Higiena uszu: jak prawidłowo o nią dbać?

Higiena uszu: jak prawidłowo o nią dbać?

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2019

Wiele osób cierpi z powodu zatkanych uszu i problemów ze słuchem. Czy można ich uniknąć? Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena uszu?

Czy kiedykolwiek musiałaś męczyć się z bólem i niewygodą, które wywołała zła higiena uszu? Takie bolesne incydenty dotykają większość ludzi.

Właśnie dlatego zebraliśmy kilka podpowiedzi dotyczących higieny uszu, które pozwolą Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Dlaczego higiena uszu jest istotna?

Ucho wewnętrzne to wewnętrzna część ucha, w której mieści się przewód słuchowy. Z kolei zewnętrzną część nazywamy małżowiną uszną, którą pokrywają włoski i gruczoły łojowe. Produkują tłustawą wydzielinę nazywaną woskowiną, która dochodzi do samego ujścia ucha. Ilość wosku, jaki wytwarza ucho, zależy od fizjologii każdego człowieka.

Woskowina przechwytuje cząsteczki kurzu, które fruwają w powietrzu. Tym samym uniemożliwia im dotarcie do bębenka słuchowego i w ten sposób go chroni. Innymi słowy, wosk uszny zapobiega wielu chorobom.

Jednak gdy zbierze się w okolicy wejścia do ucha wewnętrznego, może blokować zewnętrzny przewód słuchowy. To jedna z najczęstszych przyczyn utraty słuchu. Właśnie dlatego higiena uszu odgrywa kluczową rolę. Nie powinnaś pozwolić, by w uchu zebrało się zbyt dużo woskowiny.

Czyszczenie uszu zapewnia poprawne działanie tego organu, aby mógł spełniać swoje zadania z zakresu słuchu i równowagi. Zastosowanie odpowiednich środków zapobiegawczych pozwoli Ci uniknąć infekcji i poważnych problemów zdrowotnych, takich jak permanentna utrata słuchu.

Jak odpowiednio czyścić uszy?

Rozwój chorób ucha stanowi powód do niepokoju. Jednak możesz ich uniknąć czyszcząc odpowiednio uszy, jedynie w takim stopniu,w jakim jest to konieczne.

Na samym początku powinnaś użyć strzykawki wypełnionej roztworem soli fizjologicznej, aby rozrzedzić zbity wosk. Dzięki temu będzie go łatwiej usunąć. Możesz także użyć gliceryny. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, jeśli wykonasz ten zabieg godzinę przed kąpielą, bo czas wieczornego mycia to najlepszy moment na zadbanie o uszy.

Kobieta czyszcząca ucho patyczkiem - prawidłowa higiena uszu

Po kilku minutach pochyl głowę nad ręcznikiem, aby pozbyć się wody i rozrzedzonego wosku z ucha. Następnie osusz zewnętrzną część ucha ręcznikiem. Dzięki temu unikniesz rozwoju grzybicy.

Powinnaś powtarzać ten proces co drugi dzień. Pamiętaj: nie powinno się usuwać całego wosku z uszu.

Czego unikać czyszcząc uszy?

Problemy ze słuchem są często związane z niepoprawnym czyszczeniem uszu. Niektórzy zalecają używanie wody utlenionej podczas zabiegów higienicznych.

Jednak nie jest to najlepszy pomysł. Lekarze przestrzegają przed takim postępowaniem, zwłaszcza w przypadku osób z przebitym bębenkiem usznym. Postaraj się jej nie używać czyszcząc uszy.

Co więcej, poprawna higiena uszu zakłada rezygnację z używania patyczków do uszu w celu usunięcia woskowiny. Wcale jej nie wybierają, a raczej wpychają ją głębiej do ucha. Jeśli wosk dostanie się do ucha wewnętrznego, może poważnie uszkodzić bębenek uszny.

Nie próbuj także czyścić ucha wewnętrznego ani usuwać zatoru za pomocą innych przedmiotów, na przykład pałeczek, zapinek lub haczyków. Takie działanie może uszkodzić wewnętrzne struktury ucha.

“Czyszczenie uszu zapewnia poprawne działanie tego organu, aby mógł spełniać swoje zadania z zakresu słuchu i równowagi.”

Skąd wiedzieć, że uszy są brudne?

Zwracając uwagę na charakterystyczne objawy możesz określić, czy uszy są brudne czy też nie. Zaliczamy do nich utratę słuchu, podrażnienie i swędzenie.

Czasem czop z woskowiny może się przesunąć, wywołując ból. Jeśli dyskomfort nie przechodzi po odpowiednim wyczyszczeniu uszu w domu, powinnaś udać się do lekarza.

Ucho dziecka

Odpowiednia higiena uszu zapewnia zdrowie

Odpowiednia higiena uszu polega nie tylko na zachowaniu czystości, ale także unikaniu uszkodzeń i urazów. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, tym bardziej jeśli pływają. Podczas pływania powinny zawsze mieć zatyczki do uszu, które chronią przewód słuchowy przed wodą.

Oprócz tego nie powinnaś wystawiać uszu na działanie głośnych dźwięków. Jeśli doświadczasz bólu lub niewygody, nie podejmuj sama decyzji o przyjmowaniu leków ani nie wkładaj niczego do ucha.

Staraj się oglądać telewizję i słuchać radia zachowując odpowiednią głośność. Nie używaj zbyt często słuchawek i dbaj, by uszy były suche. Pamiętaj, by je osuszyć po kąpieli.

Podsumowując, odpowiednia higiena ucha polega na przestrzeganiu kilku prostych założeń i wypracowaniu dobrych nawyków. Postaraj się, by uszy były zawsze czyste i suche. Dzięki temu unikniesz problemów, które mogą pogorszyć jakość Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.