Jak wyjaśnić dzieciom cykl obiegu wody w przyrodzie?

W większości składamy się z wody, tak jak powierzchnia naszej planety. Cykl obiegu wody w przyrodzie pomaga nie tylko naszemu zdrowiu, ale także całej Ziemi. Dowiedz się dziś z naszego artykułu, jak wyjaśnić go dzieciom w przystępny sposób.
Jak wyjaśnić dzieciom cykl obiegu wody w przyrodzie?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Olga Carbajo

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Co powoduje zmianę wody z jednego stanu do drugiego? Postaramy się odpowiedzieć na to i wiele innych podobny pytań w zabawny i przystępny sposób, abyś mógł dzięki temu wyjaśnić dzieciom cykl obiegu wody w przyrodzie.

Woda jest niezbędnym elementem życia na Ziemi. 75% powierzchni naszej planety jest pokryte wodą, ale tylko 3,5% tej ilości to woda słodka. Ponadto 69% tej słodkiej wody ma postać lodu. Pozostałe 31% ma postać płynną i występuje w rzekach, jeziorach oraz pod ziemią. Możesz także znaleźć wodę krążącą w atmosferze pod postacią gazu. Jest to para wodna.

Tak właśnie wygląda schematycznie przedstawiony cykl obiegu wody w przyrodzie. Ale aby wyjaśnić go dzieciom, trzeba go najpierw poznać nieco bliżej.

W większości składamy się z wody, tak jak powierzchnia naszej planety. Cykl obiegu wody w przyrodzie pomaga nie tylko naszemu zdrowiu, ale także całej Ziemi. Dowiedz się dziś z naszego artykułu, jak wyjaśnić go dzieciom w przystępny sposób. Zapraszamy do lektury!

Co to jest cykl obiegu wody w przyrodzie?

Woda jest cząsteczką składającą się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Jest zupełnie pozbawiona smaku, bezbarwna i bezwonna. Ale woda może również występować w trzech stanach skupienia. Płynnym (czyli jest to woda, którą pijemy), stałym (kostki lodu, które zapewniają nam chłód w lecie) lub gazowym (para wodna, która przenika do atmosfery).

Woda z kranu

Woda przechodzi przez te trzy stany w tak zwanym cykl obiegu w przyrodzie. Czynnikiem odpowiedzialnym za ten obieg jest Słońce, dostarczane przez które ciepło odparowuje płynną wodę z mórz i jezior do atmosfery. Tam, za pomocą zmian wskutek grawitacji, wiatru i temperatury, woda wróci na powierzchnię Ziemi w postaci deszczu, śniegu lub gradu.

Ludzie i żywe istoty również przyczyniają się do tego cyklu. Pijemy wodę, a następnie wydalamy ją w późniejszym okresie.

Jak wyjaśnić cykl obiegu wody w przyrodzie dzieciom?

Hydrosfera jest ogólnie rzecz biorąc zbiorem całej wody na Ziemi. Oprócz ciekłej wody w morzach, oceanach i rzekach lodowce są również ważną jej częścią. Są to warstwy lodu unoszące się na powierzchni mórz i oceanów.

Ciekła woda w morzach, jeziorach i rzekach paruje z powodu ciepła wytwarzanego przez Słońce. Następnie odparowane w ten sposób cząsteczki wody unoszą się do góry i kondensują w atmosferze. Tam para wodna ochładza się i skrapla w małe kropelki wody, które tworzą chmury.

Dzięki wiatrowi chmury przenoszą się w chłodniejsze miejsca, gdzie następnie woda opada w postaci deszczu, śniegu lub gradu. W ten sposób woda wraca na Ziemię. Woda, która spadła na góry spłynie do rzek lub stanie się częścią wód gruntowych.

Eksperyment pozwalający wyjaśnić dzieciom cykl obiegu wody w przyrodzie

Jeśli chciałbyś lepiej objaśnić swoim dzieciom cykl obiegu wody w przyrodzie, możesz użyć do tego celu prostego eksperymentu.

Materiały, jakich będziesz potrzebować

  • Dwie miski, najlepiej szklane. Jeśli nie masz takich, możesz użyć plastikowych misek, o ile są one przezroczyste.
  • Barwnik spożywczy lub skoncentrowany sok
  • Łyżeczka soli
  • Przezroczysta folia z tworzywa sztucznego
  • Jabłko

Przebieg samego eksperymentu

Miski z wodą
  • Lekko podgrzej wodę w pojemniku, dodając do niej barwnik i sól. W ten sposób pomożesz soli rozpuścić się w wodzie.
  • Po rozpuszczeniu całej soli wlej tak uzyskaną mieszaninę do większej przezroczystej miski. Na środku cieczy umieść kolejną, mniejszą miskę.
  • Przykryj całość folią i połóż jabłko na środku, aby zapewnić obciążenie. Następnie umieść obie miski w oknie, gdzie będą znajdować w pełnych promieniach słońca.
  • Po chwili zobaczysz trochę wody na wewnętrznej stronie plastikowego opakowania. Będzie to odparowana i następnie skroplona woda.
  • Naciśnij środek folii tak, aby skoncentrować w jednym punkcie wszystkie krople wody. Dzięki temu spłyną one po folii i powoli będą wypełniać mniejszą miskę.

Jak opisać dziecku wyniki eksperymentu obrazującego cykl obiegu wody w przyrodzie

Po podgrzaniu woda paruje. Kiedy dotrze do plastikowej folii, nie może wznieść się wyżej, tak jak do atmosfery. Następnie powoli ostygnie i zacznie tworzyć krople wody widoczne na plastikowej folii nakrywającej miski. W naturze tak właśnie powstają chmury.

Jeśli dasz dziecku do posmakowania wodę, która zgromadziła się w małej misce, zobaczysz, że jest ona bezbarwna i bez smaku. Zupełnie jak woda deszczowa.

Mamy nadzieję, że będziecie się dobrze się bawić ze swoim dzieckiem, wykonując ten prosty eksperyment wyjaśniający cykl obiegu wody w przyrodzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amorós, M. (2014) Ciclo del agua [artículo en blog]. Recuperado de: rimasdecolores.blogspot.com
  • Santillana Educación, S.L. (2015). Ciencias de la naturaleza: 4º de primaria
  • Vera, N. y Camilloni, I. (2007) El ciclo del agua [artículo en web]. Recuperado de: www.bnm.me.gov.ar

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.