Syndrom wypalenia matki - co powinnaś o nim wiedzieć

Syndrom wypalenia matki - co powinnaś o nim wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2018

Chociaż macierzyństwo może być naprawdę satysfakcjonujące, czasami może ono oznaczać również ciężką pracę. Syndrom wypalenia matki jest dobrym przykładem tego, jak trudno jest być mamą. Syndrom wypalenia dziś wielu kobiet.

Pojawia się on z powodu nadmiernego stresu i przemęczenia, które towarzyszą odpowiedzialności wynikającej z opieki nad dzieckiem. Syndrom ten charakteryzuje się przewlekłym stanem depresyjnym. W najcięższych przypadkach mogą wystąpić bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Stanowi on znacznie poważniejszy problem niż zwykłe zmęczenie lub przejściowa depresja. Syndrom ten jest wynikiem wyczerpania fizjologicznego, emocjonalnego i psychicznego, które występuje w wyniku nagromadzenia się powtarzającego się stresu o umiarkowanej intensywności.

Najczęstsze objawy syndromu wypalenia matki to zaburzenia snu, osłabienie, chroniczne zmęczenie, zaburzenia trawienia, ból głowy i pleców.

Syndrom wypalenia matki – poszczególne fazy

1. Wyczerpanie emocjonalne

Każda osoba ma określoną odporność fizyczną i psychiczną. Codzienne obowiązki matki przeważnie wysysają z niej całą energię, aż osiągnie moment w którym czuje się całkowicie wyczerpana. Na tym etapie matka może odczuwać udrękę z powodu niezliczonych zadań, które musi wykonać.

Śpiąca mama - syndrom wypalenia

2. Dystans emocjonalny

Aby opiekować się dziećmi i je chronić, matka może uruchomić mechanizmy obronne. W takich przypadkach, może wykonywać wszystkie swoje obowiązki, ale nie udzielając się emocjonalnie tak jak powinna. W konsekwencji może czuć się oddalona od dziecka, męża lub codziennego życia.

3. Zderzenie z rzeczywistością

Ostatnia faza wyczerpania jest prawdopodobnie najbardziej niepokojąca. W tym momencie matka zdaje sobie sprawę, że narasta rozdźwięk między tym, co wyobrażała sobie jako idealne macierzyństwo, a rzeczywistością której doświadcza.

Rzeczywistość zderza się z wyidealizowaną koncepcją bycia idealną matką. Podczas tego chaosu matka może czuć, że zawiodła. Oznaczać to może utratę pewności siebie, a nawet może prowadzić do agresywnego zachowania wobec dziecka.

Zmęczona mama

Główne przyczyny występowania syndromu wypalenia

Dbanie o dziecko i dom to prawdziwe wyzwanie, za które matki często nie są doceniane. Kobiety które muszą pracować mogą nie mieć czasu ani energii, aby stawić czoła trudnym sytuacjom w domu.

Czasami wyczerpanie wynika z poszukiwania doskonałości. Ważne jest aby pamiętać, że doskonałość nie istnieje. Nie próbuj być idealną matką. Będziesz potrzebować pomocy i zrozumienia przy realizowaniu wszystkich zadań za które jesteś odpowiedzialna.

Wielkie rozczarowanie

Rzeczywistość macierzyństwa jest zupełnie inna od wyidealizowanych fantazji. Trudności i obowiązki są ogromne. Ważne jest, aby pozbyć się pojęcia “idealnej matki”. Macierzyństwo w rzeczywistości składa się zarówno z dobrych, jak i złych chwil.

Nie ma sposobu aby być idealną matką, istnieją za to miliony sposobów jak być dobrą matką
-Jill Churchill-

Kogo może dosięgnąć syndrom wypalenia?

Nie ma typowego profilu człowieka który byłby podatny na tą przypadłość. W rzeczywistości syndrom wypalenia matki może dotknąć kobiety o dowolnym statusie społecznym. Może to również dotyczyć zarówno świeżo upieczonych matek, jak i tych doświadczonych.

Zespół ten może wystąpić w dowolnym momencie. Może to być tuż po urodzeniu dziecka lub wiele miesięcy lub lat później. Istnieje kilka czynników które mogą wpływać na zmęczenie matki. Jednym z nich jest posiadanie bliźniaków lub kilku dzieci w tym samym wieku.

Takie przypadki powodują poważny wzrost ilości obowiązków i pracy które musi wykonać matka. Może to prowadzić do jej wycieńczenia. Samotne matki są również podatne na syndrom wypalenia. Muszą one wychowywać dziecko bez wsparcia którego potrzebują.

Jak sobie radzić z syndromem wypalenia?

Najważniejszym i najbardziej efektywnym sposobem na wyzdrowienie jest uświadomienie sobie, że idealne matki nie istnieją. Nie bój się dzielić swoimi uczuciami z ludźmi którzy cię otaczają. Możesz się podzielić swoimi doświadczeniami z innymi matkami.

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy specjalisty, powinnaś skonsultować się z psychologiem. Delegowanie części swoich obowiązków na członków rodziny również jest bardzo wskazane. Jeżeli jesteś samotną matką, możesz szukać wsparcia w rodzinie i u przyjaciół. Wszelkie grupy wsparcia dla samotnych matek też mogą okazać się bardzo przydatne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.