Znaczenie ciszy: jak nauczyć dzieci sztuki milczenia

Znaczenie ciszy: jak nauczyć dzieci sztuki milczenia

Ostatnia aktualizacja: 26 grudnia, 2018

W świecie pełnym bodźców i zmienności cisza jest niemal tak samo trudna do znalezienia jak złoto. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat poznawały znaczenie ciszy.

Dzisiaj przedstawimy korzyści płynące z umiejętności zachowania ciszy i jej znaczenie dla rozwoju dzieci.

Ile minut dziennie potrzebujesz, by docenić znaczenie ciszy? Czy preferujesz spokojną atmosferę w domu, gdzie każdy członek rodziny może pozostawać w kontakcie ze swoimi wewnętrznymi myślami?

Być może brzmi to jak utopia, szczególnie w przypadku domów, gdzie są małe dzieci. Ale uczenie dzieci, by doceniały znaczenie ciszy, by ceniły te chwile spokoju i relaksu, jest kluczowe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Zwróć uwagę na korzyści płynące z umiejętności zachowania ciszy. Jeśli wydaje się to właściwe, rozważ zastosowanie tej wiedzy w swoim domu.

Korzyści z ciszy

Cieszenie się kilkuminutową ciszą o różnych porach dnia przynosi człowiekowi ogromne korzyści. Oczywiście, dzieci nie są tutaj wyjątkiem.

Nauka udowodniła, że ​​milczenie ma następujące zalety:

  • Zwalcza stres, biorąc pod uwagę, że jedną z jego głównych przyczyn jest nadmierny hałas. Dźwięki głośniejsze niż 30 decybeli mogą powodować stres i podwyższać ciśnienie krwi.
  • Zachęca do koncentracji, niezbędnej przy rozwiązywaniu problemów, a także zapewnia większy spokój w przypadku trudności.
  • Pomaga w rozwoju i regeneracji układu odpornościowego.

W tym sensie kilka minut relaksu w ciągu dnia lub przed zaśnięciem może przynieść wspaniałe efekty. Również zajęcia takie jak joga, które mogą być praktykowane przez dzieci, zapewniają chwile medytacji i pozwalają lepiej zrozumieć znaczenie ciszy.

Dlaczego dzieci powinny znać znaczenie ciszy?

Skoro już wiesz, dlaczego cisza jest ważnym czynnikiem dla zachowania dobrego samopoczucia, konieczne jest wyjaśnienie, dlaczego dzieci powinny znać znaczenie ciszy.

Dzieci są aktywne same w sobie, ale nasza obecna technologia i styl życia dodatkowo stymulują tę stałą aktywność.

Znaczenie ciszy - mama ucisza syna

Dlatego potrzeba przekonania dzieci o zaletach chwil relaksu jest jeszcze większa. Główne powody, dla których dzieci powinny znać znaczenie ciszy są następujące:

Chwila, by cieszyć się życiem

Najmłodsi to najbardziej niespokojni i ciekawi odkrywcy na świecie. Wszystko, co ich otacza, przyciąga ich uwagę, więc chcą to widzieć, wąchać i czuć. Jednak starsi ludzie nie zawsze dają im taką swobodę.

Żyjemy w dynamicznym świecie, biegnąc wszędzie, nie docierając nigdzie. Najgorsze jest to, że wciągamy w tę bieganinę nasze dzieci.

Co więc powinniśmy zrobić? Przede wszystkim robić wszystko spokojniej. Usiądź z dzieckiem w parku i daj mu przestrzeń, czas i swobodę poruszania się i odkrywania.

Przeznacz czas na robinie niczego dla siebie i dla dziecka. Możesz zatrzymać się, przyjrzeć się otoczeniu i pomyśleć o tym, co dzieje się na świecie.

Zachęca do koncentracji, niezbędnej przy rozwiązywaniu problemów, a także zapewnia większy spokój w przypadku trudności.

Jakość ponad ilość

Czy znasz koncepcję wielozadaniowości? Lub wielozadaniowości dzieci?

Obie koncepcje ucieleśniają ideę, że ludzie są w stanie robić kilka rzeczy naraz z taką samą uwagą i poziomem „doskonałości”.

Jednak nasz mózg nie jest do tego przystosowany; wręcz przeciwnie, próba robienia kilku rzeczy jednocześnie jedynie szybciej zużywa naszą energię.

Edukacja, którą dzieci otrzymują dzisiaj, polega na tym, że lepiej jest robić kilka rzeczy na raz, niż wykonać jedną rzecz, ale dobrze.

Dlatego dzieci są pogrążone w ciągłym prepływie myśli i rozkazów, nie będąc w stanie słuchać tego, co dyktuje im ich własna wola.

Umiejętność zachowania ciszy oznacza pozostawienie przestrzeni do refleksji, nawet w chwili, gdy jesteśmy zajęci.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsze pomysły i najbardziej twórcze prace powstają w spokojnym środowisku, które pozwala swobodnie myśleć, analizować i decydować.

Zrozum i podziwiaj świat

Milczenie jest dla dzieci doskonałym narzędziem do dostrzegania tego, co znajduje się wokół nich i jak dotarły do tego stanu.

Dzieci zastanawiają się, jak to drzewo stało się tak wysokie; jak ten ptak mógł uwić gniazdo według gałęzi; o której godzinie słońce chowa się między budynkami na horyzoncie itd.

Żyjemy tak wyobcowani, w najwyższym tempie, do którego nie jesteśmy przystosowani, że nie zauważamy prostych, ale bardzo oczywistych zmian, które pojawiają się tuż przed nami.

Ta zdolność obserwacji ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju krytycznego myślenia i umiejętności analitycznych. Jeśli znasz znaczenie ciszy, możesz jeszcze bardziej rozwinąć te umiejętności.

Gra w ciszę Montessori

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko znało znaczenie ciszy, skorzystaj z gry w ciszę Montessori. Ta gra, zaproponowana przez włoską lekarkę Marię Montessori, zaprasza dzieci do stworzenia miejsca do refleksji i relaksu.

Znaczenie ciszy - dziewczynka medytuje

Jest to bardzo proste:

  • Dzieci powinny usiąść na podłodze, najlepiej w okręgu.
  • Poproś, aby wyobraziły sobie, że są kwiatami, skałami lub innym nieruchomym obiektem. Powinni milczeć przez 30 sekund.
  • Po usłyszeniu dźwięku, który wskażesz lub po usłyszeniu swojego imienia, dzieci powinny otworzyć oczy.
  • Poproś, aby wyjaśniły, co czuły w tej chwili ciszy.

Każdego dnia, w którym ćwiczysz tę aktywność, przedłuż ciszę o kilka sekund. Jest to niezwykle korzystna aktywność, a jednocześnie bardzo odmienna od innych zabaw dla dzieci.

Pozwala im ćwiczyć dyscyplinę, opanowanie i cierpliwość.

Jako matka musisz zadbać o to, by zaoferować dziecku wszystko, co niezbędne do jego integralnego rozwoju. Obejmuje to często niewidoczne, ale niezwykle cenne umiejętności.

Cisza to jedna z takich cennych umiejętności. Wprowadź więc swoje dziecko w relaksujący świat pozbawiony dźwięków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.