Nauka pływania dla dzieci – poznaj dziesięć najważniejszych zalet!

Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszy powodów, dla których warto nauczyć dziecko pływać. Ale pływanie ma znacznie więcej korzyści!
Nauka pływania dla dzieci – poznaj dziesięć najważniejszych zalet!

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2019

Nauka pływania dla dzieci to okazja spędzenia czasu z rówieśnikami na basenie i na plaży. Co więcej, pływanie to sport który angażuje całe ciało – a to najzdrowszy rodzaj aktywności, jaką można uprawiać.

Natomiast najważniejszym powodem, dla którego nauka pływania dla dzieci jest świetnym pomysłem jest bezpieczeństwo. Nie zapominajmy, że ta umiejętność nierzadko potrafi uratować życie. Statystyki dowodzą, że aż 728 dzieci rocznie mogłoby zachować życie, gdyby tylko umiało pływać.

Pływanie angażuje całe ciało. Wymaga od dzieci używania mięśni oraz umysłu, a przy tym zapewnia mnóstwo dobrej zabawy. Jednym z najciekawszych faktów związanych z tym rodzajem sportu jest to, że maluszki mogą zacząć pływać już po ukończeniu 6. miesiąca życia.

Noworodki i małe dzieci czują się w wodzie świetnie. Kochają się w niej bawić – zwłaszcza nurkować. Nauka pływania dla dzieci zaplanowana w odpowiedni sposób zapewni im też wiedzę o tym, jak unosić się na plecach i jak pływać przy minimalnym wysiłku.

Nauka pływania dla dzieci jest bardzo satysfakcjonująca. Poza tym, że zapewnia mnóstwo innych korzyści, umiejętność pływania często dosłownie ratuje życie. Dzieci są wciąż narażone na niebezpieczeństwo. W pobliżu są rzeki, jeziora, porty, wydarzenia nad wodą, baseny… Co więcej – im szybciej maluch nauczy się pływać, tym większe korzyści odniesie w polu rozwoju i zdrowia fizycznego oraz psychologicznego.

Nauka pływania dla dzieci: 10 ważnych argumentów na “tak”

1. Umiejętność pływania jest kluczowa w kontekście bezpieczeństwa

Utonięcie to druga przyczyna nieumyślnej śmierci związanej z uszkodzeniami ciała u dzieci w wieku od 0 do 14 roku życia. A więc nauka pływania dla dzieci jest bardzo ważna i to już od najmłodszych lat. Rodzice powinni upewnić się, że ich dzieci czują się bezpiecznie i pewnie kiedy są w okolicy zbiornika wodnego i w wodzie.

2. Pływanie nie jest zbyt wymagające

W związku z tym, że pływanie odbywa się w wodzie, 90 procent masy ciała po prostu się unosi. A więc grawitacja nie oddziaływuje na nas tak, jak wtedy kiedy nie jesteśmy zanurzeni.

Nauka pływania dla dzieci może zacząć się bardzo wcześnie, nawet około 6. miesiąca życia malucha.

Pływanie to fantastyczna forma treningu oporowego. Świetnie wpływa na kondycję mięśni ramion, pleców i brzucha.

3. Pływanie angażuje całe ciało i umysł

Nauka pływania dla dzieci sprawia, że maluchy rozwijają się lepiej w obszarze fizycznym, emocjonalnym i neurologicznym. Regularne treningi w wodzie obniżają ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążeniowego. Poprawiają także metabolizm.

Co więcej pływanie jak mało który sport zwiększa pojemność płuc i poprawia wydajność układu oddechowego. Dzięki temu dziecko będzie mniej podatne na astmę.

4. Pływać można za darmo, lub za niewielką cenę

Wiele miast oferuje rodzinom z dziećmi bezpłatny dostęp do basenów – w tym letnich – i jezior. Inne miasta pozwalają dzieciom na korzystanie z biletów ulgowych.

Niektóre szkoły wprowadzają pływanie jako część zajęć wychowania fizycznego. Z kolei uniwersytety oferują stypendia dla sportowców, którzy osiągnęli w pływactwie świetne wyniki.

5. Spędzanie czasu z rówieśnikami

Nauka pływania dla dzieci to okazja do spędzenia czasu z równieśnikami. Czas spędzony na basenie daje możliwość nauki rozwijania umiejętności interpersonalnych i nawiązywania przyjaźni.

6. Dzieci uczą się jak ważna jest współpraca, motywacja i osiąganie celów

Pływanie wiąże się z wyzwaniami, osiągnięciami i nagrodami. Wszystko to pomaga dzieciom zbudować pewność siebie i wiarę we własne umiejętności. Dzięki temu ich samoocena będzie odpowiednio wysoka.

“Pływanie angażuje całe ciało. Wymaga od dzieci używania mięśni oraz umysłu, a przy tym zapewnia mnóstwo dobrej zabawy.”

7. Umiejętność pływania przyda się dzieciom przez całe życie

Zaoferowanie dziecku możliwości nauki pływania to wspaniały, bezcenny dar. Pływanie działa tak, jak jazda na rowerze. Kto raz zdobył tę umiejętność, ten do końca życia jej nie zapomni.

Dzieci które umieją pływać będą przez całe życie czerpały korzyści zarówno w polu fizycznym jak i mentalnym.

8. Pływanie sprawia, że nasze ciało uwalnia endorfiny

Pływanie sprawia, że nasze organizmy wytwarzają endorfiny, czyli hormony szczęścia. To z kolei powoduje, że spada ryzyko zachorowania na depresję. Poprawia się też nastrój i samopoczucie.

9. Dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności skorzystają na nauce pływania

Dzieci dotknięte autyzmem często uwielbiają pływanie i zabawę w wodzie. Takie środowisko uspokaja je i sprawia, że maluchy czują się lepiej. Pływanie to wspaniała forma terapii.

10. Nauka pływania dla dzieci to świetna podstawa do innych sportów

Umiejętność pływania daje dziecku możliwość zaangażowania się w inne sporty wodne. Warto wymienić choćby żeglarstwo, nurkowanie, kajakarstwo – również wyczynowe – surfing, triatlon, piłkę wodną itd.

Dziecko musi czuć się w wodzie bezpiecznie.

Postawa rodziców odgrywa decydującą rolę w procesie uczenia dzieci pływania. Ich obecność zapewnia maluchom duże poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dzięki wspólnie spędzonym chwilom więzi rodzinne znacząco się wzmocnią.

Nauka pływania dla dzieci – co mogą zrobić rodzice?

Oto lista sugestii, które możesz wykorzystać aby nauczyć dziecko pływać:

  • Zacznij naukę tak szybko, jak to możliwe. Najlepiej byłoby, gdyby dziecko nauczyło się pływać przed 6. rokiem życia.
  • Aby maluchy oswoiły się z pomysłem nauki pływania i nabrały do tego chęci, powinny poobserwować inne dzieci, które świetnie bawią się w wodzie. To sprawi, że pływanie będzie kojarzyło się dziecku z dobrą zabawą i rozrywką.
  • Rodzice powinni również wejść do basenu i być przy dziecku tak długo, jak ono tego potrzebuje.
  • Najlepszą metodą nauki jest nauka poprzez zabawę. Zaangażuj dziecko i przyciągnij jego uwagę.
  • Koniecznie unikaj nacisków. Nie stresuj się. Wtedy dziecko również nie będzie się denerwowało i czuło presji.
  • Spokojne otoczenie pozwoli dziecku na cieszenie się pływaniem. Sprawi też, ża maluch będzie czuł motywację do nauki. Postaraj się najlepiej jak się da aby dziecko przeżyło pozytywne doświadczenia. Dzięki temu będzie chciało regularnie wracać na basen czy nad jezioro.

Te proste ale kluczowe i skuteczne zasady sprawią, że i Wy jako rodzice będziecie bawili się świetnie ucząc dziecko pływać. Proces przebiegnie też sprawniej. Maluch natomiast odczuje mnóstwo korzyści związanych z posiadaną umiejętnością pływania i z etapem uczenia się. Jak widzisz, dobre strony pływania są bardzo liczne, a co najważniejsze – dziecko będzie mogło z nich korzystać przez całe życie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.