Zez u dziecka: przyczyny, diagnoza i leczenie
Zez u dziecka, nazywany również leniwym okiem, to sytuacja, w której oczy dziecka poruszają się w sposób nieskoordynowany. Chociaż ten problem nie jest uznawany za coś poważnego, dziecko powinno być leczone we właściwy sposób, aby nie dopuścić do pogorszenia się jego stanu.
Zez u dziecka to anomalia, która wywiera wpływ na jego wzrok. Powstaje w wyniku braku koordynacji między oczami. Wczesne wykrycie odgrywa znaczącą rolę, ponieważ umożliwia jak najszybsze rozpoczęcie terapii. Odkładanie jej w czasie zwiększa ryzyko utraty wzroku w oku dotkniętym zezem.
Zez to jedno z najczęstszych zaburzeń optycznych, które dotyka niemowlęta i dzieci. Leniwe oko pojawia się u około 4% dzieci, które nie ukończyły jeszcze 9. roku życia. Najpoważniejsze konsekwencje związane z zezem to spowolniony rozwój mózgu, wolniejsza nauka i przyswajanie wiedzy, jak również utrata widzenia.
Na czym polega zez u dziecka?
Z technicznego punktu widzenia, zez powstaje wskutek nieprawidłowości w funkcjach obuocznych. Na działanie wzroku składają się dwie funkcje: obuoczne i jednooczne. Obie rozwijają się od momentu narodzin i dojrzewają, póki dziecko nie osiągnie ósmego lub dziewiątego roku życia.
U osób z zezem dochodzi do uszkodzenia funkcji obuocznej, co oznacza, że obie gałki oczne nie są w stanie skoncentrować się na tym samym obiekcie. Z tego powodu informacje docierające do mózgu są bardzo niejednoznaczne.W odpowiedzi mózg ignoruje obrazy, które są mniej ostre. W ten sposób organizm chroni się przed wystąpieniem podwójnego widzenia, nazywanego diplopią.
Mimo tego oko, które znajduje się w nieprawidłowym położeniu, nadal wysyła obrazy do mózgu. Jednak z powodu tej uporczywości oko z czasem stanie się “leniwe” i zacznie w nim zachodzić nieodwracalny spadek jakości widzenia.
Zez u dziecka i jego przyczyny
Do najczęstszych przyczyn natury okulistycznej zaliczamy:
- Złe funkcjonowanie nerwu optycznego,
- Wady możliwe do cofnięcia, takie jak dalekowzroczność.
Inne przyczyny rozwoju leniwego oka u dzieci to:
- Zaburzenia układu nerwowego wywoływane przez określone schorzenia, wysoką gorączkę lub bardzo stresujące sytuacje.
- Poza tym zez u dziecka może pojawić się z powodu innych zaburzeń, takich jak mózgowe porażenie dziecięce lub wodogłowie. Komplikacje takie jak poród przed terminem również mogą prowadzić do rozwoju zeza. Oprócz tego zez może również pojawiać się u dzieci z zespołem Downa.
- Należy również wspomnieć, że istnieją predyspozycje genetyczne, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się zeza.
Rodzaje leniwego oka
Objawy tego zaburzenia pojawiają się zazwyczaj w dzieciństwie. Jednak warto zwrócić uwagę ba fakt, że zez może rozwinąć się również u dorosłych. Nie wszystkie rodzaje zeza są takie same.
- Zez jednostronny i zez naprzemienny. W pierwszym przypadku nieruchome oko zmonopolizowało pole widzenia. Z kolei w drugim obie gałki oczne na zmianę przesyłają dane do mózgu, zapewniając jednorodny rozwój obu oczu.
- Zez okresowy. Występuje jedynie w określonych przypadkach (choroba, stres). Może również pojawiać się, gdy dany obiekt znajduje się w określonej odległości (blisko, w średnim oddaleniu, daleko).
Zgodnie z kierunkiem leniwego oka
- Zez rozbieżny. Dochodzi do niego, gdy oko leci na zewnątrz.
- Zez zbieżny. Pojawia się, gdy oko leci do środka. To najczęstsza odmiana zeza.
- Hiperotropia. Kiedy jedno oko patrzy wyżej niż drugie.
- Hipotropia. Kiedy jedno oko patrzy niżej niż drugie.
Diagnozowanie zeza u dziecka
Zapobieganie rozwojowi zeza u dziecka jest trudne. Jednak jego szybkie wykrycie i leczenie może zapobiegać pojawieniu się trudności i konsekwencji zdrowotnych, a nawet pomaga go odwrócić. Badanie wzroku, które powinno się przeprowadzić w trzecim roku życia dziecka, odgrywa kluczową rolę w przepadku dzieci z tym schorzeniem.
Jeżeli pediatra zauważy jakiekolwiek zaburzenia związane z oczami dziecka, powinnaś od razu skonsultować się z okulistą. Jeśli w Twojej rodzinie pojawiał się zez, powinnaś zabrać malucha do okulisty zanim ukończy trzeci rok życia.
Leczenie zeza u dziecka
Leczenie zależy od stanu, w jakim znajdują się oczy oraz stopnia zaawansowania zeza. Cel stanowi odzyskanie widzenia oboma oczami. W zależności od danego przypadku terapia może polegać na noszeniu specjalnych okularów korekcyjnych lub operacji. Lekarz może również kazać zaklejać słabsze oko.
W przypadku zeza akomodacyjnego stosuje się korekcję optyczną. Mali pacjenci często muszą nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Z kolei terapia wizualna zakłada głównie wykonywanie ćwiczeń i zaklejanie oka.
W niektórych przypadkach trzeba przeprowadzić operację. Chirurg wykona małe nacięcie w tkance pokrywającej oko, aby dotrzeć do mięśni.
Następnie będzie musiał ustawić w poprawny sposób mięśnie w jednym oku lub w obu. Cała procedura jest dość prosta, a dziecko niedługo będzie mogło bez żadnych przeszkód powrócić do codziennych zabaw.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alfie, J. (2000). Parálisis del motor ocular externo en Pediatría. Arch Argent Pediatr, 98(2), 120-124. https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/lil-273511.
- Boston Children’s Hospital (s.f.). Strabismus and Amblyopia. Accessed 11 May 2023. https://www.childrenshospital.org/conditions/strabismus-and-amblyopia.
- Boyd, K. (2022, 8 de septiembre). Pseudoestrabismo. American Academy of Ophthalmology. Consultado el 04 de mayo de 2023. https://www.aao.org/salud-ocular/enfermedades/pseudoestrabismo.
- Diez del Corral, J. M., Álvarez, C. (2013). Oftalmología para el pediatra de Atención Primaria. Form Act Pediatr Aten Prim, 6(1), 175-86. https://fapap.es/articulo/255/oftalmologia-para-el-pediatra-de-atencion-primaria.
- Khazaeni, L. (2022). Estrabismo. Manual MSD. Consultado el 02 de mayo de 2023. https://www.msdmanuals.com/es/professional/pediatr%C3%ADa/defectos-y-enfermedades-oculares-en-los-ni%C3%B1os/estrabismo.
- Méndez, M., y Delgado, J. J. (2011). Oftalmología: exploración del niño estrábico; detección precoz. Detección precoz de los trastornos de refracción y ambliopía. Rev Pediatr Aten Primaria, 13(20), 163-80. https://pap.es/articulo/11559/oftalmologia-exploracion-del-nino-estrabico-deteccion-precoz-deteccion-precoz-de-los-trastornos-de-refraccion-y-ambliopia.
- Merchante, A. (2013). Estrabismo y ambliopía. Pediatria Integral, 17(7), 489-506. https://www.pediatriaintegral.es/numeros-anteriores/publicacion-2013-09/estrabismo-y-ambliopia/.
- National Eye Institute (2022, 2 de febrero). Retinoblastoma. Consultado el 02 de mayo de 2023. https://www.nei.nih.gov/espanol/aprenda-sobre-la-salud-ocular/enfermedades-y-afecciones-de-los-ojos/retinoblastoma.