się tego napięcia.

Średni czas takiego zabiegu wynosi godzinę. Natomiast liczba powtórzeń masażu zależy od stopnia problemu z jakim boryka się noworodek.

Rodzice powinni na bieżąco informować fizjoterapeutę o zaobserwowanych w dziecku zmianach. Terapeuta może zalecić dodatkowe zabiegi, jeśli widzi taką potrzebę.

Terapia przywspółczulna – korzyści

Niestety terapia ta nie jest szczególnie popularna. Tak naprawdę, stosuje się ją tylko w kilku miejscach na świecie. Jednak przynosi tak duże korzyści, że celowe wydaje się być jej szersze rozpropagowanie.

Duże korzyści da się zauważyć po zastosowaniu takich zabiegów u dzieci, które przyszły na świat w drodze skomplikowanego porodu. Oto jakie przynosi korzyści:

  • Wzmacnia więź dziecka z rodzicem. Dotyk rodzica i fizjoterapeuty sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie, a poczucie bezpieczeństwa jest podstawą do wytworzenia się więzi.
  • Dzieci urodzone przedwcześnie są bardzo wrażliwe. W drodze zabiegu fizjoterapeuta będzie umiał określić fizyczny i emocjonalny stan dziecka.

Terapia przywspółczulna - płaczące dziecko
  • Dzięki zabiegowi terapeuta będzie mógł określić czy stan dziecka świadczy o traumie poporodowej. Objawami takiej traumy może być na przykład: płacz, rozdrażnienie, stres, oderwanie od rzeczywistości. W ekstremalnych przypadkach może nastąpić hypotonia czy zwiotczenie tkanek.
  • Terapia przywspółczulna pozwala przywrócić dziecku równowagę i spokój. I to te elementy przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu ruchowego. Dodatkowo, jest udowodnione, że ta terapia usprawnia krążenie płynu limfatycznego, który wpływa na prawidłowy rozwój kości i organów wewnętrznych. Terapia przywspółczulna pozwala zatem wyeliminować różne przyczyny zakłóceń działaniu układu nerwowego.
  • Terapia może pomóc także przy innych problemach u noworodka, takich jak na przykład: kolka, zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), autyzm, problemy z koordynacją ruchową, choroby kości czy infekcje ucha.

Specjalista masuje ciało maluszka ze szczególnym uwzględnieniem kręgosłupa i głowy. To tam gromadzi się najwięcej napięcia. Celem masażu jest pozbycie się tego napięcia.

Przeciwwskazania do zabiegu terapeutycznego

Do wykonania zabiegu terapii przywspółczulnej rodzice powinni wybrać sprawdzonego fizjoterapeutę. Jest to niezwykle ważne, ponieważ złe wykonanie zabiegu może negatywnie odbić się na stanie dziecka. W ekstremalnych sytuacjach może wręcz spowodować urazy, a nawet śmierć.

Jeśli dziecko nie wykazuje żadnych objawów choroby czy bólu przeprowadzenie zabiegu jest zbędne. Jeśli jednak zachowanie dziecka wzbudza podejrzenia należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, który potwierdzi (lub nie) konieczność przeprowadzenia zabiegu.

Płaczące dziecko


Ile razy trzeba wykonać zabieg?

W większości przypadków wystarczy zaledwie jedna sesja. Jeśli jednak dziecko cierpi na uporczywe i długotrwale bóle mięśniowe należy powtarzać terapię tak często jak to jest konieczne według fizjoterapeuty.

Wielokrotne masaże są także wskazane w sytuacji nieprawidłowego ukształtowania się czaszki niemowlęcia.

W trakcie zabiegu obowiązkowa jest obecność rodziców. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpiecznie i zdecydowanie ułatwi to pracę fizjoterapeuty.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, czasem wystarcza jedna sesja, a czasem konieczne będzie jej kilkukrotne powtórzenie.

Jeśli jako rodzic zauważysz, że twoje dziecko odczuwa ból i pediatra zaleci wykonanie terapii przywspółczulnej pamiętaj, aby wybrać do tego zadania najlepszego z możliwych specjalistów.

Ważne jest również, aby dać dziecku czas. Dlatego sesje muszą odbywać się bez pośpiechu, w komfortowych dla maluszka warunkach. Emocje towarzyszące dziecku w trakcie zabiegu są bardzo ważne dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów tej terapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.