Herpangina u niemowląt - czym jest i jak z nią walczyć?
Herpangina u niemowląt jest łagodnym stanem spowodowanym przez kontakt z wirusem. Może dotknąć każdego jednak najczęściej zapalenie to spotyka dzieci poniżej 5 roku życia które uczęszczają do szkoły, przedszkola lub jeżdżą na obozy.
Herpangina to bardzo popularny typ anginy wywołany przez wirus grupy Coxsackie. Warto dodać, że jest on zakaźny i dość szybko się rozprzestrzenia.
Mimo wszystko nie należy przejmować się już z góry, ponieważ większość zapaleń wraca do normy w ciągu tygodnia bez żadnych komplikacji.
Nie myślę o potrzebach dzieciństwa tak silnych, jak potrzeba ochrony przez mojego ojca.
-Zygmunt Freud-
Herpangina – symptomy
Kiedy jest się już zarażonym wirusem, proces zaczyna się gwałtownie. Towarzyszą mu na przykład gorączka oraz ból brzucha. Objawy które mogą wystąpić u dziecka mogą być podobne do klasycznej dławicy piersiowej.
U niemowląt można zauważyć następujące objawy herpanginy:
- Ból brzucha, gardła, głowy i szyi
- Stan zapalny gruczołów limfatycznych
- Trudności z połykaniem
- Utrata apetytu
- Wymioty
- Ślinienie się
Małe owrzodzenia w tylnej części jamy ustnej i gardła zaczynają pojawiać się około 2 dni po zakażeniu. Z reguły są jasnoszare i często mają czerwoną obwódkę. Wrzody zwykle goją się w przeciągu 7 dni.
Herpangina – jak zapobiegać?
Podobnie jak wiele innych wirusów herpangina jest zakaźna. Oznacza to, że dość łatwo przenosi się z jednej osoby na drugą. Pamiętaj że jeśli Twoje dziecko choruje, ważne jest aby podjąć środki ostrożności. W ten sposób zapobiegnie się jego rozprzestrzenianiu.
Choroba występuje najczęściej między czerwcem a wrześniem.
Należy pamiętać, że ryzyko zakażenia u małych dzieci jest wysokie, szczególnie w lecie. Infekcja jest przenoszona drogą powietrzną ale rozprzestrzenia się również poprzez dotyk ciała lub przedmiotów.
Bardzo trudne jest zapobieganie zakażeniom u dzieci. Ochrona dziecka przed takimi czynnikami jak zanieczyszczenie jest praktycznie niemożliwym zadaniem. Ponadto większość ludzi zaraża się wirusem bez żadnych objawów.
Jeśli zauważyłaś przypadek opryszczki u dziecka unikaj posyłania go do przedszkola aż powróci do zdrowia. W międzyczasie maluszek powinien odpocząć w domu.
Pamiętaj również o częstym myciu rąk w ciągu dnia gdy dziecko jest chore. Wycieraj także powierzchnie z którymi dziecko miało kontakt.
Co powoduje zakażenie?
Jak przy każdej anginie wirus jest przyczyną 60-75% przypadków opryszczki u niemowląt. Zwykle jest to spowodowane przez wirus A. grupy Coxsackie. Jednak może być również wywołana przez wirus Coxsackie grupy B, Enterovirus 71 i Echovirus.
Herpangina jest wysoce zaraźliwym wirusem, który łatwo przenosi się z osoby na osobę, szczególnie w szkołach i ośrodkach opieki nad dziećmi. Zazwyczaj zarazki przenoszone są poprzez bezpośredni kontakt lub drogą kropelkową poprzez kichnięcie lub kaszel zakażonej osoby.
Ponadto wirus może żyć przez kilka dni na powierzchniach i przedmiotach takich jak blaty i zabawki.
Jak leczyć zakażenie?
By walczyć z herpanginą u niemowląt we właściwy sposób należy udać się z wizytą do lekarza. Oceni on stan małego pacjenta i określi najlepsze leczenie farmakologiczne w celu opanowania objawów. W ten sposób stopniowo uwolnimy się od wirusa.
Jeśli utrzymane zostanie stałe leczenie i zostaną podjęte dodatkowe środki (dobra dieta, odpoczynek itp.) objawy powinny zniknąć w ciągu 7 dni.
Plan leczenia będzie zależał od wielu czynników w tym wieku pacjenta, objawów i tolerancji na niektóre leki.
Zakażenie to jest rodzajem infekcji wirusowej, dlatego też antybiotyki nie są skutecznym sposobem leczenia. Zamiast tego lekarz może zalecić:
- Ibuprofen lub acetaminofen. Leki te złagodzą dyskomfort i obniżą gorączkę dziecka.
- Miejscowe środki znieczulające. Niektóre leki znieczulające takie jak lidokaina mogą złagodzić ból gardła i inne dolegliwości związane z opryszczką w jamie ustnej.
- Zwiększenia spożycia płynów. Ważne jest aby dziecko spożywało dużo płynów podczas kuracji, zwłaszcza wody i zimnego mleka. Ponadto nie należy podawać dzieciom cytrusów i gorących napojów ponieważ mogą one spowodować pogorszenie ich stanu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Trefts, C. E. (2007). Herpangina. In Pediatric Clinical Advisor. https://doi.org/10.1016/B978-032303506-4.10150-6
- Ruan, F., Yang, T., Ma, H., Jin, Y., Song, S., Fontaine, R. E., & Zhu, B.-P. (2011). Risk Factors for Hand, Foot, and Mouth Disease and Herpangina and the Preventive Effect of Hand-washing. PEDIATRICS. https://doi.org/10.1542/peds.2010-1497