Okres poporodowy – dlaczego sprawia tyle trudności?

Okres poporodowy – dlaczego sprawia tyle trudności?

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2018

Okres poporodowy, nazywany też połogiem, to coś więcej niż czas odosobnienia, kiedy ​​ciało kobiety musi powrócić do poprzedniego stanu. To także okres adaptacji, często charakteryzujący się przytłaczającymi emocjami, wylewającymi się pod postacią łez.

Aby było jasne, w tym artykule omawiamy jedynie okres poporodowy, a nie przypadki depresji poporodowej.

Zacznijmy od tego, że wiele matek przechodzi nieoczekiwane procedury podczas porodu (np. cesarskie cięcie).

Poród pozostawia fizyczne rany, które muszą się zabliźnić. Twoje ciało jest posiniaczone, a brzuch wciąż spuchnięty. Masz teraz do czynienia z nowym zestawem lęków, z tą delikatną, kruchą istotą całkowicie od Ciebie zależną.

Okres poporodowy nie jest łatwy. Każda kobieta przechodzi go w sposób, który jest dla niej najlepszy i najzdrowszy. Pierwsze tygodnie to czas na słuchanie własnego ciała i nawiązanie więzi z dzieckiem. Twoje emocje mogą jednak wzrastać i opadać, a Twoje otoczenie nie zawsze będzie po Twojej stronie.

Okres poporodowy – czas, aby odzyskać zdrowie fizyczne i emocjonalne

Jest tak wiele do zrobienia, zanim dziecko się urodzi. Mama i tato zaplanowali, jak będzie wyglądał jego pokój, kto będzie za co odpowiedzialny i jak będą wychowywać nowego członka rodziny.

Wśród tych długoterminowych planów bardzo rzadko myślimy o bardziej naglących krótkoterminowych wyzwaniach. Okres poporodowy jest jednym z nich.

Teraz, kiedy Twoje dziecko przyszło na świat, pora zmierzyć się z rzeczywistością ciała, które jest znowu puste. Twoje ciało cierpi od ran, a Twoja sylwetka wydaje się obca.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Okres poporodowy - kobieta przed lustrem

Twój okres poporodowy może być inny niż mój

Twoja najlepsza przyjaciółka mogła mieć wymarzone narodziny, jedne z tych, podczas których dziecko praktycznie wyskakuje z ciała bez większej pomocy. Narodziny, podczas których wszystko idzie zgodnie z planem i jest dużo czasu na cielesny kontakt matki z noworodkiem.

Jednak inne porody są tego całkowitym przeciwieństwem. Dziecko przychodzi na świat wcześniej, konieczne jest cesarskie cięcie, a także kilka tygodni w inkubatorze. Nikt nie jest na to przygotowany. W takich przypadkach okres poporodowy może być drażliwy, a nawet traumatyczny.

Każda kobieta inaczej przechodzi okres poporodowy. Mimo to często zaskakuje nas, jak szybko celebrytki odzyskują swoją sylwetkę.

W mediach społecznościowych nie brakuje zdjęć nowych matek z niemal płaskim brzuchem. Dla porównania spoglądamy w lustro. Okazuje się, że nadal wyglądamy jak w trzecim trymestrze ciąży.

Okres poporodowy to czas burzy hormonalnej

Pragniesz spokoju, ale Twoje ciało wciąż się zmienia. Oczywiście boli. Chcesz się zrelaksować, ale bardziej martwi Cię to, czy Twoje dziecko je, śpi, oddycha, siusia, porusza się, czy też ma kolkę.

I jakby tego było mało, Twoje hormony ciągle się burzą.

  • Okres poporodowy wiąże się ze spadkiem poziomów estrogenu i progesteronu. Nie martw się, powrócą do normy wraz z cyklem owulacji.
  • W tym samym czasie wzrastają poziomy prolaktyny. Ma to zasadnicze znaczenie: pomaga w produkcji mleka i wytwarzaniu oksytocyny. Ten hormon, ten sam, który wywołuje skurcze podczas porodu, ma teraz zupełnie inny cel. Dzięki prolaktynie Twoja macica się kurczy. Pomaga to wyleczyć rany pozostawione przez odklejenie łożyska i zapobiega krwotokowi.
Okres poporodowy


Okres poporodowy – etapy

Wszyscy wiemy, że okres poporodowy to czas powrotu do zdrowia po urodzeniu i że u każdej kobiety przebiega inaczej. Są jednak fazy, które są mniej więcej stałe.

  • Bezpośredni połóg: pierwsze 24 godziny po narodzinach dziecka.
  • Wczesny lub średni połóg: od 2 do 7 dni po urodzeniu. W tym czasie genitalia zaczynają wracać do normy. Pojawia się lochia i mleko w piersiach.
  • Późny połóg: od 11. do 40. lub 45. dnia po urodzeniu dziecka. Na tym etapie macica wróciła już do swoich rozmiarów, a jeśli nie karmisz piersią, może pojawić się miesiączka.

W niektórych krajach, np. w Kanadzie, specjaliści mówią o przedłużonym połogu, który może trwać do 8 lub 12 miesięcy. Nic dziwnego. Ciało kobiety i jej emocje czasami mogą potrzebować kilku miesięcy, aby powrócić do normalności.

Noworodek i ręka matki

Okres poporodowy i Twoje prawo do wyrażania emocji

To nie tylko hormony. Nie wszystko jest chemiczne. Stajesz w obliczu nowej rzeczywistości, która właśnie Cię uderzyła. Nawet jeśli jesteś zmęczona i pozbawiona snu, coś każe Ci zachować czujność i świadomość przez cały czas. To są nieznane doznania, dziwne, ale i kojące.

Jesteś matką i to jest zarówno ekscytujące, jak i przerażające. „Czy robię to dobrze?”. To pytanie pojawia się w Twoim umyśle raz za razem, ale odkładasz je na bok, gdy tylko bierzesz swoje dziecko w ramiona.

Twoje ciało jest ranne, nosisz podkłady poporodowe, luźne ubrania i cóż, nie wyglądasz najlepiej.

Możesz się zastanawiać, czy kiedykolwiek będziesz taka sama jak wcześniej. Są to wątpliwości, które przychodzą i odchodzą. Możliwe, że od czasu do czasu będziesz musiała wypuścić te wszystkie emocje i się wypłakać. I co z tego?

Jesteś szczęśliwa, trzymając to nowe życie w swoich ramionach. Okres poporodowy wkrótce się skończy, ale to dopiero początek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.