Mleko matki - w jaki sposób zwiększyć jego wydzielanie?
Mleko matki i jego ilość zależy w dużej mierze od odruchu ssania u dziecka oraz od efektywności karmienia. Gdy dziecko pije z piersi matki, czynność ta powoduje uwalnianie dwóch hormonów: oksytocyny i prolaktyny, co odbija się korzystnie na zdrowiu i samopoczuciu matki. Co jednak zrobić, gdy mleko matki jest wydzielane w niewystarczających ilościach? Czy można zwiększyć jego produkcję?
Po pierwsze musisz wiedzieć, że hormonem odpowiadającym za wydzielanie mleka jest prolaktyna. Co więcej, mleko matki jest produkowane w ilościach współmiernych do ssania piersi przez dziecko. Jeżeli maluch potrzebuje więcej mleka, ssie więcej i bardziej intensywnie, co z kolei wpływa na ilości wydzielanego przez matkę mleka.
Drugi hormon związany z karmieniem piersią, oksytocyna, wywołuje skurcze wewnątrz kanalików piersi, dzięki czemu mleko płynie do sutków. Jest to odruch mimowolny.
Czasami bywa tak, że mleko matki nie jest wydzielane w wystarczających ilościach aby zaspokoić głód dziecka. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym problem ten może zostać usunięty naturalnie.
Mleko matki – w jaki sposób zwiększyć jego wydzielanie?
Istnieje lista wskazówek pomocnych w tym, aby zwiększyć wydzielanie mleka. Dzięki temu Twoje dziecko będzie należycie odżywione a Ty nie będziesz musiała się o nic martwić.
1. Pomóż dziecku odpowiednio pić z piersi
Czasami jest tak, że mleko matki jest wydzielane w wystarczających ilościach i bez przeszkód, a to dziecko nie pije z piersi w należyty sposób. Z tego powodu ssanie nie dostarcza mu wystarczającej ilości składników w pokarmie.
W takim przypadku będzie trzeba pomóc dziecku pić w odpowiedni sposób. Dużą pomocą może się okazać położna lub pielęgniarka a nawet inna doświadczona mama. Pomogą Ci one ułożyć dziecko w należytej pozycji aby karmić je możliwie jak najlepiej i najefektywniej.
2. Zastosuj masaż piersi
Odpowiednio wykonany masaż piersi zapewnia dziecku więcej mleka podczas karmienia. Pomaga również wydobyć więcej mleko gdy korzystasz z laktatora.
Wystarczy tylko złapać pierś w dłoń i umieścić ją tuż przy klatce piersiowej. Następnie naciśnij pierś palcami – mocno ale bezboleśnie. Gdy dziecko zacznie pić, puść pierś a mleko pocieknie do ust malucha.
3. Dokonaj zmian w swoim stylu życia
Być może zupełnie nieświadomie niektóre z Twoich nawyków życiowych mają wpływ na ilość i jakość Twojego mleka. Może to być na przykład palenie papierosów, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, stres czy przemęczenie…
Nie wahaj się zmienić swoich nawyków jeśli miałoby to korzystnie wpłynąć na produkcję Twojego mleka!
“Nie ma metody na bycie idealną mamą; istnieje natomiast milion sposobów na bycie dobrą mamą.”
-Jill Churchill-
4. Przestrzegaj pór jedzenia dziecka i nie używaj mleka uzupełniającego
Twoje piersi wydzielają więcej mleka gdy dziecko ssie. Jeżeli zatem pomijasz posiłki bądź podajesz dziecku mleko zastępcze zamiast karmić go piersią, Twoje ciało nie otrzymuje bodźców koniecznych do produkowania mleka. Jego ilość się zmniejszy, chyba że będziesz używać laktatora.
5. Karm z obu piersi
Podczas pierwszych tygodni życia dziecka podawanie mleka z obu piersi podczas każdego karmienia pomoże wydzielać więcej mleka. Warto pamiętać, aby podawać pierś na zmianę, ponieważ ta, z której dziecko bierze pierwsze łyki gdy jest głodne otrzymuje generalnie więcej stymulacji.
Jeżeli zawsze zaczynasz z tej samej strony, pierś będzie wydzielać więcej mleka a nawet zauważysz zmianę w jej rozmiarze. Po pierwszych tygodniach, gdy już poczujesz, że ilość mleka się ustabilizowała sama zdecydujesz czy podczas jednego posiłku chcesz podawać z obu stron czy tylko z jednej.
6. Dobrze się odżywiaj
Owszem, nawet jeśli kobieta nie odżywia się dobrze, mleko matki będzie dostarczane dziecku. Dobrym pomysłem są jednak zdrowe przekąski.
Karmienie piersią i wydzielanie mleka wymaga bardzo dużo energii. Dlatego właśnie należy dostarczać organizmowi możliwie jak najlepszych składników odżywczych, dbać o zróżnicowaną dietę i możliwie jak najbardziej ją urozmaicać.
Co ciekawe, istnieją produkty, które dodatkowo sprzyjają wydzielaniu mleka – należą do nich płatki owsiane, warzywa o zielonych liściach oraz migdały. Dostarczą Ci one cennych kalorii oraz niezbędnych składników odżywczych.
7. Pij dużo wody
Mleko matki w 88% składa się z wody. Dlatego też jeśli nie pijesz wody za każdym razem, gdy karmisz dziecko, Twój organizm bardzo szybko się odwodni.
Co więcej, warto pamiętać, że wszystkie zdrowe nawyki karmiącej matki przyczynią się do poprawienia jakości mleka. Zastosuj wszystkie podane w tym artykule wskazówki i ciesz się tym wyjątkowym etapem w życiu Twoim i Twojego dziecka.