Niepokój matki w pierwszych miesiącach życia dziecka
Wejście w okres macierzyństwa jest wyzwaniem, które czasami może wywołać zaniepokojenie u wielu kobiet. Dowiedz się, co zrobić, jeśli w pierwszych miesiącach życia dziecka budzi się w Tobie niepokój matki.
Jak wyobrażałaś sobie pierwsze miesiące z dzieckiem, zanim zostałaś mamą? Prawdopodobnie spodziewałaś się słodkiego okresu pełnego pozytywnych emocji. Czas wypełniony miłością, radością nowego życia, które w Tobie rosło, pełnia i satysfakcja… Jednak co zrobić, gdy pojawia się niepokój matki?
Ten pozytywny obraz macierzyństwa, który jest nam prezentowany w mediach, sprawia, że wiele kobiet może odczuwać ogromne poczucie winy, gdy pierwsze miesiące z dzieckiem są wypełnione strachem i niepewnością.
Jednak niepokój matki po porodzie i w późniejszym okresie jest całkowicie normalny i musimy być przygotowane, aby sobie z nim poradzić.
Prawdą jest, że kobiety, które już wcześniej doświadczały lęku, są bardziej skłonne do manifestowania go w tym czasie. Nawet te, które nigdy nie miały takich problemów, mogą zacząć cierpieć z powodu ogromnych zmian, które pociąga za sobą macierzyństwo.
W każdym razie ważne jest, aby wiedzieć, skąd bierze się ten dyskomfort i jakie środki możemy zastosować, aby go złagodzić.
Jak wykryć niepokój matki?
Te matki, które już znają lęk, będą mogły łatwo zidentyfikować jego objawy, gdy się już one pojawią. Ale dla tych, które doświadczają go po raz pierwszy, może to być niepokojące uczucie. Mogą nawet pomyśleć, że coś się z nimi dzieje na poziomie fizycznym. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o głównych oznakach niepokoju:
- Objawy fizjologiczne, takie jak duszność, ucisk w klatce piersiowej, napięcie mięśni, szybkie bicie serca lub pocenie się. Mogą również pojawić się bóle brzucha, głowy lub jakikolwiek inny ból, który nie ma medycznego wyjaśnienia.
- Powracające myśli, których kobieta nie może wyciszyć. Może to dotyczyć zdrowia dziecka, jej zachowania jako matki lub jakiejkolwiek innej sprawy. Ale ostatecznie są to nadmierne zmartwienia, które powodują wielki dyskomfort i których nie można się pozbyć.
- Mogą pojawić się powtarzające się, bezcelowe zachowania, takie jak ciągłe poruszanie nogą lub obgryzanie paznokci. Możliwe jest również popadnięcie w zachowania kompulsywne, takie jak przejadanie się. Aby uniknąć niepokoju i zmartwień matka może próbować unikać pewnych sytuacji, takich jak przebywanie z dala od dziecka dłużej niż kilka minut.
Dlaczego pojawia się niepokój w pierwszych miesiącach życia dziecka?
Istnieje kilka powodów, które mogą powodować niepokój matki w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wszystkie z nich są związane z przejściem, na różnych poziomach, do zostania matką. Tak więc do głównych przyczyn niepokoju należą:
- Troska o zdrowie dziecka. Pragnienie, aby dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało, może prowadzić do niepokoju i nadmiernej czujności matki. Kiedy strach, że coś złego stanie się dziecku, jest nieproporcjonalny lub negatywnie wpływa na samopoczucie, wtedy pojawia się lęk.
- Strach przed niewykonaniem zadania. Bycie matką oznacza branie odpowiedzialności za życie, które zależy prawie całkowicie od Ciebie. O samopoczuciu i szczęściu dziecka decyduje w dużej mierze wydajność matki. Coś, co może wywołać wysoki poziom niepokoju i strachu, gdy matka nie jest pewna, jak powinna postępować.
- Strach przed utratą tożsamości. Niewątpliwie macierzyństwo od pierwszej chwili staje się jedną z najważniejszych ról w życiu kobiety. Z tego powodu wiele matek często obawia się, że ta nowa rola pochłonie je w taki sposób, że uniemożliwi im dalszy rozwój jako kobietom, żonom lub profesjonalny od strony zawodowej. Krótko mówiąc, obawiają się, że ich tożsamość zostanie zredukowana do roli matki.
Co możemy z tym zrobić?
Odsetek kobiet odczuwających lęk po urodzeniu dziecka jest wysoki. Dlatego jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, powinnaś wiedzieć, że nie jesteś sama.
Po pierwsze, pozbądź się poczucia winy. Wszystko, co czujesz w tej chwili jest ważne, a Twój niepokój nie oznacza, że jesteś złą matką. Z drugiej strony istotne jest, aby nie wymagać od siebie zbyt dużo. Nie musisz być idealna, aby Twoje dziecko rosło zdrowe i szczęśliwe.
Spróbuj przeanalizować Twoje myśli i skontrastować je z rzeczywistością. Jeśli nie są zbyt obiektywne, zastąp je bardziej odpowiednimi. Bardzo pomocne może być również nauczenie się technik oddychania lub relaksacji, aby regulować poziom lęku.
Ale przede wszystkim okaż sobie współczucie i szukaj profesjonalnej pomocy, jeśli niepokój zaczyna przeszkadzać w Twoim normalnym życiu. Pamiętaj, że Twoje dobre samopoczucie to dobre samopoczucie Twojego dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Leach, L. S., Poyser, C., & Fairweather‐Schmidt, K. (2017). Maternal perinatal anxiety: A review of prevalence and correlates. Clinical Psychologist, 21(1), 4-19. https://aps.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/cp.12058
- Somerville, S., Dedman, K., Hagan, R., Oxnam, E., Wettinger, M., Byrne, S., … & Page, A. C. (2014). The perinatal anxiety screening scale: development and preliminary validation. Archives of women’s mental health, 17(5), 443-454. https://link.springer.com/article/10.1007/s00737-014-0425-8