Odsuwanie napletka u dziecka - co należy wiedzieć?

Odsuwanie napletka u dziecka - co należy wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2018

Wielu lekarzy i pracowników służby zdrowia decyduje się na odsuwanie napletka u dziecka najwcześniej jak to możliwe. Ta czynność polega na ciągnięciu skórki, aż osiągnie maksymalny opór. Może to powodować wiele bólu, krwawienia i wymuszonego tarcia. Jednak niektórzy lekarze nadal wierzą, że odsuwanie napletka u dziecka zapobiegnie późniejszym problemom.

Niektórzy specjaliści uważają, że odsuwanie napletka u dziecka zapobiega późniejszym problemom. Na przykład pozwoli to uniknąć ewentualnej operacji, która musiałaby zostać wykonana, gdyby skóra nie chowała się naturalnie. Uważają także, że proces ten nie wpłynie na rozwój dziecka po jego wyleczeniu.

Temat napletka i ewentualnej stulejki mogą komplikować życie matki w pierwszych dniach po narodzinach jej syna. Przez długi czas problemy te nie były rozwiązywane dopóki nie było to konieczne, jednak ostatnio opracowano nowe praktyki.

Jaki wpływ może mieć przedwczesne odsuwanie napletka u dziecka ?

Według artykułu pediatry JM Garata, zwanego “konserwatywnym zarządzaniem napletkiem”, wszystko zależy od rozwoju dziecka. Zgodnie z jego doświadczeniem, tylko 4% dzieci powinno mieć obniżoną skórę penisa. Inne powinny jednak poczekać do wieku około 5 lat (92%).

Matka z dzieckiem

Gdy dziecko jest w wieku od 2 do 3 lat niektórzy pediatrzy martwią się już opóźnieniem w jej wycofaniu. To prowadzi do wczesnego diagnozowania stulejki. Według badań Garata, u około 50% dzieci dochodzi do poprawnego wycofywania się napletka w wieku 12 miesięcy. W wieku 2 lat odsetek ten wynosi około 75%, a w wieku 3 lat, około 90%.

Dlatego powinniśmy zrozumieć, że nie wszystkie przypadki są takie same. Ważne jest aby poczekać i zobaczyć jak sytuacja się rozwija. Na przykład, biorąc pod uwagę, że u 4% dzieci dochodzi do prawidłowego wycofywania napletka już od urodzenia, nie ma problemu jeśli lekarz zrobi to w tym momencie.

Biorąc jednak pod uwagę, że 90% dzieci powinno poczekać do ukończenia 5 lat, należy całkowicie zrozumieć, dlaczego zniechęca się lekarzy do ich przedwczesnego forsowania.

Chociaż obie strony uważają, że mają rację, indywidualne podejście zależne od wieku wydaje się najlepszą opcją. Bądź cierpliwa, utrzymuj penisa dziecka w czystości i czekaj na właściwy czas – to najlepsze rozwiązanie.

Proces cofania napletka

Badanie przeprowadzone na japońskich dzieciach w 1996 r. wskazuje, że organizm jest przygotowany do podjęcia tego procesu od samego początku. Przy urodzeniu skóra penisa zaczyna ewoluować, aby uniknąć możliwej stulejki. Jednak warstwa skóry musi pozostać w celu utrzymania ochrony żołędzia, a także zapobiegania ewentualnym infekcjom.

Jak wszyscy wiemy, kontakt z moczem i kałem może spowodować infekcję gruczołu jeżeli pozostanie bez jego naturalnej ochrony którym jest właśnie napletek. Dlatego na penisie chłopczyka można zauważyć ciasne pierścienie które zapobiegają łatwemu ściągnięciu skórki.

W rezultacie napletek można poruszyć jedynie silnym pociągnięciem, które może spowodować rany i blizny. Dlatego fizjologicznie proces wycofywania skórki następuje tylko wtedy, gdy dziecko i jego ciało jest w pełni gotowe.

Matka z dzieckiem - odsuwanie napletka u dziecka

Według badań o których wspominaliśmy wcześniej, 40% dzieci zachowuje wspomniane pierścienie do osiągnięcia pierwszego roku. Dopiero gdy rosną, pierścienie zaczynają zanikać. Istnieją także zrosty skóry z żołędziem. Dlatego ściąganie skóry z żołędzia może zająć trochę czasu i nie powinno być robione na siłę.

Około 73% dzieci może nadal wykazywać wspomniane zrosty skóry jeszcze między 6 a 7 rokiem życia. Tych przypadków nie uważa się jednak za stulejkę. Objawy te ustępują w swoim czasie. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić, jest stopniowe obniżanie poziomu skóry za każdym razem gdy dziecko bierze kąpiel. Rób to delikatnie aby nie ściągnąć napletka zbyt nisko.

W zależności od dziecka, może ono mieć mniej lub więcej zrostów, które powodują utrudnienie tego procesu. Prawda jest taka, że możemy długo czekać bez obawy o zdrowie naszej pociechy czy rozważania jakiegokolwiek zabiegu chirurgicznego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.