Gimnastyka artystyczna dla dzieci - jakie ma korzyści?

Gimnastyka artystyczna dla dzieci - jakie ma korzyści?

Ostatnia aktualizacja: 22 lutego, 2019

Gimnastyka artystyczna jest dyscypliną sportową dla całego ciała. Pokaż dzieciom filmy z tego sportu i zapytaj ich, czy chcieliby spróbować. Mogą odkryć w sobie nową pasję!

Gimnastyka artystyczna to działalność, która łączy ruchy tańca i baletu. Dodaje także akrobacje z wykorzystaniem instrumentów takich jak wstążki, piłki i obręcze.

Gimnastyka artystyczna i jej zalety

Choć wiele osób wątpi w jej zalety, które gimnastyka artystyczna daje w okresie dzieciństwa, bez wątpienia dla najmłodszych jest wiele korzyści wynikającej z uczestnictwa w niej.

Chociaż może to nie być jedna z ulubionych opcji wyboru sportu dla dzieci, należy zaproponować możliwość uczęszczania w tych zajęciach.

Generalnie zaleca się zapisać je na tę dyscyplinę dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Jeśli zrobisz to wcześniej, nie będą w stanie wykonać podstawowych czynności wymaganych przez ten sport.

W wieku 6 lat dzieci zaczynają rozwijać swoją orientację przestrzenną. Mają również lepszą kontrolę nad swoim ciałem.

Gimnastyka artystyczna to aktywność odpowiednia także dla chłopców. Można to zrobić indywidualnie lub zbiorowo, w duetach, trójkach, kwartetach lub kwintetach.

Korzyści wynikające z gimnastyki artystycznej dla dzieci

Gimnastyka artystyczna jest wymagającą czynnością, która niesie za sobą następujące zalety dla dzieci, które ją uprawiają:

1. Poprawia kondycję fizyczną i elastyczność

Jeśli widziałeś ruchy wykonywane w ćwiczeniach podczas gimnastyki artystycznej, z pewnością rozumiesz, o co nam chodzi. Ta dyscyplina wymaga trudnych ruchów, które sprawdzają elastyczność dzieci. Ponadto zapobiega zmniejszaniu się elastyczności na przestrzeni lat.

Stabilność, której wymaga, wzmacnia mięśnie. Pomaga także spalać kalorie i wspomaga metabolizm, apetyt i odpoczynek.

Ćwicząca dziewczynka

2. Łączy dzieci ze swoim ciałami i otoczeniem

Oprócz wymagań fizycznych, gimnastyka rytmiczna kładzie duży nacisk na estetykę. Oznacza to, że dzieci doskonale zdają sobie sprawę z ruchów, które wykonują. Są również idealnie umieszczone w czasie i przestrzeni.

Dzięki temu może korygować złą postawę ciała, a w konsekwencji unikać obrażeń. Uprawianie tego sportu przyniesie również korzyści ich równowadze.

3. Ćwiczy koncentrację

Korzyści płynące z gimnastyki artystycznej są nie tylko fizyczne. Jest to sport, który wymaga wcześniejszego planowania, co oznacza, że dziecko nie może zaniedbać tego, co robi.

W konsekwencji uaktywnia się praca nad pamięcią i uwagą. Niewątpliwie są to ćwiczenia, które powodują, że działa całe ciało.

“Przed ukończeniem 6 roku życia dzieci nie mogą wykonywać podstawowych czynności wymaganych przez ten sport. W wieku 6 lat zaczynają rozwijać swoją orientację przestrzenną.”

4. Stymuluje koordynację

Kolejnym elementem występującym w gimnastyce artystycznej jest muzyka. Dlatego, oprócz wyostrzania słuchu, dzieci znajdą się w sytuacji, która wymagać będzie koordynacji ich ruchów z muzyką.

5. Poprawia jakość życia

Korzyści płynące z uczestnictwa w gimnastyce artystycznej opisane powyżej wprowadzą dzieci w lepszy nastrój. Poza aktywnością, praktyka tej dyscypliny pomoże im rozwinąć własną propriocepcję. Buduje także poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Ponadto, dzieci zaczynają kontaktować się z rówieśnikami i nauczycielami. Nauczą się wartości pracy zespołowej, wzajemnego wsparcia i zabawy w grupie.

Wygimnastykowany chłopiec

Głosy przeciwko gimnastyce artystycznej

Poza korzyściami, musimy również wziąć pod uwagę argumenty tych, którzy sprzeciwiają się tej działalności. Chociaż ogólna zasada mówi, że uczestnictwo w zajęciach można rozpocząć po ukończeniu 4 lat, wielu twierdzi, że nadal to za wcześnie.

Główna debata dotyczy oczekiwać tego sportu względem małych dzieci. Obejmuje to zarówno fizyczne wymagania, ze skomplikowanymi i ryzykownymi ruchami, jak i komponent mentalny: dzieci muszą zapamiętać i zsynchronizować nauczone kroki.

Zostało to także powiązane z problemami fizycznymi, takimi jak opóźniony początek pierwszej miesiączki. Badania przeprowadzone u elitarnych sportowców w ostatnich dziesięcioleciach potwierdziły tą konsekwencję gimnastyki artystycznej. Dodaje się ją do sportów, w których możliwe są obrażenia ciała.

Ponadto, fakt rywalizacji i poddawania się ocenie jury może być trudny, szczególnie dla małych dzieci. Tym bardziej oczywiście, jeśli nie otrzymają wyniku lub opinii, której chcą.

Jednak wszystko będzie zależeć od poziomu wymagań, które będą oczekiwane od dzieci uprawiających ten sport. Podobnie jak w przypadku każdej innej aktywności fizycznej uprawianej w dzieciństwie, należy wziąć pod uwagę aspekt zabawy i nacisk na prawidłowy rozwój umiejętności dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.