Dieta po porodzie - jak powinna wyglądać?
Gdy na świat przyjdzie Twoje dziecko, z całą pewnością pragniesz jak najszybciej wrócić do dawnej figury. Należy jednak pamiętać, że proces ten wymaga czasu i wysiłku. Wielką pomocą może się okazać dieta po porodzie. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci jak powinna ona wyglądać.
Na początek mamy dla Ciebie dobre wieści. Bezpośrednio po samym porodzie ważysz już około 6-7 kg mniej. Może pytasz siebie: “Jak to możliwe?”. Cóż, tracisz 3-4 kg wagi dziecka, 1 kg to łożysko i około 2 l płynu owodniowego.
To dobry początek. Jeżeli jednak chcesz wrócić do dawnej sylwetki, konieczna będzie dieta po porodzie. Temu tematowi poświęcimy dzisiejszy artykuł.
Dieta po porodzie – po jakie produkty warto sięgać?
Na tym etapie życia koniecznie musisz sięgać po produkty, które dostarczą Twojemu organizmowi cennych witamin i składników mineralnych. Wśród nich wymienić można:
Produkty bogate w magnez
Gdy w ciele ludzkim występuje niedobór magnezu, bardzo prawdopodobne, że pojawi się uczucie osłabienia i zmęczenie. Dlatego właśnie należy sięgać po produkty zawierające magnez. Należą do nich szparagi, nasiona słonecznika, szpinak i orzechy.
Kwas foliowy
Aby utrzymać rezerwy organizmu w idealnym porządku, dieta po porodzie powinna zawierać duże ilości kwasu foliowego. Wśród produktów stanowiących jego źródło wymienić można między innymi: brokuły, sałatę, orzechy, migdały, banany, pomarańcze, papaję, truskawki i winogrona.
Żywność bogata w żelazo
Czy pamiętasz, że w czasie ciąży zalecano Ci sięganie po suplementy diety zawierające żelazo? Z całą pewnością to robiłaś, aby uniknąć anemii.
Okazuje się jednak, że na ciąży się nie kończy. Po porodzie również należy dbać o dostarczanie odpowiednich ilości tego minerału do organizmu. Co zawiera żelazo? Czerwone mięso, jagody, botwina, groszek, płatki owsiane, ryż i chleb pełnoziarnisty, ciecierzyca oraz soczewica.
Wapń
Aby uniknąć demineralizacji kości i zadbać o odpowiednią ilość mleka jakie wydzielasz, należy sięgać po nabiał. Chodzi tu o mleko, świeży ser, odtłuszczony jogurt, śmietanę i sos beszamelowy.
Dieta po porodzie – jadłospis
Aby odżywianie po porodzie było jeszcze łatwiejsze przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowe dzienne menu:
Pierwszy jadłospis
- Śniadanie: Dwie kromki chleba pełnoziarnistego z marmoladą, szklanka chudego mleka i porcja płatków zbożowych z mlekiem.
- Przekąska: Porcja owoców i dwa plasterki szynki z indyka.
- Obiad: Odtłuszczona zupa i puree ziemniaczane. Możesz też zjeść porcję chudego mięsa lub ryby i porcję owoców.
- Przekąska: Szklanka sałatki owocowej.
- Kolacja: Owoc i porcja kurczaka z zapiekanym ziemniakiem lub talerz zupy warzywnej.
Drugi jadłospis
- Śniadanie: Szklanka chudego mleka, porcja płatków zbożowych, sok ze świeżo wyciśniętych pomarańczy.
- Przekąska: Dwie kromki pełnoziarnistego chleba z marmoladą i odtłuszczonym jogurtem.
- Obiad: Porcja chudego mięsa lub ryby z pełnoziarnistym ryżem lub makaronem. Inna opcja to sałatka warzywna lub podsmażane warzywa z odrobiną oliwy z oliwek. Na deser odtłuszczony jogurt lub porcja owoców.
- Przekąska: Pełnoziarniste ciastka i owoc.
- Kolacja: Zupa krem z warzyw lub tortilla warzywna z kurczakiem na zimno lub tuńczykiem. Na deser owoc lub odtłuszczony jogurt.
- Przed snem: Porcja płatków zbożowych i szklanka chudego mleka.
“Dieta po porodzie powinna zawierać dużo kwasu foliowego. Jego źródła to między innymi rośliny strączkowe, brokuły i sałata.”
Dieta po porodzie – kilka wskazówek
Aby poporodowa dieta przyniosła spodziewane rezultaty, nie wahaj się skonsultować z zaufanym specjalistą w dziedzinie żywienia.
Możesz jednak wprowadzić w czyn również poniższe wskazówki:
- W ciągu dnia zjadaj pięć porcji owoców i warzyw. Dostarczą one organizmowi niezbędnych witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.
- Podziel swoje posiłki na pięć mniejszych porcji: śniadanie, przekąska, obiad, przekąska, kolacja.
- Nie pomijaj posiłków.
- Pij dużo wody, najlepiej około 2 litrów dziennie. Pamiętaj, że jeśli karmisz piersią, potrzebujesz dodatkowej porcji wody aby produkcja mleka Cię nie odwodniła.
- Zmniejsz spożycie słodzonych produktów takich jak czekolada, słodycze, ciasta i desery.
- Unikaj słodkich napojów gazowanych.
- Białe mięso jedz bez skóry.
- W swojej diecie uwzględnij też ryby, ponieważ zawierają dużo białka.
- Codziennie ćwicz. Najlepiej byłoby zacząć od spacerowania. Pomoże Ci to zrzucić zbędne kilogramy a jednocześnie nie ograbi z energii potrzebnej do zadbania o Twoje dziecko.
- Dieta po porodzie powinna być uboga w tłuszcze. Należy ograniczyć zwłaszcza tłuszcze nasycone. Postaraj się zmniejszyć ilość spożywanych wędlin, czerwonego mięsa, produktów smażonych, sosów, masła i oleju.
- Nabiał spożywaj w formie chudej – pomoże Ci to zmniejszyć ilość tłuszczu w swojej diecie.
- Zmniejsz również spożycie sodu – unikaj dużych ilości soli, produktów konserwowych oraz pakowanych hermetycznie w workach foliowych.
- Unikaj kofeiny, napojów alkoholowych i gazowanych.
- W porozumieniu ze swoim lekarzem być może postanowisz przyjmować suplementy diety zawierające witaminy i minerały.
Podsumowując, dieta po porodzie powinna dostarczać Ci niezbędnych składników odżywczych. Musi być zdrowa i zrównoważona. Dzięki temu należycie zadbasz o siebie oraz o swoje maleństwo.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Agencia Española de Seguridad Alimentaria y Nutrición. (AESAN). (25 de mayo de 2023). Mercurio. https://www.aesan.gob.es/AECOSAN/web/seguridad_alimentaria/ampliacion/mercurio.htm
- Better Health Chanel. Breastfeeding and your diet. Abril 2022. Victoria State Government. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/breastfeeding-and-your-diet#how-to-get-your-daily-nutrient-requirements
- National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. (24 de marzo de 2020). Magnesio. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-DatosEnEspanol/
- Opie, R. S., Uldrich H. C., & Ball, K. (2020). Maternal postpartum diet and postpartum depression: a systematic review. Maternal and Child Health Journal, 24(8), 966-978. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32367245/