Syndrom odwodnienia u niemowląt karmionych piersią
Do odwodnienia często dochodzi u dzieci karmionych piersią. Jak to możliwe? Warto się tego dowiedzieć. Powinieneś zdawać sobie sprawę z objawów odwodnienia, aby jak najszybciej się z nimi uporać. Ciało dziecka składa się z około 75% wody. Problem polega na tym, że niemowlęta są mniej zdolne do przechowywania płynów w organizmie niż dorośli. Niemowlęta tracą wiele płynów poprzez oddawanie moczu, stolca, potu, poprzez płacz, wymioty, a nawet podczas oddychania.
Mimo, że wszelkie ubytki płynów mogą zostać zastąpione regularnym karmieniem, wystarczy spojrzeć na to, co znajduje się w ich pieluszce, aby zrozumieć, dlaczego należy je karmić tak regularnie. Może to również pomóc w ustaleniu, kiedy nasza pociecha będzie potrzebować większej ilości płynów, ponieważ w danej chwili wydala więcej niż zwykle.
Objawy odwodnienia u niemowląt karmionych piersią
Utrata płynów jest zjawiskiem normalnym. Płyny te są uzupełniane przy każdym karmieniu dziecka. Czasami jednak dziecko nie wchłania wystarczającej ich ilości. Podczas karmienia butelką łatwo jest dokładnie sprawdzić, ile pokarmu przyjęło dziecko. Jednak w przypadku matek karmiących piersią trudno jest dokładnie to ustalić.
Jak więc możesz stwierdzić, czy dziecko jest wystarczająco płynne i jakie są objawy odwodnienia?
Objawy odwodnienia u niemowląt:
- Suchość ust i warg.
- Suche błony śluzowe (na przykład nozdrza).
- Mniej niż 6 wilgotnych pieluch w ciągu 24 godzin.
- Dziecko nie jest zainteresowane karmieniem piersią.
- Ciemiączko (miękka część głowy) wydaje się być zapadnięte.
- Brak łez, podczas płaczu.
- Rozdrażnienie.
- Ciemniejszy i bardziej skoncentrowany mocz.
- Skóra jest sucha i luźna, a po lekkim naciśnięciu nie odzyskuje natychmiast swojego kształtu.
- Zapadnięte oczy.
- Apatia.
Przyczyny odwodnienia niemowląt karmionych piersią
Jedną z najczęstszych przyczyn odwodnienia u niemowląt jest nie karmienie piersią 8-12 razy dziennie i robienie tego tylko wtedy gdy chce tego dziecko. Nawet jeśli dziecko nie obudzi się na karmienie, powinno się je przerwać sen i karmić w dzień lub w nocy. Pamiętaj, że dziecko stale traci płyny, które trzeba na bieżąco uzupełniać.
Innym częstym powodem odwodnienia u dzieci karmionych piersią jest nieprawidłowe dopasowanie do piersi. Jeśli dziecko nie ssie prawidłowo, nie będzie miało wystarczającej ilości pokarmu, niezależnie od tego, jak bardzo będzie się starało. Może to również powodować wiele innych problemów zarówno u dziecka, jak i u matki.
Może się również zdarzyć, że matka nie produkuje wystarczającej ilości mleka. Chociaż nie jest to tak częste, jak mogłoby się wydawać, niektóre matki naprawdę nie produkują zbyt dużej ilości mleka. Jeśli zauważysz oznaki odwodnienia lub dziecko nie przybiera na wadze zgodnie z oczekiwaniami, ważne jest podjęcie odpowiednich działań. Mogą one obejmować karmienie uzupełniające butelką lub próby zwiększenia produkcji mleka matki.
Innym powodem odwodnienia u niemowląt karmionych piersią jest fakt, że mogą one odmówić karmienia piersią. Przyczyny tego mogą być różne. Na przykład, mogą mieć problemy z trzymaniem się piersi lub kanały mleczne matki mogą być zatkane. Mogą one również mieć bóle brzucha z powodu gazu, zaparć, lub innych problemów zdrowotnych (np. zatory w nosie).
Utrata płynów z powodu gorączki lub biegunki jest kolejną częstą przyczyną odwodnienia i może być połączona z brakiem apetytu z powodu choroby. Nadmierna ekspozycja na ciepło, czy to poprzez wysoką temperaturę, nadmiar wilgoci, czy spędzanie zbyt długiego czasu na zewnątrz, gdy jest gorąco, może powodować nadmierne pocenie się. Oznacza to, że przez skórę dziecka odparowuje więcej wilgoci.
Zabiegi nawadniające u niemowląt
Zabiegi nawadniania niemowląt zależą od przyczyny i stopnia problemu. W przypadku lekkiego odwodnienia zwykle wystarczy podawać częściej płyny, zwracając uwagę na objawy i upewniając się, że mijają.
Jeśli jednak dziecko jest chore, a odwodnienie staje się ciężkie, konieczna może być hospitalizacja, aby umożliwić dożylne podawanie płynów. Jeśli u dziecka występuje którykolwiek z poniższych objawów, należy udać się do lekarza lub do lekarza rodzinnego.
- Brak mokrej pieluszki w ciągu sześciu lub więcej godzin.
- Twoje dziecko jest bardzo rozgniewane i zdenerwowane.
- Jest niezwykle apatyczne.
- Zimne i/lub plamiste dłonie i stopy.
- Bardzo suche błony śluzowe, suche usta, popękane wargi i suche oczy.