Seks po ciąży - kiedy jest najlepszy czas by zacząć na nowo?
Seks po ciąży to niestety nadal temat tabu w naszym społeczeństwie. Wielu parom po narodzinach dziecka trudno jest przywrócić dawniejszą rutynę życia małżeńskiego. Trzeba przygotować się na to, że aby zbliżenia intymne były źródłem przyjemności dla obojga partnerów, potrzebny będzie czas i cierpliwość. Utrata zainteresowania seksem jest zagadnieniem często występującym i być może również Tobie razem z partnerem przyjdzie stawić temu czoła.
Seks po ciąży może oznaczać rozpoczęcie od nowa i to w różnorakim tego słowa znaczeniu. Jak się okazuje, odsetek par doświadczających trudności w życiu intymnym po narodzinach dziecka jest zaskakująco wysoki. Jak donoszą statystyki badań przeprowadzonych wśród Australijek, spośród 1500 mam aż 89% uznaje, że seks po ciąży przed upływem 3 miesięcy od porodu jest źródłem uczucia dyskomfortu. 51% kobiet przyznało, że czas ten przedłużył się u nich aż do 12 miesięcy.
Rzeczywistość po porodzie
Po porodzie wiele w Twoim życiu się zmieni. Masz mniej czasu na seks z partnerem między innymi dlatego, że znaczną część Twojego dnia (i nocy) zajmuje opieka nad dzieckiem. Związane z tym wyczerpanie i napięcie poważnie wpłynie na Twój stan fizyczny i emocjonalny. Dlatego też nie oczekuj, że od razu będziesz w stanie wrócić do Waszej intymnej rutyny.
Co więcej, jeśli chodzi o kwestię fizjologiczną, musisz pamiętać, że w trakcie ciąży Twoja macica znacznie zwiększyła swój rozmiar a w momencie porodu wagina została bardzo rozszerzona. Dlatego też powrót do dawnej kondycji i rozmiaru będzie wymagał czasu – zwłaszcza jeśli w trakcie porodu wystąpiło pęknięcie bądź wykonano nacięcie. Możesz się też spodziewać niewielkich krwotoków, co również opóźni seks po ciąży.
Z drugiej strony, po porodzie Twój organizm wydziela hormon – prolaktynę, który umożliwia powstawanie mleka w Twoich piersiach. Prolaktyna obniża poziom estrogenu, co odbija się z kolei na życiu seksualnym.
Seks po ciąży – kiedy można zacząć bez obaw?
Po pierwsze pamiętaj, że rzeczywistym powodem, dla którego seks po ciąży powinien poczekać jest zapewnienie Twojemu ciału możliwości “odpoczynku” i regeneracji. Skąd taka konieczność? Pamiętaj, że masz za sobą zmiany emocjonalne, fizyczne i hormonalne – wszystko to odbija się na Twoim życiu seksualnym.
Seks po ciąży i jego jakość różni się w zależności od kobiety. Choć rozsądnie zaleca się wstrzęmięźliwość seksualną przez około czterdzieści dni po porodzie, wiele zależy od przebiegu porodu oraz jego wpływu na organizm świeżo upieczonej mamy.
Jak twierdzi Komitet Naukowy Hiszpańskiego Towarzystwa Antykoncepcji (SEC), jeżeli nie wystąpiły komplikacje, po cesarskim cięciu można przystąpić do stosunków płciowych już po około 20 dniach od porodu. Należy jednak zadbać o to, żeby pozycja była wygodna i komfortowa dla kobiety.
Jeżeli z kolei poród był naturalny, konieczne będzie odczekanie 5-6 tygodni.
Co się stanie jeśli partnerzy zdecydują się na seks po ciąży zbyt wcześnie? Nie tylko będzie on bolesny dla kobiety, ale też zaburzy naturalny proces regeneracji i gojenia się organizmu. Może nawet spowodować uszkodzenia, których wyleczenie dodatkowo się skomplikuje. W skrajnych przypadkach może dojść do infekcji lub nawet pojawi się konieczność zabiegu chirurgicznego.
“Większość kobiet uznało, że seks był przyczyną dyskomfortu w trzech pierwszych miesiącach po porodzie. Ponad połowa przyznała, że odczuwa dyskomfort nawet po 12 miesiącach”.
Seks po ciąży a kwestie psychologiczne
Seks po ciąży będzie łatwiejszy jeśli postarasz się zrozumieć, co dzieje się w Twoim ciele i psychice odkąd jesteś świeżo upieczoną mamą. Jest to bardzo ważny aspekt naszego życia, którego nie powinniśmy zaniedbywać.
Jesteś kobietą o rozmaitych potrzebach, wśród nich znajdują się również te seksualne. Jeżeli uda Ci się wrócić do życia seksualnego z partnerem łagodnie i przyjemnie, przyczyni się to do jakości Twojego życia. Pamiętaj, że nie wszystko musi mieć podtekst erotyczny. Połóżcie się razem, przytulcie, całujcie, obdarzajcie czułością bez żadnych oczekiwań. Z czasem zauważysz, że podnosi to Twoje libido i pomaga zadbać o Waszą więź.
Inne komplikacje
Kwestie psychologiczne i emocjonalne nie są jedynymi przeszkodami, jakie mogą stanąć partnerom na drodze do satysfakcjonującego pożycia. Mogą się również pojawić inne problemy takie jak:
- Suchość pochwy
- Ból i nadwrażliwość
- Niekomfortowe pozycje podczas zbliżenia
Nowy etap dla obojga partnerów
Pamiętaj, że w etapie po porodzie należy mieć realistyczne oczekiwania. Nie myśl, że od razu odzyskasz całą swoją siłę seksualną i tuż po narodzinach Twojego maluszka znów staniesz się wulkanem podniecenia jak gdyby nic w Twoim życiu się nie zmieniło.
Zamiast się frustrować, daj sobie i partnerowi czas tak, abyście oboje poczuli się komfortowo. Na tym etapie ogromne znaczenie ma więź z Twoim partnerem. Rozmawiaj z nim otwarcie i wyjaśniaj mu swoje potrzeby oraz obawy. Dzięki temu zmniejszy się poziom napięcia i stresu Was obojga. Nikt nie będzie też oczekiwał natychmiastowego powrotu do stanu sprzed ciąży.
Udawanie, że po porodzie wszystko jest zupełnie tak jak dawniej jest wielkim błędem. Seks po porodzie oznacza całkiem nowy początek i nową naukę – w przypadku wielu par praktycznie od zera.
Musisz odkryć, którędy teraz przyjemność przechadza się po Twoim ciele, jakie praktyki lubisz, co Cię podnieca i jakie traktowanie ze strony partnera sprawia Ci przyjemność. Być może z czasem wszystko wróci do normy, a może też całkiem się zmieni – każda kobieta jest zupełnie inna. Najważniejsze to słuchać swoich potrzeb i informować o nich partnera tak, żeby kochał Cię w sposób, który sprawi Ci przyjemność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Byrd JE, Hyde JS, DeLamater JD, Plant EA. (1998). Sexuality during pregnancy and the year postpartum. J Fam Pract. 1998 Oct; 47(4):305-8.
- Enderle, C. D. F., Kerber, N. P. D. C., Lunardi, V. L., Nobre, C. M. G., Mattos, L., & Rodrigues, E. F. (2013). Condicionantes y/o determinantes del retorno a la actividad sexual en el puerperio. Revista Latino-Americana de Enfermagem, 21(3), 719-725. http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0104-11692013000300719&script=sci_arttext&tlng=es
- Gómez Cantarino, S., & Moreno Preciado, M. (2012). La expresión de la sexualidad durante la gestación y el puerperio. http://rua.ua.es/dspace/handle/10045/24154
- González Labrador, I., & Miyar Pieiga, E. (2001). Sexualidad femenina durante la gestación. Revista cubana de medicina general integral, 17(5), 497-501. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252001000500015