Poznaj najpopularniejsze zaburzenia trawienia u dzieci

Celiakia, nietolerancja laktozy i zapalenie żołądka i jelit to jedne z najważniejszych chorób układu pokarmowego. Czy znasz je? Dowiedz się o nich więcej!
Poznaj najpopularniejsze zaburzenia trawienia u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2021

Choć oczywiście chcielibyśmy, żeby dzieci były cały czas zdrowe, czasami jest to dość trudne. U dzieci zaburzenia trawienia występują bardzo często i w zdecydowanej większości przypadków mają zbliżone objawy.

Dlatego w niektórych przypadkach dokładna diagnoza może być trudna, dlatego wczesne udanie się do specjalisty to najlepszy sposób na uniknięcie nieprzyjemnej sytuacji w przyszłości. Z tego powodu dzisiaj opiszemy Ci niektóre z najczęstszych schorzeń, jakie możemy napotkać w szpitalach. Zapraszamy do lektury!

Czy zaburzenia trawienia są powszechne u dzieci?

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci zaburzenia trawienia są dość powszechne. Pomyśl o liczbie narządów, o których mówimy: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie, jelito grube, odbytnica, odbyt… I to nie licząc powiązanych z nimi gruczołów! A pominęliśmy jeszcze przykład wątrobę i trzustkę.

Logiczne jest zatem myślenie, że jakakolwiek zmiana w tych narządach jest zaburzeniem trawienia. Lekarzem odpowiedzialnym za diagnozowanie i leczenie tych chorób jest gastroenterolog, a w przypadkach, gdy wymagana jest operacja chirurgiczne, do gry wchodzą chirurdzy ogólni.

Dziewczyna z zapaleniem żołądka i jelit, jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego.

Wszystkie te stany mają różne objawy, w tym ból brzucha, gorączkę, nudności, wymioty, biegunkę i zażółcenie skóry (żółtaczka). Szacuje się, że każdego roku w samej tylko Polsce występuje 400 000 przypadków biegunki u dzieci.

Niektóre zaburzenia trawienia u dzieci

Większość schorzeń, które wymienimy poniżej, odpowiada typowym chorobom, podczas gdy tylko jeden rodzaj — zapalenie wyrostka robaczkowego — wymaga interwencji chirurga. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

1. Zapalenie żołądka i jelit, jedno z najczęstszych zaburzeń trawienia

Jak sama nazwa wskazuje, choroba ta odpowiada zapaleniu żołądka i części jelita cienkiego. Zwykle występuje w wyniku infekcji wirusowych lub zatrucia pokarmowego. Z klinicznego punktu widzenia mogą pojawić się bóle brzucha, biegunka i wymioty.

Na szczęście jest to zwykle samoograniczający się stan. Oznacza to, że zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak leczenie jest nadal konieczne: ważne jest zapewnienie stałego nawodnienia i dostarczanie składników odżywczych, aby uniknąć potencjalnych komplikacji.

2. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego to jedna z najczęstszych chorób na tej liście! To choroba chirurgiczna układu pokarmowego w sensie dosłownym. Jest to bowiem postępujące zapalenie wyrostka robaczkowego. Znajduje się on w jelicie ślepym (to ostatnia część jelita cienkiego), bardzo blisko początku okrężnicy wstępującej.

Objawy, które mogą wystąpić u dzieci z zapaleniem wyrostka robaczkowego – jak również u dorosłych – to ból brzucha w prawej dolnej części (w rejonie znanym jako prawy dół biodrowy), gorączka, nudności, wymioty i utrata apetytu.

Rozwiązaniem jest szybka operacja chirurgiczna. Im dłużej trwa oczekiwanie na usunięcie wyrostka robaczkowego, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, takich jak perforacja tkanki i początek zapalenia otrzewnej.

3. Celiakia

Celiakia jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną charakteryzującą się nietolerancją glutenu. Białko to znajduje się w powszechnie stosowanej żywności, takiej jak pszenica, jęczmień i żyto. Nawet w niewielkich ilościach może powodować ciężkie reakcje zapalne przewodu pokarmowego.

Z biegiem czasu, zwłaszcza w okresie dzieciństwa, kiedy nie ma dokładnej diagnozy, pogorszenie stanu najbardziej wierzchniej warstwy jelita może prowadzić do wystąpienia zespołu złego wchłaniania.

Powoduje to niespecyficzne zaburzenia trawienia i ogólnie problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak ból i biegunka. Ale co ważniejsze, upośledzone jest wchłanianie składników odżywczych. U dzieci znacznie utrudnia to wzrost i rozwój.

4. Nietolerancja laktozy

Według publikacji Hiszpańskiej Fundacji Układu Pokarmowego (FEAD), szacunkowa częstość występowania tego schorzenia w tym kraju wynosi 20-40%, co czyni go dość ważnym schorzeniem. Dzieje się tak z powodu niskiej produkcji enzymów do przetwarzania laktozy. W Polsce wskaźnik ten jest nieco niższy, ale także istotny.

Ten składnik odżywczy jest węglowodanem obficie obecnym w żywności opartej o produkty mleczne, w tym w mleku. Niewłaściwie przetworzona może powodować liczne objawy, takie jak ból brzucha i wzdęcia, a także biegunkę.

Dziecko z biegunką z powodu nietolerancji laktozy.

Czy te schorzenia można leczyć?

Tak, na szczęście choroby, o których wspomnieliśmy powyżej, mają skuteczne metody leczenia. Niektóre z nich mają jedynie zapobiegać rozwojowi powikłań, takich jak nawodnienie w przypadku wirusowego zapalenia żołądka i jelit. Inne są w pełni skuteczne, jak w przypadku wyrostka robaczkowego.

W przypadku specyficznych nietolerancji, takich jak celiakia i nietolerancja laktozy, jedynym rozwiązaniem jest stopniowe wprowadzanie zmian w diecie w celu wyeliminowania potencjalnie szkodliwych pokarmów. Niestety nadal nie ma metod leczenia tych schorzeń.

Zaburzenia trawienia to bardzo zróżnicowana grupa dolegliwości!

Przedstawiliśmy Wam mały wybór, jednak istnieje ich wiele, wiele więcej. Niedrożność jelit, zapalenie trzustki i choroba Hirschsprunga to tylko niektóre z nich.

W niektórych przypadkach można je zdiagnozować rutynowymi wizytami u pediatry. Wskazane jest jednak jak najszybsze udanie się do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów. Wreszcie, w szczególnych przypadkach, należy skonsultować się z gastroenterologiem dziecięcym lub chirurgiem dziecięcym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Polanco I, et al. Enfermedad celíaca. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de Gastroenterología, Hepatología y Nutrición Pediátrica SEGHNP-AEP.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.