Odzyskać figurę po ciąży - jak zrobić to szybko?
Odzyskać figurę po ciąży to nie jest żadna niemożliwa do spełnienia mrzonka. Wiele matek zastanawia się, jakie ćwiczenia można wykonać, aby szybko odzyskać figurę po ciąży. W tym artykule chcemy podzielić się wskazówkami, które pomogą Ci osiągnąć ten cel znacznie łatwiej, niż by Ci się mogło wydawać.
“Pudłujesz 100% nieoddanych strzałów”
-Wayne Gretzky (emerytowany kanadyjski hokeista)-
Edukacja posturalna, by odzyskać figurę po ciąży
O co chodzi w edukacji posturalnej? I jak pomaga ona odzyskać figurę po ciąży? Wyrażenie to odnosi się do nauki przyjmowania właściwej postawy ciała. Prawidłowa pozycja ciała jest bowiem kluczową częścią drogi do odzyskania figury w krótkim czasie.
Korzyści płynące z wiedzy, jak prawidłowo podnosić dziecko lub wykonywać każdą czynność we właściwy sposób, są niezaprzeczalne.
Zdaniem ekspertów, ta wiedza zapobiega problemom z kręgosłupem. Pomaga także uniknąć dysfunkcjom dna miednicy, co wpływa także na macicę, pęcherz i odbytnicę.
Odpoczynek jest istotną częścią procesu odzyskiwania figury
Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek programu ćwiczeń należy zaznaczyć, że nie możesz rozpocząć ich zaraz po urodzeniu dziecka. Powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności. Czas rekonwalescencji po porodzie jest odmienny dla każdej kobiety.
Celem tych ćwiczeń jest ponowne rozpoczęcie aktywności. W rzeczywistości, zdaniem specjalisty ds. psychoprofilaktyki, ponowna aktywność kobiet po porodzie poprawia ich nastawienie, nastrój i podnosi poczucie własnej wartości.
Kiedy rozpocząć program treningowy?
W wielu przypadkach najlepiej nie wracać na siłownię przynajmniej przez 3 lub 4 tygodnie po porodzie. Właściwy czas dla Ciebie powinien zostać ustalony przez Twojego lekarza, który oceni jak długo musisz czekać przed rozpoczęciem cyklu treningowego.
Jak szybko odzyskać figurę
Jakie ćwiczenia mogą pomóc Ci szybko odzyskać figurę po ciąży? Zanim wymienimy kilka sugestii, chcemy podkreślić, że wiele ćwiczeń można wykonać za pomocą piłki gimnastycznej.
Mając to na uwadze, oto kilka pomysłów:
- Możesz dać odpocząć mięśniom brzucha i ćwiczyć mięśnie bioder i miednicy. Połóż dłonie na podłodze i podnieś jedną nogę. Możesz wykonać dwie serie po dziesięć powtórzeń, na przemian obydwiema nogami.
- Utrzymując taką samą pozycję jak w poprzednim ćwiczeniu, podnieś nogi i napnij pośladki. To wzmocni obszar brzucha. Możesz wykonać dwie serie po 10 powtórzeń.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie i narządy wewnętrzne
- Tym razem musisz położyć się na piłce, na plecach. Napnij mięśnie dolnej części brzucha, ud i pośladków. Tak jak poprzednio, wykonaj 2 serie po 10 powtórzeń.
- Kolejne ćwiczenie polega położeniu się na plecach, na macie do ćwiczeń i podniesieniu nóg pod kątem 45° w stosunku do ciała. W tym celu przyłóż brodę do klatki piersiowej i utrzymuj ramiona na wysokości ciała. Przytrzymaj pozycję przez 10 sekund, trzy razy. To ćwiczenie pomoże wzmocnić narządy wewnętrzne.
Ćwicz razem z dzieckiem
Możesz także wykonywać część ćwiczeń ze swoim dzieckiem. Jak to zrobić? Oto kilka pomysłów:
- Możesz wziąć dziecko na ręce i podnieść je na wysokość ramion, a następnie ugiąć kolana. To wzmocni twoje nogi i plecy uda, a także pomoże ci przejąć kontrolę nad mięśniami brzucha. Możesz wykonać dwie serie po 10 ugięć kolan.
- Pozostań w tej samej pozycji, co w poprzednim ćwiczeniu i opuść dziecko, trzymając pozycję, nie zginając kolan. Możesz także podnieść ręce i opuścić je na 10 sekund, dwa razy. Tutaj pracujesz nad mięśniami pleców, klatki piersiowej i ramion.
Ćwiczenia wzmacniające górne partie ciała
- Leżąc na plecach na macie do ćwiczeń, trzymaj dziecko powyżej brzucha z ramionami pod kątem 45° do ciała. Umożliwi to dziecku rozwinięcie postrzegania poprzez zwiększenie pola widzenia podczas interakcji z mamą. Po podniesieniu dziecka możesz opuścić je ponownie.
Ćwiczenia wzmacniające dolne partie ciała
- Zaczynając w tej samej pozycji co w poprzednim ćwiczeniu, podnieś nogi pod kątem 90 °, tworząc literę L. Możesz spróbować tego samego ćwiczenia, trzymając dziecko na nogach. Przesuń się do przodu, podnosząc nogi. Ta aktywność wymaga napięcia brzucha, pośladków i ud, dzięki czemu wzmacnia te partie ciała.
- Teraz połóż się na plecach i wykonaj dwa lub trzy uniesienia nóg przed przejściem znów w literę L. Podczas tego ćwiczenia możesz rozmawiać, bawić się lub śpiewać z dzieckiem.
Na początek możesz zacząć od zaledwie 1 lub 2 ćwiczeń, a następnie dodać kolejne do swojego cyklu każdego dnia. Twoim celem powinno być osiągnięcie 10 minut aktywności fizycznej każdego dnia do końca pierwszego tygodnia.
Zalecenia dotyczące wykonywania ćwiczeń po porodzie
W przypadku niektórych schorzeń odradza się wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Na przykład, jeśli u kobiety rozwinęła się infekcja po porodzie lub doszło do poważnego rozdarcia w okolicy narządów płciowych podczas porodu.
Ponadto, jeśli kobieta doświadczyła dużego krwawienia podczas porodu, może mieć anemię. Niedokrwistość może mieć duży wpływ na jej wydajność fizyczną. Jeśli poród odbył się za pomocą cesarskiego cięcia, będzie musiała poczekać dłużej, zanim będzie zdolna do ćwiczeń i będzie w stanie odzyskać figurę po ciąży.
Uważaj, aby nie przesadzić
Niektóre kobiety są tak skupione na utracie wagi, że ich poziom aktywności fizycznej i intensywność ćwiczeń staje się nadmierny. W okresie poporodowym czas ćwiczeń nie powinien trwać dłużej niż 15 – 20 minut.
Pamiętaj, że aby odzyskać figurę po ciąży, Twoim ćwiczeniom powinna towarzyszyć zrównoważona dieta. I oczywiście zawsze musisz być dobrze nawodniona.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213.
- Poti JM, Braga B, Qin B. Ultra-processed Food Intake and Obesity: What Really Matters for Health-Processing or Nutrient Content? Curr Obes Rep. 2017 Dec;6(4):420-431