Język geograficzny u dziecka: objawy i leczenie

Język geograficzny u dziecka: objawy i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2018

Język geograficzny to przypadłość, która pojawia się u niektórych dzieci. Ponieważ może powodować dziwne objawy, bardzo martwi rodziców. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać i leczyć język geograficzny.

Na ogół tej przypadłości nie towarzyszy ból. Czasami jednak język geograficzny może sprawić, że dzieci czują się nieswojo i poirytowane. Dlatego ważne jest, aby rodzice wiedzieli, jak pomóc dziecku poradzić sobie z tym stanem.

Co to jest język geograficzny?

Język geograficzny to stan zapalny języka, który wytwarza plamki w kształcie mapy. Zwykle są czerwone i białe na krawędziach.

Jego oficjalna nazwa to łagodne wędrujące zapalenie języka. Nazwa ta pochodzi od tego, że powstałe plamy przemieszczają się po języku.

Ogólnie rzecz biorąc, plamki pojawiają się na wierzchołku, grzbiecie i bokach języka. W niektórych przypadkach docierają do dolnej powierzchni języka.

Chociaż język geograficzny to trwała przypadłość, nie jest niebezpieczna. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka.

Objawy języka geograficznego u dzieci

Często plamki początkowo są jasne i gładkie, lecz rosną szybko. Chociaż jest to bezbolesne, czasami powoduje dyskomfort. Może również wywoływać wrażenie pieczenia, szczególnie w przypadku spożywania pikantnych lub kwaśnych pokarmów.

Język geograficzny sprawia, że ​​dzieci tracą kubki smakowe, ale tylko na wierzchu języka. Dlatego nie wpływa to na smak. Ponadto nowe kubki smakowe rosną szybko i stale.

Nie ma określonego czasu, w którym stan ten na ogół się pojawia. Może trwać od tygodnia do miesiąca, a czasem nawet dłużej.

Dziecko u lekarza

Jest to ciągle zmieniający się stan, przy czym jego wygląd ulega zmianom każdego dnia. Może nawet ulec zmianie w ciągu kilku godzin. Ponadto jest chroniczny, co oznacza, że ​​wróci.

Jednakże, jeśli zauważysz, że język Twojego dziecka jest spuchnięty, dziecko ma trudności z oddychaniem, mówieniem, połykaniem lub żuciem, może to być związane z poważną chorobą. W takich przypadkach należy natychmiast udać się do lekarza.

Co wywołuje język geograficzny

Chociaż nie wiemy na pewno, co powoduje język geograficzny, wielu lekarzy twierdzi, że jest to spowodowane brakiem witaminy B.

Ponadto lekarze wiążą ten stan z czynnikami emocjonalnymi, takimi jak stres i lęk. Czynniki podrażniające takie jak kwasy, ostre potrawy, gorące jedzenie i tytoń także mogą powodować jego wystąpienie.

Z drugiej strony istnieje związek między językiem geograficznym a chorobami takimi jak nieżyt nosa i astma.

Chociaż język geograficzny to trwała przypadłość, nie jest niebezpieczna. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka.

Czy język geograficzny można wyleczyć?

Przyczyny są nieznane, dlatego nie ma też opracowanego szczególnego sposobu leczenia języka geograficznego. Zasadniczo lekarze zalecają unikanie czynników, które mogą nasilać podrażnienia i dyskomfort.

Ponadto sugerują dbanie o zdrowie jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów miękką szczoteczką. Można również użyć sterylnej gazy do mycia ust dziecka.

Z drugiej strony starsze dzieci powinny stosować płyn do płukania ust zawierający chlorheksydynę. Jeśli dyskomfort utrzymuje się, zastosuj żel antyhistaminowy na bolące miejsce. Pomaga to szybciej regenerować kubki smakowe.

Kolejną wskazówką jest kontrolowanie jedzenia, które spożywa Twoje dziecko. Niektóre pokarmy ułatwiają powstawanie języka geograficznego. Są to na przykład kiwi, banany, melony, orzechy włoskie, ocet i pomidory.

Dziewczynka myje zęby - sposób na zapobieganie pojawieniu się języka geograficznego

Co należy wiedzieć o języku geograficznym

Należy pamiętać, że język geograficzny to nie choroba, ale raczej nieszkodliwy stan. Chociaż może utrzymywać się u dziecka przez dłuższy czas, na ogół nie powoduje bólu.

Może po prostu powodować dyskomfort przez krótką chwilę. Nie wymaga rygorystycznych lub kosztownych zabiegów ani wielu testów.

Warto mieć na uwadze, że nie jest to powszechny stan u niemowląt. Zdarzają się przypadki u 6-miesięcznych dzieci, ale stan ten częściej pojawia się u starszych dzieci.

Problem ten dotyczy jeszcze mniejszej liczby nastolatków i dorosłych. Jednakże występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Podsumowując, dobrze jest postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby zapobiegać pojawieniu się języka geograficznego. Oczywiście, jeśli masz wątpliwości, zapytaj swojego lekarza. Zawsze lepiej zasięgnąć fachowej porady niż żałować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vidal MAM, Jiménez MMC, Luna RLM. Prevalence of tongue alterations and related factors in children attending the University of Cartagena, Colombia. Rev Odont Mex. 2013;17(4):235-239.
  • Jainkittivong A, Langlais RP. Geographic tongue: clinical characteristics of 188 cases. J Contemp Dent Pract. 2005 Feb 15;6(1):123-35. PMID: 15719084.
  • Picciani B, Santos VC, Teixeira-Souza T, Izahias LM, Curty Á, Avelleira JC, Azulay D, Pinto J, Carneiro S, Dias E. Investigation of the clinical features of geographic tongue: unveiling its relationship with oral psoriasis. Int J Dermatol. 2017 Apr;56(4):421-427. doi: 10.1111/ijd.13460. Epub 2017 Feb 10. PMID: 28188609.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.