Skutki uboczne szczepień niemowląt: czy szczepionki są groźne?

Skutki uboczne szczepień niemowląt: czy szczepionki są groźne?

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada, 2018

Skutki uboczne szczepień niemowląt zawsze były przedmiotem dyskusji. Chociaż większość specjalistów zaleca stosowanie szczepionek, niektórzy je odrzucają. Która strona ma rację?

Najważniejsze w tej kwestii jest to, by znać skutki uboczne szczepień i wiedzieć, jak podjąć odpowiednią decyzję, jeśli chodzi o ich zaplanowanie.

Szczepionki mają na celu zapobieganie chorobom. Budzą one kontrowersje, ponieważ większość jest tworzona z wirusa, który powoduje stan, któremu szczepienie ma zapobiegać.

Warto zwrócić uwagę, że stosowanie szczepionek obniżyło śmiertelność w wyniku chorób śmiertelnych, które dawniej były powszechne.

Zaraz po narodzinach dziecka trzeba dołożyć wszelkich starań, aby chronić jego zdrowie. Szczepionki spełniają tę funkcję w przypadku chorób, które mogą być śmiertelne, zapobiegając infekcjom od najmłodszych lat.

Dlatego tak ważne jest omawianie kwestii szczepień podczas każdej wizyty u pediatry.

Regularne szczepienia pod okiem pediatry

Ważną częścią konsultacji lekarskiej z pediatrą jest sprawdzenie, czy Twoje dziecko jest na bieżąco szczepione.

Harmonogram szczepień zależy od wieku i rozwoju dziecka. W niektórych przypadkach istnieją szczepionki, które wymagają więcej niż jednej dawki, aby ich działanie było skuteczne i silne.

Podstawowe szczepionki, które należy podać każdemu dziecku zapobiegają siedmiu chorobom wieku dziecięcego, tj.:

  • Błonica
  • Tężec
  • Krztusiec
  • Zapalenie wątroby typu B
  • Choroba Heinego-Medina
  • Hib i choroba pneumokokowa (wywołane odpowiednio bakteryjnym i wirusowym zapaleniem opon mózgowych)

Od drugiego miesiąca życia można zaplanować wszystkie szczepionki. Powtórzenie szczepienia odbywa się dwa lub cztery miesiące później, w zależności od wskazań.

Szczepionki DTap (błonica/tężec/krztusiec) i przeciw chorobie Heinego-Medina są powtarzane do wieku 4-6 lat.

Każde szczepienie musi przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty, który poświadcza także, że podawany preparat biologiczny został wytworzony w upoważnionym laboratorium.

Jakie są skutki uboczne szczepień niemowląt?

Szczepionki czasem nie wywołują u niemowlęcia żadnej reakcji. Wszystko zależy od układu odpornościowego dziecka i tolerancji na szczepionki.

Efekty można sklasyfikować jako łagodne, umiarkowane i złożone.

Najczęstsze reakcje to gorączka, obrzęk lub ból w miejscu podania szczepionki i drażliwość.

U niektórych dzieci pojawia się chwilowa utrata apetytu. Te przypadki, które są uważane za łagodne skutki uboczne szczepień, są leczone za pomocą niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Lekarz szczepi niemowlę

Umiarkowane skutki uboczne szczepień mogą obejmować także gorączkę równą lub większą niż 40 stopni Celsiusza.

Mogą utrzymywać się dłużej niż 5 dni i może im towarzyszyć ciągły płacz przez trzy godziny lub dłużej.

Bardziej złożone skutki uboczne szczepień to drgawki lub utrata przytomności.

Jak reagować na skutki uboczne szczepień

W przypadku, gdy u dziecka wystąpią jakiekolwiek nieoczekiwane skutki uboczne szczepień, wskazane jest skonsultowanie się z pediatrą.

Istnieją jednak typowe metody leczenia, które pomagają złagodzić najpowszechniejsze skutki uboczne szczepień u niemowląt.

  • W przypadku gorączki. W przypadku dyskomfortu lub łagodnej gorączki można zapewnić opiekę domową, w tym wilgotne kompresy na czole. Kąpiel dziecka również obniża temperaturę ciała.

Jeśli gorączka jest wysoka, należy przeprowadzić leczenie wskazane przez lekarza. Przez większość czasu wykorzystywane są leki przeciwgorączkowe (NLPZ).

Niektórzy lekarze zalecają podanie dawki tego leku profilaktycznie, nawet jeśli nie ma gorączki.

Infekcje, ból, dyskomfort

  • W przypadku obrzęku lub infekcji. Obszar, w którym podano szczepionkę, zwykle staje się czerwony. W takich przypadkach można zastosować zimny okład, aby złagodzić dyskomfort.

Jeśli pojawia się guzek lub obrzęk, nie należy go dotykać. Zniknie samoistnie. W przypadku ropnia należy skonsultować się z lekarzem.

  • W przypadku bólu lub dyskomfortu. Ogólnie rzecz biorąc, ramię lub noga, gdzie podano szczepionkę, jest nieco obolała, co powoduje u dzieci rozdrażnienie lub zmiany nastroju. Wskazane jest, aby dziecko odpoczywało i nie dotykało bolesnego miejsca.
Miś i szczepionka - czy szczepienie jest groźne dla niemowlęcia

Gdy pojawiają się jakakolwiek skutki uboczne szczepień, bez względu na to, czy są uważane za umiarkowane czy za złożone, należy natychmiast poprosić o fachową pomoc. Szybka pomoc medyczna jest niezbędna dla dobrego zdrowia dziecka.

Zalecenia dotyczące szczepień

  • Tylko specjaliści. Każde szczepienie musi przebiegać pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty, który poświadcza także, że podawany preparat biologiczny został wytworzony w upoważnionym laboratorium. W ten sam sposób należy przestrzegać procedur higienicznych podczas dawkowania.
  • Wskazanie medyczne. Pediatrzy są jedynymi, którzy mogą wskazać, kiedy należy zaszczepić dziecko. Niektóre dzieci nie spełniają wszystkich warunków, aby otrzymać szczepionkę, ze względu na choroby przejściowe lub inne czynniki.

Posiadając wszystkie powyższe informacje, z pewnością możesz wyrobić sobie własną opinię na temat szczepionek dla dzieci.

Im więcej wiesz, tym więcej narzędzi masz do wyboru, przez co możesz zdecydować, co jest najlepsze dla Twojego dziecka.

Ponadto, zawsze warto zapoznać się z opinią profesjonalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.