Czym jest psychoza poporodowa? Przyczyny, objawy i leczenie.

Czym jest psychoza poporodowa? Przyczyny, objawy i leczenie.
Marián Carrero Puerto

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Marián Carrero Puerto.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli jesteś w okresie poporodowym i czujesz że towarzyszą Ci stany takie jak rozdrażnienie, bezsenność lub halucynacje ten artykuł może być właśnie dla Ciebie. Psychoza poporodowa zwana również psychozą połogową to patologia psychiczna, która dotyka bardzo mały odsetek kobiet po porodzie.

Tylko około 0,15 procent matek doświadcza tego zjawiska, lecz objawy jakie niesie psychoza poporodowa są znacznie poważniejsze niż te w depresji poporodowej.

Istnieje kilka czynników które przyczyniają się do rozwoju tego stanu. Ma to też wiele wspólnego ze stresem i zmianami hormonalnymi związanymi z ciążą i porodem.

Zmiany wpływające na ciało kobiety po urodzeniu dziecka również mają istotny wpływ na jej stan psychiczny. Warto także pamiętać, że odpowiedzialność za opiekę nad noworodkiem również odgrywa rolę w pojawieniu się psychozy poporodowej.

Ten stan psychiczny jest bardzo delikatny, ponieważ rozproszenie może trwać nawet kilka miesięcy. Ponadto może to prowadzić do choroby afektywnej dwubiegunowej.

Specjaliści medyczni podkreślają, że psychozy poporodowej nie należy lekceważyć. Ta patologia wymaga leczenia farmakologicznego, terapii i hospitalizacji psychiatrycznej.

Psychoza poporodowa – przyczyny

Główną przyczyną psychozy w okresie połogowym jest stres. W pewnym momencie poziom stresu osiąga tak wysoki punkt, którego matka nie może już więcej kontrolować.

Psychoza poporodowa młodej matki

To twierdzenie pochodzi z analizy statystycznej populacji kobiet, które cierpą na tę chorobę.

Na podstawie tych samych badań, następujące grupy kobiet są bardziej narażone na rozwój psychozy poporodowej:

  • Kobiety cierpiące na schizofrenię.
  • Kobiety, które już cierpią na chorobę dwubiegunową.
  • Matki z historią narkomanii.
  • Kobiety, które nie chciały być w ciąży.
  • Ofiary wykorzystywania seksualnego.
  • Osoby z rodzinną historią chorób psychicznych.
  • Osoby z poważnymi problemami rodzinnymi, czy to z partnerem czy z inną osobą w domu.
  • Narkomani, którzy wykazują objawy abstynencji.
  • W niektórych przypadkach matki które stoją przed nowym wyzwaniem macierzyństwa.

Oprócz stresu istnieją inne nie-psychiatryczne stany, które mogą również przyczynić się do pojawienia się psychozy poporodowej:

  • Poporodowe zapalenie tarczycy.
  • Nowotwór mózgu.
  • Ekstremalne zaburzenie hormonalne.
  • Infekcje w okresie połogowym.
  • Odurzenie od leków, chemikaliów lub narkotyków.

Teraz kiedy znamy już przyczyny psychozy poporodowej przejdźmy do jej symptomów.

Psychoza poporodowa – symptomy

U matek u których rozwinęła się psychoza poporodowa, występują objawy podobne do zaburzeń dwubiegunowych.

Istotne jest jak wiele kobiet cierpiało już na chorobę afektywną dwubiegunową lub inne choroby psychiczne w rodzinie. Nie wszystkie jednak pacjentki wykazują te same objawy czy takie samo natężenie objawów.

Poniżej znajduje się lista najpopularniejszych manifestacji:

  • Bezsenność.
  • Depresja.
  • Halucynacje.
  • Dezorientacja.
  • Nadpobudliwość.
  • Epizody maniakalne.
  • Nadmierna drażliwość.
  • Drastyczne wahania nastroju.
  • Zachowanie agresywne (wobec siebie lub wobec dziecka).
  • Trudności w rozpoznawaniu osób wokół.

Jeśli chodzi o ten ostatni objaw, należy dokonać rozróżnienia między psychozą poporodową a depresją poporodową.

Chociaż istnieją bardzo rzadkie wyjątki w których depresja może przekształcić się w psychozę poporodową, te patologie umysłowe nie są połączone i są wyraźnie odróżnialne.

Psychoza poporodowa a depresja poporodowa – różnice

Depresja poporodowa i psychoza poporodowa mają pewne wspólne objawy. Mimo wszystko są to jednak dwie wyraźnie różne choroby.

Po pierwsze depresja poporodowa nie jest radykalną chorobą psychiczną, podobnie jak psychoza. W rzeczywistości poprzez leczenie lekami przeciwdepresyjnymi, objawy można wyeliminować.

Jednak psychoza poporodowa wymaga hospitalizacji. W przeszłości stosowano nawet terapie szokiem elektrycznym, ponieważ halucynacje nie rozpraszały się przy pomocy prostych leków.

Matka z depresją poporodową nie doświadcza halucynacji ani utraty tożsamości. Nie będzie też wykazywać rozłąki z rzeczywistością ani nie przestawać rozpoznawać otaczających ją osób.

Innym ważnym rozróżnieniem jest to, że objawy psychozy ujawniają się stopniowo, podczas gdy objawy depresji poporodowej pojawiają się dość nagle.

W rzeczywistości mogą pojawić się nawet do 4 tygodni po urodzeniu dziecka.

Terapia psychozy poporodowej

Psychoza poporodowa- leczenie

Psychoza poporodowa jest skrajną patologią umysłową, dlatego to jej leczenie wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Wiele objawów związanych z tą chorobą nie ustępuje samoistnie. Mogą one jedynie nieco osłabnąć, jeśli nie są leczone prawidłowymi lekami i nadzorowane w przypadku zaostrzenia.

Dlatego też leczenie zwykle wiąże się z przyjęciem do ośrodka, w której interdyscyplinarny zespół specjalistów może opiekować się pacjentką. W skład tego zespołu wchodzi lekarz, psychiatra i psycholog. Leczenie wymaga również podawania określonej kombinacji leków.

Specjaliści medyczni ustalą jakie leki są konieczne w zależności od potrzeb pacjentki, biorąc pod uwagę zarówno stan psychiczny jak i możliwe choroby organiczne.

W bardzo skrajnych przypadkach stosuje się terapię snu. Ten rodzaj leczenia zastępuje leczenie porażeniem prądem elektrycznym, które nie jest już uważane za realną opcję leczenia.

Bez wątpienia ten poważny i niezwykle rzadki stan wymaga intensywnego leczenia matki. Jeśli zauważysz te objawy u siebie lub u kogoś ze znajomych natychmiast skontaktuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.