Feng shui - dobra energia w mieszkaniu

Feng shui - dobra energia w mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2019

Z pewnością każdy kiedyś słyszał o feng shui. Jest to starożytna, chińska metodologia zagospodarowania przestrzeni w taki sposób, aby energia miejsca pozytywnie wpływała na energię człowieka.

Celem feng shui jest osiągnięcie harmonii. Kilka drobiazgów dekoracyjnych może mieć ogromne znaczenie i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Poniżej przedstawimy krótkie porady jak dekorować mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui.

Feng shui zawiera kompleksowe wskazówki do urządzenia mieszkania: począwszy od lokalizowania mebli po kolor ścian, sposób oświetlenia przestrzeni i ustawienie luster.

Niektórzy twierdzą, że feng shui jest swoistą religią. Jednak jest to zupełna nieprawda. Feng shui nie ma nic wspólnego z religią.

Zasady feng shui

1. Porządek

Feng shui przykłada dużą uwagę do swobodnego przepływu energii. Jeśli w mieszkaniu znajduje się dużo niepotrzebnych rzeczy – “gratów”, trzeba się ich pozbyć, ponieważ blokują one cyrkulację energii.

Skąd można wiedzieć czy dana rzecz blokuje energię? To proste: trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy używam tej rzeczy? Jeśli nie, znaczy to, że nie jest ona potrzebna. Nie musisz od razu wyrzucać jej na śmietnik. Wystarczy, że schowasz ją w miejsce, w którym nie będzie widoczna.

Porządek w przestrzeni jest podstawową kwestią, aby osiągnąć harmonię i równowagę. Pozbądź się z mieszkania wszystkiego czego nie lubisz.

2. Feng shui – oświetlenie źródłem energii

To jedna z głównych zasad: oświetlenie tworzy energię. Dlatego tak ważne są okna, drzwi, kotary, które umożliwiają wpadanie promieni słonecznych do wnętrza. 

Ważne jest, aby mieć w mieszkaniu dużo lamp, lampek czy świeczek, tak aby było jak najmniej ciemności, nawet w nocy. Ciemność jest zarezerwowana tylko na czas snu.

Sypialania według zasad feng shui

3. Sypialnia miejscem wypoczynku

W sypialni nie powinno być żadnych przedmiotów, których nie lubimy, albo które przeszkadzałyby nam wypocząć.

To znaczy, że sypialnia nie jest miejscem dla telewizora, komputera czy chociażby telefonu komórkowego.

Jeśli z jakiegoś powodu musisz mieć telefon komórkowy pod ręką, nie trzymaj go na stoliku nocnym, ani tym bardziej tuż przy głowie. Jeśli używasz telefonu jako budzika rozważ możliwość kupienia tradycyjnego zegarka-budzika. Nie emituje on żadnych fal elektromagnetycznych, dlatego jakość snu będzie lepsza.

Feng shui ma też zasady odnośnie ustawienia łóżka sypialnego. Nie może stać ono na linii drzwi-okno. Tylko wezgłowie powinno być oparte o ścianę, z obu boków powinien być swobodny dostęp do niego i powinno być ustawione przeciwlegle do drzwi.

4. Kolory a Feng Shui

Eksperci radzą, aby na ściany wybierać kolory jasne, pastelowe. Takie kolory będą pasować do wszystkiego. Ściany pomalowane na intensywne kolory są ciężkie dla zmysłów i, na dłuższą metę, męczące.

Inna zaletą ścian w jasnym kolorze jest to, że odbijają promienie słoneczne i dzięki temu rozświetlają pomieszczenie. W zależności od przeznaczenia pokoju można wybierać różne kolory ścian.

Feng shui to kompleksowa metoda urządzania i dekorowania przestrzeni.

5. Salon – miejsce spotkań

Jako że to w salonie odbywają się spotkania z rodziną czy znajomymi główne miejsce w nim powinny zajmować fotele czy kanapa. Fotele nie powinny być ustawione naprzeciwko siebie, a pod kątem. Dzięki temu komunikacja między siedzącymi będzie się odbywać płynniej.

Dobrze jeśli w salonie znajduje się kominek i są pozapalane świeczki. Według feng shui ogień wpływa na wytworzenie pozytywnych emocji. Obrazy czy zdjęcia w ramkach również są mile widziane w salonie.

6. Łazienka – prywatna przestrzeń

Łazienka to podstawowe miejsce w domu, jednak powinna być umiejscowiona dyskretnie. W łazience każdy powinien czuć się swobodnie i nieskrępowanie.

Łazienka zawsze powinna być utrzymana w czystości i nie powinno być w niej żadnych zbędnych rzeczy, które by zakłócały przepływ energii. Można przecież trzymać flakoniki na perfumy, pudełeczka na krem w szafce, a nie na widoku.

Feng shui w domu

7. Przedpokój

Przedpokój, czy też inaczej mówiąc hol, powinien być urządzony harmonijnie i przytulnie. Stylowy mebel jest tu szczególnie wskazany.

Jest to pierwsze miejsce po przekroczeniu progu domu, dlatego powinien być czysty i uporządkowany. 

Na zakończenie należy wspomnieć, że zasady feng shui nie są zasadami sztywnymi i bezkompromisowymi. Wręcz przeciwnie, można je swobodnie modyfikować, tak aby dopasować do konkretnej przestrzeni.

Po urządzeniu mieszkania w zgodzie z tymi zasadami z pewnością poczujesz nową jakość, pozytywnie wpływającą na Twoje samopoczucie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.