Odpowiednia waga dziecka - 6 porad jak ją kontrolować
Odpowiednia waga dziecka jest bardzo ważnym elementem, który przyczynia się do prawidłowego rozwoju. W ciągu pierwszych miesięcy życia powinniśmy przyjąć pewne kroki, aby odpowiednio niemowlak nie miał nadwagi, czy niedowagi.
Musimy kontrolować wagę dziecka, zwłaszcza w pierwszym okresie jego życia. Chociaż zwiększanie masy ciała, zwłaszcza na początku jest czymś zupełnie normalnym i nie powinno powodować żadnych obaw, nadmiar niekontrolowanych kilogramów może wywołać nieporządne skutki zdrowotne. Odpowiednia waga dziecka jest niezbędna dla jego zdrowego rozwoju.
Oczywiście nie chodzi tylko o nadwagę. Dzieci, które są poniżej zalecanej wagi jest to również niezdrowe.
Odpowiednia waga dziecka, więc jak ją utrzymać? Skorzystaj z poniższych wskazówek, które podpowiedzą Ci jak zadbać o idealną masę ciała Twojego szkraba.
Odpowiednia waga dziecka – kilka wskazówek
1. Karmienie piersią
Niektóre mamy nie mają możliwości karmienia piersią. Inne mogą karmić piersią tylko przez krótki czas. Jednak zawsze, gdy jest to możliwe, karmienie piersią jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie karmienia.
Mleko matki jest jedynym pokarmem, który spełnia wszystkie potrzeby żywieniowe Twojej pociechy. Ponadto, jest prawie niemożliwe przekarmienie dziecka.
Nawet jeżeli wydaje Ci się, że karmienie piersią trwa zbyt długo, dziecko ssie i je przez pierwsze 10 do 15 minut.
“Wprowadzenie stałych pokarmów do diety dziecka powinno rozpocząć się po 6 miesiącach. Podczas rozszerzania pokarmów powinno się podawać wiele zdrowych produktów o różnych smakach, zapachach i fakturach.”
-Amerykańska Akademia Pediatryczna (APA) –
2. Płacz nie oznacza głodu
Niemowlęta płaczą z wielu powodów. Zdarza się, że również z powodu głodu. Jednak powodów jest wiele: może to być zmęczenie, nadmierne pobudzenie, przerażenie, brak wygody lub czułości.
Jeśli dziecko dopiero zjadło i ponownie zaczyna płakać, spróbuj innych rozwiązań, zanim ponownie przystawisz je do piersi.
Ponieważ jeśli zawsze podajesz jedzenie, dziecko zacznie kojarzyć karmienie jako jedyną rzecz, która może zaspokoić jego potrzeby.
Stworzy to niezdrowe skojarzenia emocjonalne z żywnością, które trudno jest cofnąć w przyszłości.
3. Przekarmianie jest nie zdrowie
Życzysz sobie, aby Twoje dziecko zawsze zjadało wszystko co zostanie mu podane i jest to zupełnie naturalny objaw. Jednak, jeśli Twoja pociecha odmówi jedzenia, spróbuj zrozumieć sygnały dlaczego tak się dzieje.
Nie dokarmiaj dziecka, jeśli widzisz, że jest już najedzone i zadowolone. Należy szanować ograniczenia, jakie nadaje jego organizm.
Jeśli dziecko nie mówi, da ci inne oznaki, które pokazują, że są zadowolone. Gest, dźwięki, ruchy powinny dać Ci znać, że nie potrzebują już więcej jedzenia.
Kiedy dziecko ma niedowagę i kiedy wymaga specjalnej diety, oczywiście musisz być bardziej ostrożna.
W takich przypadkach należy postępować zgodnie z radą specjalisty, który zaleci odpowiednie techniki i strategie do wdrożenia.
“Gest, dźwięki, ruchy powinny dać Ci znać, że nie dziecko potrzebuje już więcej jedzenia”.
4. Stałe, zdrowe pokarmy
Po 6 miesiącach rozpocznij rozszerzanie diety o zdrowe opcje żywieniowe. Żywność, która jest najbardziej zalecana do kontrolowania wagi dziecka to: owoce, warzywa, ryby i chude mięso.
Twoje dziecko nie będzie się bało spróbować czegoś nowego. Skorzystaj z tego etapu, zanim stanie się selektywne.
Zaoferuj możliwość wypróbowania jak największej ilości jedzenia. Zróżnicowana dieta bogata w składniki odżywcze zapewni rozwój fizyczny i emocjonalny. Jest to również dobry punkt wyjścia do tworzenia dobrych nawyków żywieniowych.
5. Posiłki rodzinne od najmłodszych lat
Kiedy Twoje dziecko zaczyna już siedzieć, jest to odpowiedni moment, aby razem z wami, przy jednym stole uczestniczyło w posiłkach. Dzieci, które jedzą razem z rodzicami i rodzeństwem, w przyszłości będą miały mniejszą nadwagę.
Ponadto rodzinne obiady pomagają wzmocnić relacje emocjonalne.
6. Częsta aktywność fizyczna
Jedną z najlepszych wskazówek pomagających w zarządzaniu masą dziecka jest aktywność fizyczna od najmłodszych lat.
Ćwiczenia pomagające wzmocnić mięśnie, które dzieci mogą wykonywać od momentu urodzenia. Zrównoważona dieta powinna być uzupełniona rutyną, która obejmuje ruch fizyczny.
Gdy dorosną, wprowadzą w życie nawyki, których nauczyli się w dzieciństwie. Od Ciebie zależy, jak jedzenie Twojego dziecka będzie wyglądało w przyszłości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Waters, E., De Silva-Sanigorski, A., Burford, B. J., Brown, T., Campbell, K. J., Gao, Y., … Summerbell, C. D. (2014). Interventions for preventing obesity in children. Sao Paulo Medical Journal. https://doi.org/10.1590/1516-3180.20141322T2
- Winick, M. (1974). Childhood obesity. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/00017285-197405000-00003
- De Miguel-Etayo, P., Bueno, G., Garagorri, J. M., & Moreno, L. A. (2013). Interventions for treating obesity in children. World Review of Nutrition and Dietetics. https://doi.org/10.1159/000351493